SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP ze zgodami na dalsze testy w DVB-T2/HEVC. Nawet przez 11 miesięcy

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na dalsze funkcjonowanie multipleksu eksperymentalnego Telewizji Polskiej w DVB-T2/HEVC w kolejnych obszarach. W niektórych miastach MUX-5 lub MUX-6 - w zależności od dostępności pasma - może działać do 24 kwietnia 2023 roku. Dzięki tym decyzjom TVP może uruchomić nowe kanały tematyczne - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Jacek Kurski, prezes TVP; fot. AKPAJacek Kurski, prezes TVP; fot. AKPA

Multipleks eksperymentalny TVP w DVB-T2/HEVC rozpoczął działalność w 2020 roku. Jego zadaniem miało być przygotowanie odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej do zmiany standardu. W skład MUX-u wchodzą: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i TVP Rozrywka HD. Jeśli widzowie naziemni odbierają te kanały, to nie muszą wymieniać sprzętu w związku ze zmianą standardu. Proces ten objął już większą część Polski i zakończy się 27 czerwca, kiedy obejmie mieszkańców województw mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Wówczas MUX-1, MUX-2 i MUX-4 będą nadawane wyłącznie w standardzie DVB-T2/HEVC.
 
Pierwotnie zmianami miał być objęty też MUX-3, gdzie nadają m.in. TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD i TVP Sport HD, ale minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa UKE o przesunięcie terminu zmiany standardu. Szef regulatora pozwolił TVP nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku w związku z wojną na Ukrainie. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,53 mln gospodarstw domowych posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Ich posiadacze utraciliby dostęp do głównych stacji TVP, tak jak teraz tracą do TVN, Polsatu, TV Puls czy TV Trwam. Z danych Nielsena wynika, że po zmianie standardu w poszczególnych regionach dochodzi do znaczących spadków zasięgów przechodzących na DVB-T2/HEVC multipleksów.

Szereg zgód UKE na testowe emisje TVP

Niedawno prezes UKE Jacek Oko stwierdził, że emisje eksperymentalne po 27 czerwca stracą sens. Pełniący obowiązki rzecznik regulatora Witold Tomaszewski doprecyzował, że chodzi o emisje mające przygotować społeczeństwo na DVB-T2/HEVC. Jeśli będzie wolne pasmo w poszczególnych lokalizacjach, emisje testowe mogą być dalej prowadzone. Multipleks eksperymentalny TVP dociera aż do 90 proc. mieszkańców Polski. MUX związanej z Polsatem spółki BCAST funkcjonuje jedynie w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i okolicach. Grupa TVN już zakończyła emisje testowe. Obie stacje komercyjne zmieniają standard, a TVP, której widzowie mieli znacznie więcej czasu na przygotowanie się do zmiany, nie zmienia.

W marcu br. informowaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na emisje eksperymentalne TVP na kanałach przewidzianych dla MUX-6. Chodzi o obszary obejmujące: Jelenią Górę, Kłodzko, Zieloną Górę, Żagań, Wrocław i okolice tych miast. Zgody na emisje próbną w tych miastach wygasną 28 marca 2023 roku.

Z wykazu UKE wynika, że w ostatnich tygodniach Urząd zezwolił na dalsze emisje testowe TVP także w innych lokalizacjach. Do 24 kwietnia 2023 roku MUX eksperymentalny TVP może działać w Szczecinie, Poznaniu, Płocku, Pile, Lęborku, Koszalinie, Koninie, Iławie, Grzywaczu, Gnieźnie, Gdańsku, Ciechanowie, Bydgoszczy i Białogardzie. Kolejne zgody są zapewne kwestią czasu.

- Do UKE wpłynęły wnioski Telewizji Polskiej S.A. o rezerwację częstotliwości MUX5 i MUX6. W kontekście procedury dokonania rezerwacji częstotliwości z MUX5 i MUX6, zgodnie z art. 114 ust. 2 zdanie pierwsze Prawa telekomunikacyjnego, rezerwacji częstotliwości dokonuje, zmienia lub cofa Prezes UKE. Rezerwacji częstotliwości na cele rozprowadzania lub rozpowszechniania programów radiofonicznych lub telewizyjnych, Prezes UKE dokonuje, zmienia lub cofa w porozumieniu z Przewodniczącym KRRiT. Z kolei zgodnie z art. 26 ust. 5 Ustawy o radiofonii i telewizji, Prezes UKE, w porozumieniu z Przewodniczącym KRRiT, dokonuje, w drodze decyzji, rezerwacji częstotliwości niezbędnych do wykonywania ustawowych zadań przez spółki [tutaj: Telewizja Polska S.A.] oraz określa warunki wykorzystania tych częstotliwości. Do dokonywania, wprowadzania zmian lub cofania rezerwacji częstotliwości stosuje się przepisy Prawa telekomunikacyjne, z wyłączeniem art. 116. Należy pokreślić, że dokonywana rezerwacja musi spełniać przesłanki określone zarówno Urtv jak i Pt, a przede wszystkim określone art. 114 ust. 3 Pt. Mając na uwadze przy tym zaangażowanie w nadchodzący dużymi krokami proces pierwszy etap migracji naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce do standardu DVB-T2/HEVC, a także stanowisko KRRiT z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie zmiany zagospodarowania częstotliwości w paśmie 174-230 MHz w związku z rozwojem radiofonii i telewizji cyfrowej w Polsce - informował portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Miejsce dla nowych kanałów TVP

W związku z tym, że MUX-3 może być nadawany w starym standardzie do końca 2023 roku, zakończenie emisji multipleksu eksperymentalnego utrudniłoby TVP rozszerzenie oferty programowej. Nadawca chce w październiku uruchomić kanał TVP Nauka. Jesienią mają też pojawić się na rynku TVP 4K z filmami, serialami, meczami mundialu w Katarze w ofercie i być może stację TVP Muzyka. Prezes TVP Jacek Kurski nie wykluczył też powstania stacji motoryzacyjnej.

- Telewizja Polska wnioskuje o częstotliwości stanowiące równowartość jednego multipleksu, co umożliwia nadawanie w ramach nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC do ośmiu programów telewizyjnych w HD. Spółka uzyskała stosowne decyzje rezerwacyjne, które zobowiązują TVP do nadawania zgodnie z parametrami uwzględnionymi w tych decyzjach. Telewizja Polska prowadzi wielopłaszczyznową komunikację nadchodzących zmian, która ma ułatwić Polakom zaplanowanie wymiany sprzętu na taki, który umożliwi odbiór telewizji w nowym, lepszym standardzie DVB-T2/HEVC - zdradziło Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Obecnie we wspomnianym wcześniej MUX-5 jest nadawanych 5 stacji w jakości HD. TVP ma też do dyspozycji MUX-3. Tam nadaje: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia i TVP Sport HD. To 6 stacji, a w dobrej jakości obrazu i dźwięku może zaoferować do 10. W ramach MUX-8 nadawca publiczny oferuje TVP Kultura HD i TVP Kobieta. Do dyspozycji Telewizji Polskiej będzie więc znacznie więcej miejsc niż liczba planowanych kanałów telewizyjnych. TVP zdradza Wirtualnemedia.pl, że o swoich planach dotyczących nowych kanałów tematycznych poinformuje w specjalnym komunikacie.

Dołącz do dyskusji: TVP ze zgodami na dalsze testy w DVB-T2/HEVC. Nawet przez 11 miesięcy

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
romano prodi
" Nadawca chce w październiku uruchomić kanał TVP Nauka. Jesienią mają też pojawić się na rynku TVP 4K z filmami, serialami, meczami mundialu w Katarze w ofercie i być może stację TVP Muzyka. " .... no i gitara. :D
odpowiedź
User
Gość
Uke udaje że pada deszcz bo czym jest dawanie pozwoleń podmiotowi, który nie chce przejść na nowy standard. Są to fakty dokonane i nie jest to żadne testowanie, ponieważ przy regularnej emisji mux 1 i mux2 już wszystko wiemy i testy są iluzją i darabianiem ideologii do tego, że w tej układance "pada deszcz".
odpowiedź
User
To
Czy nie miało być tak, że nadawcy z M8 mieli przejść w 2023 na jeden z tych muxow aby oddać częstotliwość na DAB?
odpowiedź