SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uzgodnienia KRRiT i UKE mogą opóźnić debiut dodatkowego kanału w MUX-1

Choć Telewizja Polsat chce szybko wprowadzić kanał W24 do oferty MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej, to mogą to utrudnić formalności. - Decyzja jest na etapie przekazywania do KRRIT celem uzgodnienia sentencji decyzji. KRRIT ma na to 30 dni - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Article

Uchwałę o przyznaniu koncesji kanałowi informacyjnemu W24, zgłoszonemu w konkursie przez Telewizję Polsat, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła na początku października. 

Stacja będzie dostępna na 49 kanale telewizorów i dekoderów (LCN) naziemnej telewizji cyfrowej. W ofercie całodobowego kanału pojawią się krótkie serwisy informacyjne, prognoza pogody, blok z informacjami sportowymi i przegląd mediów społecznościowych. 10-letnia koncesja kosztuje 15,6 mln zł, płatne w dziesięciu ratach.

Ostatnie formalności

Koncesję opublikowano na stronie KRRiT niespełna miesiąc temu. - Koncesja obowiązuje od dnia 30 października 2023 r. i wygasa z dniem  29 października 2033 r. Koncesjonariusz, po uzyskaniu zezwoleń przewidzianych obowiązującymi przepisami, rozpocznie rozpowszechnianie programu nie później niż jeden miesiąc od daty udzielenia koncesji. Do czasu rozpoczęcia rozpowszechniania programu. Koncesjonariusz może prowadzić próbne emisje programu. Program emitowany próbnie powinien spełniać wymogi ustalone przepisami obowiązującego prawa oraz wymogi techniczne ustalone w koncesji - czytamy w dokumencie.

Choć miesiąc upłynął 30 listopada, to W24 nie rozpoczął nadawania. I nie wiadomo, kiedy to się stanie. Tymczasem 15 i 19 grudnia MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej z kanałami: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia przejdzie na standard DVB-T2/HEVC. Wówczas wiele osób przeprowadzi wyszukiwanie kanałów na telewizorach i dekoderach. Przy okazji ich odbiorniki zapiszą stację W24 na liście. Termin startu nie jest jednak zależny od samego Polsatu, ale także formalności między KRRiT i UKE.

Równolegle Polsat stara się o zmianę nazwy kanału W24 na Wydarzenia 24 i Wydarzenia 24 na Polsat News Polityka. Nadawca nie chce stracić miejsca wynegocjowanego jeszcze w czasach Superstacji  (Wydarzenia 24 zastąpiły ten kanał) w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Najbliższe posiedzenie KRRiT 6 grudnia. Obecnie Wydarzenia 24 wchodzą w skład MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej, który dociera do ponad 70 proc. populacji Polski. Zasięg MUX-1 jest o niemal 30 punktów procentowych wyższy. Wydarzenia 24 po zmianie multipleksu mogą odnotować spadek widowni, jeśli wcześniej nie zostanie zagwarantowane miejsce dla tej stacji w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Rozmowy w tej sprawie trwają. Polsat News Polityka ma emitować m.in. obrady parlamentu i dodatkowe relacje reporterskie z Sejmu i Senatu.

Jak informowaliśmy na początku lipca, w pierwszym pełnym roku kalendarzowym swojego działania należący do Telewizji Polsat kanał Wydarzenia 24 osiągnął 29,51 mln zł przychodów i 8,15 mln zł zysku netto. Superstacja, którą zastąpił kanał Wydarzenia 24, była przez kilka lat nierentowna. Z danych Nielsena wynika, że w październiku br. kanał Wydarzenia 24 miał 0,83 proc. udziału w rynku. W informacyjnym portfolio Polsatu jest też Polsat News, który w przeciwieństwie do Wydarzeń 24 nadaje także programy publicystyczne i relacje na żywo, transmisje i powtórkowy Polsat News 2.

Dołącz do dyskusji: Uzgodnienia KRRiT i UKE mogą opóźnić debiut dodatkowego kanału w MUX-1

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj
Ciekawe - jast inflacja a opłata koncesyjna na tym samym poziomie co dla AntrnaTV na a tym samym multipleksie 3 lata temu. Jak sie jest Solorzem to nie przeszkadza dostać 9ty kanał w naziemnej TV niezależnie od całego MUX4. Dodatkowo można otrzymać konces na to samo co już się nadaje wbrew regulaminowi konkursu . No i udaje się że ceny nie wzrosły o 25 procent
odpowiedź
User
Serwotka
Skoro nie zależy im na oglądalności to niech odkoduja tez polsat news!!!
odpowiedź
User
PisSat
Polsat i te jego machlojki w DVB-T należałoby prześwietlić.
odpowiedź