SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo Cyfryzacji w Białej Księdze chce obalać mity o 5G

Resort cyfryzacji chce rozprawić się z mitami na temat technologii 5G, które pojawiają się podczas prac nad wdrożeniem sieci piątej generacji. W tym celu opublikował Białą Księgę oraz uruchomił serwis gov.pl/5G. Przeciwnicy tego rozwiązania są zdania, że jest szkodliwe dla zdrowia i emituje groźne fale elektromagnetyczne.

Article

W sieci 5G przesyłanie danych będzie dziesięć razy szybsze niż w 4G. W kolejnych etapach technologia umożliwi sprawną komunikację między dziesiątkami miliardów urządzeń. Rozwijane obecnie 4G pozwala na dostęp do internetu z prędkością do 300 Mb/s.

Natomiast sieć 5G stworzy możliwość przesyłania danych z prędkością wielokrotnie większą, liczoną w gigabitach na sekundę. Czas opóźnienia transmisji danych skróci się z obecnych 50 milisekund do zaledwie 1 milisekundy, to zaś będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju internetu rzeczy, a tym samym autonomicznych pojazdów, smart city i w pełni inteligentnych domów. W Polsce trwają już zaawansowane przygotowania do wdrożenia tej sieci, jednak sieć 5G doczekała się nie tylko zwolenników jej wdrożenia, ale i przeciwników. Strona społeczna zgłasza uwagi Ministerstwu Cyfryzacji, twierdząc, że to chce narazić ludzi na szkodliwe promieniowanie pola elektromagnetycznego.

Wokół technologii i prac nad jej wdrożeniem pojawiło się wiele mitów, a w internecie nie brakuje ofert sprzedaży urządzeń czy elementów garderoby, które mają uchronić przed „szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym”. W sieci można znaleźć m.in. czapki, bieliznę czy baldachim, który ma uchronić przed polem elektromagnetycznym.

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało tzw. Białą Księgę, w której chce rozprawić się z wszystkim zarzutami wobec 5G i prac nad tą technologią.

- Przeciwnicy 5G podgrzewają nastroje, serwując odbiorcom fake newsy. Obszarem ich szczególnej aktywności stał się Internet. Obalamy najczęściej powtarzane mity. Przygotowaliśmy serwis internetowy o 5G oraz Białą Księgę „Pole elektromagnetyczne a człowiek”, które są wiarygodnym źródłem wiedzy o 5G - mówiła podczas konferencji wiceminister cyfryzacji, Wanda Buk.

Biała Księga ma w przystępny sposób wytłumaczyć i przedstawić dostępną wiedzę na temat 5G i pola elektromagnetycznego używanego w telekomunikacji. Autorem publikacji jest Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy oraz naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak tłumaczyła podczas spotkania z mediami wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, resortowi zależy, aby zmniejszyć występowanie fake newsów i nieprawdziwych informacji na ten temat w przestrzeni publicznej. Według niej niski stan wiedzy wielu środowisk negatywnie wpływa na prace nad technologią i jej odbiór.

W czasie konferencji głos zabrał jeden z przedstawicieli strony społecznej, zarzucając ministerstwu, że oponentów tej technologii przedstawia jak „oszołomów”, „uprawia propagandę” i „polaryzuje społeczeństwo”. Pod budynkiem resortu swój baner trzymali natomiast inni przeciwnicy technologii 5G, którzy nie zostali wpuszczeni na briefing prasowy.

W publikacji – oprócz ujęcia istotnego dla telekomunikacji – opisano, jak wygląda ten tema z punktu widzenia fizyki, biologii i medycyny oraz obowiązujących przepisów w Polsce i innych krajach.

Serwis poświęcony tematyce 5G

Dodatkowo resort uruchomił specjalny serwis internetowy, poświęcony zagadnieniom sieci piątej generacji gov.pl/5G.

Na stronie można znaleźć takie informacje, jak: czym jest 5G, na czym polega technologia, jaki ma związek 5G z polem elektromagnetycznym. W serwisie zebrano również najciekawsze publikacje z polskich mediów na temat 5G. Użytkownicy za pośrednictwem strony mogą również zadawać pytania na które będą odpowiadać eksperci.

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji w Białej Księdze chce obalać mity o 5G

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
Wiele innych rzeczy też miało być nieszkodliwych, a po latach okazało się, jak negatywnie wpłynęły na populację. A tu bez konkretnych badań co czeka następne pokolenia?
11 0
odpowiedź
User
Gisc
Gdyby było bezpieczne, to Bruksela nie wyrażała by sprzeciwu na montarz 5G. Promieniowanie jest 100 x większe od 4G. Ponadto 5G emituje polem torsyjnym. Rosjanie wykorzystują pole TORSYJNE JAKO BRON!!!! 5G jest to technologia wojskowa.Rząd powinien chronić swoich obywateli przed polami TORSYJNYMI I PROMIENIOWANIEM. ŁAMIA KONSTYTUCJE.
7 0
odpowiedź