SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Multipleksy eksperymentalne naziemnej telewizji cyfrowej znikną? UKE wyjaśnia

Prezes UKE Jacek Oko stwierdził, że za miesiąc emisje testowe w DVB-T2/HEVC stracą sens. Śląska TVS wznowiła jednak nadawanie multipleksu eksperymentalnego, a TVP może prowadzić podobne próby do 24 kwietnia 2023 roku. Rzecznik UKE wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że nadal można uzyskać pozwolenie na takie emisje.

Jacek Oko, prezes UKE Article

We wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji cyfryzacji uczestniczył prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko. - 27 czerwca kończymy przełączenie standardu w MUX-1, 2. Jeśli chodzi o emisje testowe, to stracą one sens 27 czerwca - stwierdził krótko szef UKE. Tego dnia dojdzie do wdrożenia ostatniego etapu zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Multipleksy, na których są nadawane m.in. TVN, Polsat, TV Puls, TV Trwam przejdą na standard DVB-T2/HEVC. MUX-3, gdzie są dostępne m.in. TVP1, TVP2 i TVP Info może kontynuować emisję w starym standardzie do końca przyszłego roku. W związku z wojną na Ukrainie wnioskował o to do prezesa UKE minister spraw wewnętrznych i administracji.

Co z pozwoleniami na emisje testowe?

W ostatnich miesiącach kończą się pozwolenia na emisje w ramach eksperymentalnego multipleksu TVP (TVP3 Warszawa HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD i TVP Kobieta HD). Choć proces przejścia na DVB-T2/HEVC skończy się pod koniec czerwca, to TVP wnioskuje o zgody na dalsze emisje próbne. Otrzymuje je do 24 kwietnia 2023 roku. W Katowicach na kanale pojawił się też ponownie multipleks testowy TVS (TVS HD, Polsat HD, TV Republika, TV Okazje i Radio Silesia). Emisję przeniesiono z kanału 42 na 30, choć poprzednia zgoda na jej nadawanie wygasła. Nadawca wystąpił do UKE o nową.

Czy wypowiedź prezesa UKE oznacza, że po 27 czerwca nie będzie można uzyskać zgody na nadawanie multipleksu próbnego? - Prezes mówił w znaczeniu, że nie ma sensu uruchamiać ich po to, żeby ludzie mogli przetestować czy ich sprzęt jest gotowy na DVB-T2/HEVC. A dopóki zasoby częstotliwości dla MUX5/6 nie zostaną rozdysponowane dla wyłonionych w drodze procedur selekcyjnych operatorów multipleksów (do nadawania koncesjonowanych kanałów) i częstotliwości będą wolne, to testowe uruchomienia są możliwe - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

MWE i TVS mogą uruchomić nowe multipleksy

Emisję multipleksu próbnego wciąż kontynuuje związana z Polsatem spółka BCAST w Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu (Polsat HD, EWTN Polska, TV Republika, TV Okazje, TV Regionalna.pl, Stars.TV, Nowa TV HD) i Grupa MWE w Szczecinie (Filmax, Nuta.TV, Nuta Gold, Junior Music, Power TV, Stars.TV, Ukraina 24 i Xtreme TV). Pozwolenie wygasa za miesiąc. Firma Michała Winnickiego chciała też uruchomić multipleksy testowe w Warszawie i Trójmieście, ale do tego nie doszło. Kilka dni temu w związku z wygaśnięciem pozwolenia, MWE zakończyła nadawanie w Katowicach.

- Nie mamy nic nowego do ogłoszenia ani w sprawie Trójmiasta ani Warszawy. Nie mamy już ważnego pozwolenia na emisję w Gdańsku. Pracujemy nad budową stacji nadawczej w Warszawie, ale proces ten trwa już ponad rok. Złożyliśmy wniosek do UKE o nową emisję eksperymentalną w Katowicach z budynku Stalexport, gdzie mamy własny nadajnik DVB-T2 - informuje Wirtualnemedia.pl Winnicki.

Grupa MWE zajmuje się nie tylko nadawaniem za pośrednictwem multipleksów testowych, ale także lokalnych. Ostatnio w MUX-L4 (Wrocław, Świdnica, Kobierzyce) doszło do zmiany programowej. Zniknął kanał Xtreme TV, a w ofercie MUX-u pojawiła się Nuta Gold. - W MUX-L1 i MUX-L3 NUTA GOLD jest także nadawana. W MUX L3 naturalnie zastąpiła wyłączony program GOLD TV, natomiast w MUX-L1 NUTA GOLD weszła w miejsce po Home TV. W MUX-L4 chwilowo nie było miejsca na nowe programy, stąd musi być zrobiona zamiana program za program - tłumaczy Winnicki. Uruchomienia multipleksów eksperymentalnych w innych regionach Polski nie wyklucza TVS. Z emisji testowych po wygaśnięciu zgody zrezygnowała Grupa TVN.

Dołącz do dyskusji: Multipleksy eksperymentalne naziemnej telewizji cyfrowej znikną? UKE wyjaśnia

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
TVP powinna zostać wyłączona - jeżeli zdecydowała pozostać się w starym standardzie to wszystkie jej eksperymenty są pluciem a uke udaje, że pada deszcz
14 1
odpowiedź
User
Antek
Nie rozumiem tych emisji testowych od lat… ile można testować i po co?
13 1
odpowiedź
User
podnóżek
TVP powinna zostać wyłączona - jeżeli zdecydowała pozostać się w starym standardzie to wszystkie jej eksperymenty są pluciem a uke udaje, że pada deszcz

No właśnie uke toleruje hipokryzję ze strony podmiotu, który nie chce przejść na nowy standard dając jemu częstotliwości na niby testy, które powinny być objęte postępowaniem koncesyjnym i przyznane komercji za kasę a nie tvp za darmo. Po prostu żenada.
11 2
odpowiedź