SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel o kulisach przejścia na DVB-T2/HEVC: Jesteśmy na półmetku

W nocy z niedzieli na poniedziałek w północnozachodniej Polsce doszło do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Przedstawiciel Emitela zdradza Wirtualnemedia.pl, że w operację było zaangażowanych ponad 100 inżynierów i specjalistów.

fot. Emitelfot. Emitel

W nocy z 24 na 25 kwietnia Emitel przeprowadził zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4. Zmiany dotyczyły Pasa Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, dużej części Wielkopolski, Kujaw, zachodniej części Mazowsza. Był to drugi z czterech etapów projektu refarmingu pasma 700Mhz, którego celem jest zwolnienie częstotliwości na potrzeby telefonii 5. generacji. Kolejne zmiany nastąpią 23 maja br. oraz 27 czerwca 2022.

Niewielkie zmiany w MUX3

Zmiana częstotliwości i standardu nadawania programów dotyczy głównie emisji multipleksów MUX1, MUX2 oraz multipleksu MUX4, gdzie są dostępne głównie stacje komercyjne oraz w wyjątkowych sytuacjach emisji MUX 3 (podczas bieżącego przełączenia zmianie uległy jedynie kanały nadawania na nadajniku w Bolewicach oraz Człuchowie). Zmianie nie podlegał standard nadawania dla emisji programów MUX3, który zgodnie z decyzją UKE będzie mógł nadawać w standardzie DVB-T do końca 2023 roku. Nie zmieniły się również parametry emisji MUX8, który nadawany jest w paśmie VHF i nie jest przedmiotem refarmingu.

Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota zdalnego sterowania. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej zmuszeni będą do zakupu dekodera lub wymiany odbiornika TV. Mogą skorzystać z rządowego dofinansowania w wysokości 100 zł na zakup dekodera lub 250 zł na zakup telewizora.

- W nocy z niedzieli na poniedziałek przeprowadziliśmy zmiany w ramach kolejnego, 2. etapu refarmingu. Przed nami dwa kolejne – ale jesteśmy w pełni przygotowani. Przeprowadzone zmiany nie powinny stwarzać większych trudności z odbiorem programów dla widzów. Kierunki emisji programów z obiektów nadawczych Emitel zazwyczaj się nie zmieniają, a więc potrzeba regulacji kierunku anteny odbiorczej zachodzi tylko w niewielu obszarach bez konieczności wymiany anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie zaktualizuje listę programów. W przypadku niektórych odbiorników może być konieczne ręczne wyszukanie kanałów w telewizorze - powiedział Jerzy Godek, członek zarządu Emitel. Szacuje się, że w całej Polsce blisko 1,7 mln gospodarstw domowych posiada sprzęt niekompatybilny z DVB-T2/HEVC.

„Refarming pasma 700 MHz” to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz. Nowy standard pozwala na zwiększenie liczby kanałów nadawanych w ramach jednego multipleksu oraz na poprawę ich jakości obrazu i dźwięku. Wejściu DVB-T2/HEVC towarzyszy m.in. rozwój telewizji hybrydowej. Dzięki HbbTV odbiorcy z telewizorami podłączonymi do internetu mogą korzystać z dodatkowych serwisów z wideo na żądanie, quizów czy słuchać radia.

Emitel o kulisach zmiany standardu

Jak przebiegła operacja? Ilu inżynierów było w nią zaangażowanych? Czy wystąpiły jakieś problemy techniczne? Do zmiany doszło nocą? - Cała operacja została odpowiednio wcześniej przygotowana i opracowana przez zespół specjalistów Emitel. W drugi etap, który właśnie zakończyliśmy było zaangażowanych ponad 100 specjalistów / inżynierów. Nie odnotowaliśmy żadnych problemów, wszystkie wykonane operacje przebiegły zgodnie z wcześniejszymi przygotowanymi zasadami postępowania i  wytycznymi. Zmiany zostały wykonane w godzinach nocnych od 00:01 do 05:00 - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Radosław Weiss, dyrektor biura utrzymania sieci, zastępca dyrektora pionu techniki Emitela.

Operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce najwięcej pracy będzie miał za miesiąc, podczas kolejnego etapu przejścia na DVB-T2/HEVC. Wówczas zmianami objęta będzie znaczna część południowej Polski. - Jesteśmy na półmetku naszych prac. Największy obszar przełączeniowy czeka nas w maju, co stanowi kolejne 39 proc. prac do wykonania - a w etapie IV zrealizujemy kolejne 25 proc. ogółu prac - informuje Weiss.

TVP Info liderem w DVB-T w marcu

Nowym liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w marcu br. w grupie 4+ było TVP Info, a w 16-49 pierwszy niezmiennie był Polsat. Największym wzrostem pochwalić się mógł TVP Dokument, a najwięcej straciło Zoom TV - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Emitel o kulisach przejścia na DVB-T2/HEVC: Jesteśmy na półmetku

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hubert
Czy w związku z przejściem, ci u których już nadają w DVB-T2 pojawiły się może nowe kanały? a może jest nowy kanał w 4K?
odpowiedź
User
Rafał
Czy w związku z przejściem, ci u których już nadają w DVB-T2 pojawiły się może nowe kanały? a może jest nowy kanał w 4K?

Może jesienią będzie coś nowego od TVP, póki co to nic nowego nie będzie.
odpowiedź
User
m92
Czy w związku z przejściem, ci u których już nadają w DVB-T2 pojawiły się może nowe kanały? a może jest nowy kanał w 4K?

Nie ma, jest tylko przejście do rozdzielczości HD wszystkich kanałów nadających w nowym standardzie.
odpowiedź