SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

6 dodatkowych kanałów naziemnych na Śląsku

W poniedziałek wieczorem wznowił działalność multipleks eksperymentalny Grupy MWE w Katowicach. Mieszkańcy stolicy województwa śląskiego i okolic mogą oglądać 6 dodatkowych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej. Jedna ze stacji jest nadawana w jakości HD.

W skład multipleksu wchodzi m.in. Power TV HDArticle

Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki zdradza Wirtualnemedia.pl, że emisja jest prowadzona z masztu na dachu wieżowca Stalexport. Z tego samego budynku nadawany jest też multipleks DAB+ firmy DABCOM. Multipleks MWE jest nadawany na kanale 36 (596 MHz), a w jego skład wchodzą: Power TV HD, Filmax, Xtreme TV, Junior Music, Nuta Gold, a także TVC.  

Niewykluczone, że w kolejnych tygodniach lub miesiącach podobny pakiet kanałów Grupy MWE pojawi się także w innych miastach. Firma zabiega o powrót emisji eksperymentalnej w Szczecinie. Przygotowuje także wniosek  w sprawie uruchomienia MUX-u testowego w Warszawie.

MUX Grupy MWE po raz trzeci w eterze

Multipleks eksperymentalny Grupy MWE ruszył w Katowicach pod koniec marca. Emisję prowadzono wówczas z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice Kosztowy, a w skład oferty programowej wchodziły: Power TV HD, Nuta.TV, Junior Music, Home TV, Xtreme TV, Filmax oraz ukraiński kanał informacyjny Ukraina 24, który kilka miesięcy temu zakończył nadawanie. W maju w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC Emitel musiał przeznaczyć nadajnik wykorzystywany przez MWE na regularną emisję. Po dwóch tygodniach wznowiono emisję z nowego obiektu, ale została szybko zawieszona w związku z wygaśnięciem pozwolenia UKE.

W czerwcu regulator zastanawiał się czy multipleksy eksperymentalne po przejściu na DVB-T2/HEVC mają w ogóle sens. Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko zdecydował, że multipleksy testowe mogą działać, ale nadawcy muszą płacić za zgody na takie emisje blisko 40 tys. zł rocznie w przypadku miasta na prawach powiatu.

Już w sierpniu wznowił nadawanie MUX TVS w Katowicach (TVS, TV Republika, Polsat, TV Okazje i Radio Silesia). Pod koniec września powrócił z kolei multipleks związanej z Polsatem spółki BCAST w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu (Polsat, Nowa TV, TV Okazja, TVRegionalna.pl, TV Republika, EWTN Polska, Stars.TV).

Dołącz do dyskusji: 6 dodatkowych kanałów naziemnych na Śląsku

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tv
Taa... znów kolejny raz info o "świetnych" kanałach Pana Winnickiego. Będą kabarety :D
odpowiedź
User
TxT
Te pseudotesty to patologia polskiego rynku.
odpowiedź
User
Zapol
~TxT Tu nie chodzi o testy. Będzie opłata za pasmo lokalne.
Liczę że szybko mux Winnickiego wróci do Łodzi. Na BCAST też znalazło by się miejsce.
odpowiedź