SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Multipleksy testowe TVS, BCAST i MWE znikną? TVP może testować dalej

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na dalszą działalność multipleksu eksperymentalnego TVS tylko do 26 czerwca br. Podobne decyzje podjął wobec związanej z Polsatem spółki BCAST. Tylko TVP może być pewna, że jej emisje testowe nie znikną z eteru przez wiele miesięcy.

Article

Multipleks eksperymentalny TVS działa od 2016 roku. W jego skład wchodzą TVS, Radio Silesia, TV Republika, Polsat HD i TV okazje. Emisja w Katowicach była prowadzona na kanale 42, a 25 maja została przeniesiona na 30. Stało się to możliwe dzięki nowemu pozwoleniu Urzędu Komunikacji Elektronicznej na testy. UKE wydał je 23 maja i będzie obowiązywać tylko do 26 czerwca, a więc blisko miesiąc.

UKE chce uporządkować multipleksy

Poprzednią zgodę TVS otrzymała w lipcu ub.r., a więc obowiązywała 10 miesięcy. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że tym razem nadawca również zabiegał o wielomiesięczne pozwolenie, ale nie było to możliwe. UKE chce bowiem uporządkować multipleksy po przejściu wszystkich regionów Polski na DVB-T2/HEVC, nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. Wówczas oceni w jakich miejscach jest dostępne pasmo, gdzie można prowadzić emisje próbne.

UKE na razie nie zdradza przyczyn, dla których TVS otrzymała tak krótkie pozwolenie na dalsze emisje eksperymentalne. Tłumaczy to m.in. urlopami i wieloma obowiązkami związanymi z przejściem na DVB-T2/HEVC. Gdy tylko otrzymamy wyjaśnienie, opublikujemy je.

Co z pozostałymi multipleksami eksperymentalnymi?

Do 27 czerwca br. zgodę na emisję eksperymentalną w Szczecinie ma multipleks Grupy MWE. 12 lipca wygaśnie z kolei pozwolenie dla firmy Michała Winnickiego dotyczące Warszawy (ten multipleks próbny nigdy nie ruszył).

Związana z Polsatem spółka BCAST 31 maja br. otrzymała pozwolenie na kontynuację nadawania multipleksu eksperymentalnego we Wrocławiu tylko do 26 czerwca. Emisję w Gdańsku może kontynuować do 5 lipca. W najnowszym wykazie UKE brak informacji o pozwoleniu dla BCAST na testy w Warszawie. Emisja tam jest dalej prowadzona (Polsat HD, Nowa TV HD, TV Republika, EWTN Polska, TV Okazje, Stars.TV, TV Regionalna.pl).

Dotychczasowe pozwolenie wygasło 28 maja br. Najprawdopodobniej regulator jeszcze nie zaktualizował wykazu. Zgody na emisje próbne Grupy TVN wygasły na przełomie roku. Firma nie zdecydowała się ich kontynuować.

Tydzień temu prezes UKE Jacek Oko stwierdził, że po 27 czerwca emisje testowe stracą sens. - Prezes mówił w znaczeniu, że nie ma sensu uruchamiać ich po to, żeby ludzie mogli przetestować czy ich sprzęt jest gotowy na DVB-T2/HEVC. A dopóki zasoby częstotliwości dla MUX5/6 nie zostaną rozdysponowane dla wyłonionych w drodze procedur selekcyjnych operatorów multipleksów (do nadawania koncesjonowanych kanałów) i częstotliwości będą wolne, to testowe uruchomienia są możliwe - tłumaczył wówczas w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

W czwartek informowaliśmy, że docelowo najprawdopodobniej MUX-5 zastąpi MUX-8 (zostanie przeznaczony na potrzeby cyfrowego radia DAB+, MUX-6 przypadnie TVP, jeśli ta zwolni jedno miejsce w MUX-1.

Dodatkowe pasmo dla TVP

W marcu br. na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji szef UKE zgodził się, aby MUX-3 kontynuował nadawanie w starym standardzie DVB-T nawet do końca 2023 roku. MUX-1 i MUX-2 musiały przejść na DVB-T2/HEVC, wskutek czego blisko 1,53 mln gospodarstw domowych ze starymi telewizorami lub tunerami utraciło lub utraci do końca miesiąca dostęp do m.in. TVN, Polsatu, TV Trwam czy TV Puls. Utrata widzów nie grozi TVP1, TVP2 czy TVP Info, które są nadawane ze wspomnianego MUX-3.

Multipleks eksperymentalny TVP, który miał przygotować widzów tego nadawcy na DVB-T2/HEVC działa od 2020 roku. W skład MUX-u wchodzą obecnie: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i TVP Rozrywka HD. Do tej pory zajmował on pasmo przewidziane dla MUX-5 i zgody wygasały od marca br. do końca czerwca br. UKE w ostatnich miesiącach przedłuża pozwolenia dla TVP w paśmie przewidzianym dla MUX-6.

Testy z obiektów obejmujących zasięgiem Jelenią Górę, Kłodzko, Zieloną Górę, Żagań, Wrocław i okolice tych miast mogą trwać do 28 marca 2023 roku. Do 24 kwietnia 2023 roku MUX eksperymentalny TVP może z kolei działać w Szczecinie, Poznaniu, Płocku, Pile, Lęborku, Koszalinie, Koninie, Iławie, Grzywaczu, Gnieźnie, Gdańsku, Ciechanowie, Bydgoszczy i Białogardzie. Z najnowszego wykazu wynika, że do 22 maja 2023 roku multipleks może działać m.in. w Przemyślu, Przysusze, Łodzi, Krakowie, Leżajsku, Kielcach, Katowicach, Kaliszu, Gorlicach, Częstochowie, Dęblinie, Zakopanem i Wiśle.

- Możliwość uruchomienia w paśmie 470-694 MHz dwóch dodatkowych multipleksów  ogólnopolskich skłoniła kierownictwo spółki Telewizja Polska do przedstawienia Prezesowi UKE wniosku o rezerwację częstotliwości w multipleksie MUX-5. Nadawca publiczny przede wszystkim zamierzał emitować tam swoje programy z wyższą jakością HD, co obecnie nie jest możliwe, a także planował zwiększyć ofertę o cztery dodatkowe programy, w tym jeden w jakości 4K. Przyjęcie  rozstrzygnięcia w tej kwestii nie było jednak możliwe ze względu na niedostępność częstotliwości składających się na MUX-5. Częstotliwości te będą dostępne po przejściu na nadawanie w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. W marcu 2022 r. spółka Telewizja Polska wycofała wniosek o dokonanie  rezerwacji częstotliwości w MUX-5. Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone. Równolegle spółka Telewizja Polska wystąpiła do Prezesa UKE o rezerwację częstotliwości w multipleksie MUX-6. Decyzja w sprawie rezerwacji częstotliwości składających się na MUX-6 jest  obecnie procedowana przez Prezesa UKE i KRRiT - czytamy w sprawozdaniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2021 rok.TVP chce do końca roku uruchomić TVP Nauka, TVP 4K, TVP Muzyka. Prezes Jacek Kurski mówił także o kanale motoryzacyjnym.

Dołącz do dyskusji: Multipleksy testowe TVS, BCAST i MWE znikną? TVP może testować dalej

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Państwo z dykty ma się dobrze. UKE nie ogarnia chaosu z multipleksami do którego się przyczyniła, dyskryminuje podmioty prywatne i z arogancją odnosi się do krytyki. Nic dodać nic ująć
13 6
odpowiedź
User
TT
Wokół tych niby testowych multipleksów urosły intratne biznesiki (miejsce w multipleksach wynajmuje się innym nadawcom, taki Winnicki może promować własne pseudokanaliki i sprzedawać reklamy itp). Zamiast rozpisać konkursy na stałą emisję, UKE i KRRiT stworzyli tą wolnoamerykankę. No bo co tu jeszcze zostało do eksperymentowania/testowania? Standard DVB-T2/HEVC został już dokładnie sprawdzony i wdrożony.
12 1
odpowiedź
User
Zapol
Jestem za multipleksem Winnickiego, ale tylko jak wprowadzi kanał lub kanały lokalne. To co nazwał TVC (tv centrum), niestety nie jest medium lokalnym. Jego poprzednik ntl Radomsko niby był.
Pewnie teraz testy TV będą prowadzone w technologii 5G, tak jak w Czechach.
2 3
odpowiedź