SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duży spadek oglądalności MUX-1 i MUX2 po zmianie standardu nadawania, zyskał MUX-8 (analiza)

W pierwszym tygodniu nadawania nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej w województwach dolnośląskim i lubuskim duży spadek zasięgu w oglądalności zanotowały MUX-1 i MUX2. Widzów zyskał za to MUX-8 - wynika z raportu Wirtualnememdia.pl.

Tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej obsługujące standard DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka)Tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej obsługujące standard DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka)

W poniedziałek, 28 marca br. w województwach dolnośląskim i lubuskim rozpoczął się proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. DVB-T2/HEVC objął multipleksy nadające do nadawców komercyjnych, czyli: MUX-1 (TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, TVP ABC, Eska TV i Polo TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls i Puls 2) oraz posiadający mniejsze znaczenie MUX-4 (niekodowany kanał Wydarzenia 24 i płatny pakiet TV Mobilna), które w DVB-T nadają wyłącznie w nowym standardzie. W starym standardzie pozostały głównie kanały TVP, czyli MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport i TVP Historia) oraz MUX-8 (Metro, Nowa TV, TVP Kobieta, TVP Kultura, WP i Zoom TV).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Dzięki DVB-T2/HEVC wszystkie kanały naziemne mogą być nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD) zamiast w standardowej (SD). Proces przejścia na DVB-T2/HEVC w całym kraju składa się z czterech etapów, w każdym z nich nowy standard odbierania telewizji wprowadzany jest w kolejnych rejonach. Drugi etap miał miejsce 25 kwietnia (Polska północna i centralna), trzeci odbędzie się 23 maja (wschód kraju), a wdrażanie DVB-T2/HEVC zakończy czwarty etap 27 czerwca (głównie południowe regiony).

MUX-1 i MUX-2 zmniejszyły zasięg o odpowiednio 28,3 proc. i 33,9 proc.

Jak wynika z analizy Nielsen Audience Measurement - do której dotarł portal Wirtualnemedia.pl - w okresie od 28 marca do 3 kwietnia, czyli w pierwszym tygodniu DVB-T2/HEVC średni dzienny zasięg MUX-1 w województwie dolnośląskim i lubuskim wyniósł 26,49 proc., podczas gdy od 28 lutego do 27 marca (ostatni miesiąc nadawania kanałów w starym standardzie) wynosił 36,94 proc. Oznacza to spadek o 10,5 pkt. proc., czyli o 28,3 proc.

Jeszcze większy spadek odnotował MUX-2, którego RCH zmniejszył się z 56,91 proc. do 37,61 proc., czyli o 19,2 pkt. proc. i 33,9 proc.

Z kolei zasięgi kanałów z MUX-3 i MUX-8 minimalnie wzrosły. Było to o 0,5 pkt. proc. w obu przypadkach.

Zmiana standardu nadawania na DVB-T2/HEVC nie wpłynęła zbytnio na oglądalność wszystkich MUX-ów w pozostałych regionach, w których dostępny jest wyłącznie stary standard DVB-T. W obu okresach wszystkie analizowane multipleksy osiągały tam porównywalne wyniki.

Średnia widownia MUX-8 wzrosła o 160 proc.

MUX-1 i MUX2 duże spadki odnotowały również pod względem średniej minutowej widowni. Kanały z MUX-1 od 28 lutego do 27 marca w województwie dolnośląskim i lubuskim miały średnio 13,2 tys. widzów, a od marca do 3 kwietnia było to 11,4 tys. Spadek wyniósł 14 proc.

Z kolei w przypadku MUX-2 strata wyniosła aż 45 proc. (z 48,6 tys. do 26,8 tys. widzów). W tym ujęciu 6 proc. wzrostu zanotował MUX-3 (z 55,6 tys. do 58,8 tys.), a MUX-8 pochwalić się mógł wzrostem wynoszącym aż 160 proc. (z 2,4 tys. do 5,9 tys.).

Również i pod względem średniej widowni przejście DVB-T na nowy standard w województwie dolnośląskim i lubuskim niemal nie wpłynęło na oglądalność multipleksów na terenie pozostałego obszaru Polski. Widownia MUX-1 wzrosła o 8 proc., a MUX-3 spadła o 10 proc. MUX-2 i MUX-8 odnotowały zaś po 1 proc. straty.

Dane oglądalności poszczególnych kanałów nadających w czterech najważniejszych multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej.

W analizie nie uwzględniono mającego mniejsze znaczenie w rynku MUX-4. Z kolei w wynikach MUX-1 nie uwzględniono wyników kanału TV Trwam, który nie jest oficjalnie raportowany w pomiarze Nielsena.

Dołącz do dyskusji: Duży spadek oglądalności MUX-1 i MUX2 po zmianie standardu nadawania, zyskał MUX-8 (analiza)

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
anna
" ..... a MUX-8 pochwalić się mógł wzrostem wynoszącym aż 160 proc. (z 2,4 tys. do 5,9 tys.). " .... czyli nie jest aż tak źle z dostępnością tego MUX-u. :P
odpowiedź
User
taki1
A ja sobie policzyłem z niedawno opublikowanego wyniku oglądalności stacji naziemnych że w multipleksach 1 i 2 tylko TV4 i Antena HD mają mniejszą oglądalność w grupie 16-49 niż w grupie wszyscy 4+. Łącznie grupa Polsat (7 kanałów) - 23,11 w 4+ i 26,67 w 16-49, TVN (3 kanały) odpowiednio 13,63 i 18,42 oraz Puls (2 kanały) 8,91 i 11,66.
Jakoś trudno mi uwierzyć żeby po zmianie systemu więcej ludzi z grupy 16-49 straciło dostęp do telewizji niż z grupy 50+.
odpowiedź
User
Pawel
Do mojego ulubionego kanału TVPinfo w NTC mam nieprzerwanie dostęp.
odpowiedź