SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP zatwierdza harmonogram zmiany standardu MUX-3

W środę lub najpóźniej w czwartek prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz zatwierdzi harmonogram zmiany standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Migracja głównych kanałów TVP do standardu DVB-T2 z kodekiem HEVC nastąpi prawdopodobnie pod koniec listopada.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) miał przejść na standard DVB-T2/HEVC w pierwszej połowie 2022 roku, razem z multipleksami z kanałami komercyjnymi, takimi jak TVN, Polsat czy TV Puls. Minister spraw wewnętrznych i administracji w związku z wojną na Ukrainie wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na przesunięcie tego terminu. Trzeciemu multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. UKE zgodził się na nadawanie MUX-3 w starym standardzie do końca 2023 roku.

Stacje komercyjne mocno protestują przeciwko takiej decyzji. Odbiorcy naziemni ze starszymi telewizorami i dekoderami stracili dostęp do większości ich kanałów. Nadawcy komercyjni twierdzą, że utracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów reklamowych.  Zamierzają domagać się rekompensaty od Skarbu Państwa po zmianie standardu MUX-3.  Uważają, że decyzja miała związek z nadchodzącymi wówczas wyborami parlamentarnymi.

TVP zmieni standard przed działaniami opozycji

Szacuje się, że wciąż 0,5 mln gospodarstw domowych nie ma dostępu do kanałów nadawanych w DVB-T2. To głównie starsze i mniej zaawansowane techniczne osoby. Po zmianie standardu MUX-3 będą mieć dostęp tylko do stacji z MUX-8 (Nowa TV, Telewizja WP, Zoom TV i Metro). Jedynie ten multipleks jest nadawany w starym standardzie. 

- Zgodnie z obowiązującą decyzją rezerwacyjną dla MUX-3 zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 r. W związku z tym, Telewizja Polska przed końcem tego roku zmieni standard nadawania programów TVP 1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP3 wchodzących w skład MUX-3. Szczegółowe informacje, dotyczące m.in. dokładnego terminu przełączenia zostaną przekazane widzom z odpowiednim wyprzedzeniem w ogólnopolskiej kampanii informacyjnej. Do prawidłowego odbioru MUX-3 w nowym standardzie nadawania niezbędne są odbiorniki obsługujące system DVBT2-HEVC - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Zmiana standardu prawdopodobnie nie będzie trwała dłużej niż tydzień. Może być wdrożona etapami, czyli co kilka dni w kolejnych regionach.

Nadawca publiczny zauważa, że DVB-T2 wiąże się z korzyściami. - Widzowie, którzy wciąż korzystają ze starych urządzeń (działających systemie DVB-T/AVC), po zmianie standardu nie będą mieli dostępu do pełnej oferty programowej cyfrowej telewizji naziemnej. Wymiana urządzenia pozwoli na poszerzenie dostępnej oferty programowej o kilkanaście programów telewizyjnych, w tym programów tematycznych TVP, takich jak: TVP Kultura, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP ABC, Alfa TVP, TVP Polonia, Belsat TV – tłumaczy TVP. To stacje wchodzące w skład MUX-6, nadawanego w DVB-T2/HEVC.

W grudniu może rozpocząć pracę rząd Donalda Tuska, który zapowiedział szybkie zmiany w TVP.  Migracja MUX-3 prawdopodobnie poprzedzi ten proces. Nic nie wskazuje na to, żeby szybko wznowiono rządowy program dofinansowania zakupu tunerów lub telewizorów. Wymagałoby to przegłosowania przez parlament stosownej ustawy, co może być problematyczne zaraz na początku kadencji Sejmu.

Osoby, które posiadają sprzęty kompatybilne z DVB-T2/HEVC poza MUX-3, MUX-6 i MUX-8 mogą oglądać także kanały z MUX-1 (Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, TTV, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24 oraz płatny pakiet Polsat Box).

Dołącz do dyskusji: TVP zatwierdza harmonogram zmiany standardu MUX-3

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Serwotka
TVP hd i tvp seriale odkodowac!!!!!
odpowiedź
User
brygel
TVP HD -> TVP4K ze stałą emisją
odpowiedź
User
Xyz
Expose Donala Tuska już w nowym standardzie. Obejrzą Ci co zmienili odbiorniki.
odpowiedź