SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dawne satelity Polsat Box i Canal+ już bez kanałów telewizyjnych

Dwa wysłużone satelity Eutelsata, czyli Hot Bird 13B i Hot Bird 13E zaprzestały nadawania kanałów telewizyjnych, radiowych i usług transmisji danych. Wszystkie wykorzystywane transpondery zakończyły migrację na Hot Birda 13G i Hot Birda 13F. Wśród nich było pasmo używane przez polskie platformy cyfrowe Polsat Box i Canal+.

Start Hot Birda 13G (fot. youtube.com/SpaceX)Article

Obecnie na pozycji orbitalnej 13°E pracują tylko dwa nowe satelity: Hot Bird 13G i Hot Bird 13F. Jak informuje portal parabola.cz, Hot Bird 13B i Hot Bird 13E zostaną przeniesione na inne pozycje orbitalne, gdzie będą mogły dokończyć misje. Nie wiadomo jednak dla jakich klientów będą świadczyć usługi. Pierwszy z satelitów, wyposażony w 64 transpondery, został wyniesiony na orbitę jako Hot Bird 8 5 sierpnia 2006 roku. Drugi rozpoczął misję 11 marca 2006 roku. Przez 7 lat był jednak wykorzystywany na pozycji orbitalnej 9°E jako Eutelsat 9A. Żywotność satelity wynosi około 15 lat.

Polsat Box, Canal+ i TVN Warner Bros. Discovery z nowych satelitów

Kilka dni temu cztery transpondery Polsat Box przeszły migrację na Hot Birda 13G. Zmiana satelity jest najbardziej korzystna dla mieszkańców środkowej i wschodniej Polski, bowiem w ich przypadku jakość sygnału wzrosła najbardziej. W zależności od transpondera jest to przyrost sygnału o 2-3 dB. W Polsce zachodniej również zauważalny jest wzrost jakości, ale nie na każdym transponderze. W przypadku gorzej ustawionej anteny czy deszczu, sygnał po migracji na Hot Birda 13G powinien być bardziej stabilny.

Część użytkowników twierdzi, że po zmianie satelity, ich obraz zaczął się przycinać. W takich sytuacjach pomoc techniczna Polsat Box zaleca wykonać korektę ustawienia anteny, azymutu i konwertera. W znacznie gorszej sytuacji są Polacy, którzy mieszkają w dalszych krajach Europy, takich jak Hiszpania czy Portugalia albo  na Bliskim Wschodzie. Po migracji odbiór niektórych transponderów Polsat Box może być bardzo trudny, a czasami nawet niemożliwy. Platformy cyfrowe świadczą jednak usługi wyłącznie na terytorium Polski. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, serwisy streamingowe muszą być czasowo dostępne podczas wizyt klientów w innych państwach UE.

Na nowego Hot Birda 13F przeszły z kolei m.in. transpondery TVN Warner Bros. Discovery, z kanałami Travelxp 4K, Museum TV 4K, MyZen TV 4K, Love Nature 4K, a także z polskimi wersjami stacji BBC. Pod koniec maja zmiany objęły m.in. inne transpondery Canal+ Polska, Polsat Box. Przeniesiono je na Hot Birda 13G.  Migrację na kilka miesięcy zawieszono, bo Hot Bird 13F realizował usługi dla niemieckiej agencji kosmicznej DRL na pozycji orbitalnej 0,5°E, co przyniosło Eutelsatowi 14 mln euro. Zmiany wdrażano w godzinach nocnych, kiedy mogło dojść do krótkotrwałych przerw w odbiorze. 

Dołącz do dyskusji: Dawne satelity Polsat Box i Canal+ już bez kanałów telewizyjnych

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grasi
Nic się na zachodzie Polski nie zmieniło.Nowe satelity po tylu latach powinny być technicznie lepsze z mocniejszym sygnałem.Sygnal przesunięto na wschód do Rosji.
odpowiedź
User
Mati123
No nie wiem gdzie ta poprawa sygnału. Wczesniej siła sygnału była u mnie 91% a teraz 76% i okresowe zaniki sygnału w postaci czarnego ekranu przez kilka sekund.
odpowiedź
User
Andrzej
Autor napisał to couż jakiś czas temu nie napisał kiedy była migracja tylko oficjalne ogłoszenie eutelsat że nowe satelity już pracują przełączania na nowe były 8-9 wrzesień
Atrykuł bardzo słaby mało istonych informacji
odpowiedź