SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Warszawie stacji DAB+ ma być więcej niż FM. Nowe ogłoszenie KRRiT

Do stołecznego multipleksu lokalnego DAB+ dołączyło 5 stacji radiowych. Drogą cyfrową można słuchać 21 rozgłośni, a analogową 29. Po konkursie na ogólnopolski MUX ma przybyć 12 stacji. W Monitorze Polskim opublikowano właśnie drugie ogłoszenie KRRiT. Dotyczy rozszerzenia koncesji o emisję cyfrową dla trzech rozgłośni.

Multipleks lokalny DABCOM zaczął działać na początku lutego. Nadawano z niego znane z analogowej emisji Radio Kolor i szereg testów, którym nie towarzyszył dźwięk. Teraz rozpoczęło nadawanie 5 kolejnych rozgłośni: Mega Radia, Radia Nuta, Disco Radia, Radia Profeto i Radia Bezpieczna Podróż. Ponadto pojawiły się dwie stacje bez dźwięku o ID: Open FM (należąca do Wirtualnej Polski stacja jeszcze nie rozpoczęła nadawania w DAB+, a docelowo ma zmienić nazwę na WP Radio) i Muzo FM.

Związany z Polsatem nadawca jest dostępny z multipleksu eksperymentalnego DABCAST, który należy do spółki BCAST, również związanej z telewizją Zygmunta Solorza. Za pośrednictwem MUX DABCAST można w Warszawie słuchać również Radia Bezpieczna Podróż. Tym samym w stołecznym DAB+ stacja jest nadawana z dwóch multipleksów.  Emisja jest prowadzona z wieżowca Q22 przy alei Jana Pawła II. Jakość sygnału poprawiła się od rozpoczęcia testów.

Drugie ogłoszenie KRRiT

Niedawno informowaliśmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi konkurs dotyczący 12 miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. O udzielenie koncesji na program uniwersalny lub wyspecjalizowany mogą ubiegać się nowi gracze. Możliwe jest też rozszerzenie koncesji o nadawanie cyfrowe dla rozgłośni, które mają co najmniej 8 stacji nadawczych na terenie Polski i docierają przynajmniej do 3 mln mieszkańców Polski. Warunki te spełniają m.in. Radio Eska Rock, VOX FM, Radio SuperNova (ZPR Media), RMF Classic (Grupa RMF), TOK FM, Radio Złote Przeboje (Grupa Radiowa Agory) Muzo.fm (Polsat) czy Antyradio (Eurozet).

Teraz w Monitorze Polskim ukazało się drugie, zapowiadane przez rzeczniczkę KRRiT Teresę Brykczyńską ogłoszenie. Dotyczy zmiany 3 koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym, bądź wyspecjalizowanym społeczno-religijnym, rozpowszechnianego w sposób analogowy rozsiewczy naziemny, docierającego do co najmniej 30 mln mieszkańców Polski. Zmiana będzie polegała na rozszerzeniu koncesji, na okres do wygaśnięcia zmienianej koncesji, o prawo do rozpowszechniania w multipleksie programu radiowego. Kryterium to mogą spełniać np. Radio Eska, Radio Plus, Radio SuperNova. Wnioski będzie można składać do początku kwietnia br.

Nadawcy komercyjni twierdzą jednak, że nie podjęli decyzji o starcie w konkursie. Analizują ogłoszenia. Grupa RMF, Eurozet i Agora od wielu lat krytykują DAB+. Twierdzą, że to zbyt kosztowna i przestarzała technologia i trzeba oprzeć cyfryzację na internecie. Z badania TePanel wynika, że odbiorniki DAB+ posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Docelowo w MUX ogólnopolskim znajdzie się 12 stacji: 9 wyłonionych zostanie w konkursach, a 3 przypadną Polskiemu Radiu. Za rok w DAB+ ma ruszyć tematyczna stacja Polskie Radio Literatura. Nie wiadomo jak nadawca publiczny zamierza zagospodarować inne miejsca na multipleksie.

21 stacji w DAB+ i 29 w FM w stolicy

Stacje dostępne drogą analogową w stolicy to: Radio Wnet (87,8 FM), Radio Pogoda (88,4 FM), Radio Maryja (89,0 FM), Radio SuperNova (89,8 FM), RMF FM (90,6 FM lub 91,0 FM), Polskie Radio 24 (92,0 FM), Polskie Radio Jedynka (92,4 FM i 102,4 FM), Eska Rock (93,3 FM), Meloradio (94,0 FM), RMF Maxxx (95,8 FM), Radio Plus Warszawa (96,5 FM), Radio Kampus (97,1 FM), Radio Tok FM (97,7 FM), RMF Classic (98,3 FM), Polskie Radia Trójka (98,8 FM i 99,1 FM), Radio Pogoda (99,5 FM), Radio Armii Krajowej Jutrzenka (99,5 FM), Radio Złote Przeboje (100,1 FM), Radio Dla Ciebie (101,0 FM), Chillizet (101,5 FM), Muzo FM (102,0 FM), Radio Kolor (103,0 FM), Rock Radio (103,7 FM), Vox FM (104,4 FM), Polskie Radio Dwójka (104,9 FM), Eska Warszawa (105,6 FM), Radio Warszawa (106,2 FM), Antyradio (106,8 FM) i Radio Zet (107,5 FM). Łącznie to 29 stacji, choć w niektórych dzielnicach lub dzięki lepszym antenom są dostępne dodatkowe rozgłośnie. To m.in. Radio Bogora (94,5 FM), POP Radio z Pruszkowa (92,8 FM),  Radio FaMa Wołomin (94,7 FM), Katolickie Radio Podlasie (101,7 FM), Radio Niepokalanów (102,7 FM), Radio FaMa Żyrardów (104,1 FM).

Za pośrednictwem DAB+ można słuchać rozgłośni: Polskie Radio Jedynka, Polskie Radio Dwójka, Polskie Radio Trójka, Polskie Radio Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Radio Poland, Radio Dla Ciebie (6B), Radio 7, Radio Jasna Góra, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo FM (10A), Radio Kolor, Mega Radio, Radio Nuta, Disco Radio, Radia Profeto, Radio Bezpieczna Podróż (10B). To w sumie 21 stacji. Podstawowa różnica dotyczy oferty. Drogą cyfrową dostępnych jest aż 10 stacji Polskiego Radia, a w analogu połowę mniej. W DAB+ można też znaleźć dwie dodatkowe stacje katolickie: Radio Profeto i Radio Jasna Góra. Jeśli KRRiT uda się znaleźć chętnych na wszystkie miejsca w ogólnopolskim multipleksie DAB+ to drogą cyfrową emitowanych będzie 33 stacje, czyli więcej niż w analogu.

Dołącz do dyskusji: W Warszawie stacji DAB+ ma być więcej niż FM. Nowe ogłoszenie KRRiT

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K.
w całej Polsce już tak powinno być, patrząc na plany z 2013 roku. 3 multipleksy
odpowiedź
User
.
Radio teraz jest w telefonie a cały ten DAB niech sobie towarzysze partyjni dzielą jak chca...
odpowiedź
User
Seba
Nie pamiętam kiedy ostatnio włączyłem radio jako radio w domu.
Rano włączam sobie tv RBB Berlin, między 6-8 leci radio z planszami info i podglądem miasta (nie ma ani jednej reklamy w tym czasie).
W aucie jak słucham to zazwyczaj bskacze po stacjach.
Radia słucham nie przez radio a przez telefon, nie nie przez internet a telefon, taka appka gdzie za antenę robią słuchawki.
Tak radia słucham głównie za granicą, w PL mając darmowy internet wolę sobie swoją playlistę zapodac lub jakiegoś podcasta niż z rana słuchać upławów żaneta kaleta czy zawartości całej apteki.
odpowiedź