SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szerszy zasięg MUX-6 i zmiana numeracji stacji TVP w naziemnej telewizji cyfrowej

Telewizja Polska i Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, podpisały umowę odnośnie transmisji sygnału MUX-6. Dotychczasowy multipleks eksperymentalny poszerzył zasięg. Emisja jest prowadzona z 63 stacji nadawczych i dociera do 96 proc. populacji kraju. Dotychczas multipleks był nadawany z 50 obiektów. 

W skład MUX-6 wchodzi m.in. TVP DokumentW skład MUX-6 wchodzi m.in. TVP Dokument

Umowa weszła w życie 1 lutego, kiedy zgodnie z decyzją rezerwacyjną Urzędu Komunikacji Elektronicznej, multipleks eksperymentalny stał się MUX-6.

- Uruchomienie nowego multipleksu cyfrowego wpisuje się w misję, jaką realizuje Telewizja Polska S.A. w zakresie jak najszerszego udostępniania swojej oferty programowej. W MUX-6 znalazły się między innymi kanały tematyczne takie jak TVP Kultura, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Rozrywka czy TVP Nauka. Wszystkie programy są powszechnie i bezpłatnie dostępne w wysokiej rozdzielczości obrazu (HD) - podkreślił Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP. Od niedawna w skład nowego multipleksu wchodzą także Alfa TVP i Belsat.

- Telewizja naziemna niezmiennie cieszy się olbrzymią popularnością w Polsce. Zmiana technologii nadawania na standard DVB-T2/HEVC znacznie poprawiła jakość obrazu i dźwięku transmitowanych dotychczas programów, a także umożliwiła uruchomienie nowych programów telewizyjnych. Dlatego zachęcamy wszystkich widzów, którzy jeszcze nie dostosowali swoich telewizorów do odbioru nowego standardu do wymiany odbiornika lub zaopatrzenia się w odpowiedni dekoder. Cieszymy się, że Telewizja Polska skorzystała z możliwości poszerzenia oferty programowej i zdecydowała się na współpracę z Emitel S.A. – stwierdził Maciej Staszak, wiceprezes Emitela, dyrektor ds. sprzedaży. Wcześniej nadawca publiczny zdecydował się zakończyć współpracę z Emitelem w zakresie MUX-8. TVP Kobieta i TVP Kultura trafiły na MUX-6.

- Decyzja rezerwacyjna MUX6 dla TVP została podpisana przez Prezesa UKE 21 września. TVP może korzystać z częstotliwości od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2033 r. Od pierwszego dnia TVP będzie zobowiązana do wnoszenia rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości, które w wypadku rezerwacji ogólnopolskiej wynoszą dla każdego z multipleksów telewizyjnych około 8 mln zł. Innych wniosków od TVP nie ma. W MUX6 może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w Karcie Powinności - informował jesienią Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Szerszy zasięg i zmiana numeracji kanałów

Emisja MUX-6 jest prowadzona z 63 stacji nadawczych. Widzowie naziemnej telewizji cyfrowej mogą wykorzystać swoje dotychczasowe anteny odbiorcze. W przypadku obszarów, na których nie był obecny multipleks testowy TVP, tunery lub telewizory powinny automatycznie wyszukać nowe kanały z MUX-6. Gdyby tak się nie stało, należy przeskanować urządzenie.

Nowe stacje nadawcze, które uzupełnią sieć nadawczą MUX-6 w stosunku do sieci multipleksu testowego to: Płock/Radziwie, Wałbrzych/Chełmiec, Dobromierz, Różan k. Makowa Mazowieckiego, Gniezno/Dębowiec, Świerczów k. Namysłowa, Skierniewice/Bartniki, Tarnobrzeg/Machów, Włodawa,  Łomża, Kamieńsk/Zwałowisko k. Radomska, Chruszczewka k. Sokołowa Podlaskiego i Sieciechów k. Kutna. Wcześniej multipleks eksperymentalny docierał do 90 proc. populacji, dlatego część widzów narzekało na utratę dostępu do TVP Kultura i TVP Kobieta po tym jak te stacje opuściły MUX-8.

Przy okazji inauguracji oficjalnej emisji MUX-6, zmieniła się kolejność wyświetlania stacji TVP na listach kanałów tunerów i telewizorów. TVP Dokument znalazł się zaraz za TVP Nauka na 24 pozycji (dotychczas 86), TVP Rozrywka zajęła pozycję 27 (zamiast 85), TVP World 33 (wcześniej 83). Z ID kanałów nadawcy publicznego zniknęły oznaczenia dotyczące ich jakości (HD) albo stosowanego kodeka (HEVC).

Aktualna lista kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie (LCN)

1. TVP1 (HD)
2. TVP2 (HD)
3. TVP3 Warszawa (SD)
4. Polsat (HD)
5.  TVN (HD)
6.  TV4 (HD)
7. TV Puls (HD)
8. TVN7 (HD)
9. Puls 2 (HD)
10. TV6 (HD)
11. Super Polsat (HD)
13 Eska TV (HD)
13, TTV (HD)
14. Polo TV (HD)
15. Antena HD
16. TV Trwam (HD)
17. Stopklatka TV (HD)
18 Fokus TV (HD)
19. TVP Polonia (HD)
20. TVP Nauka (HD)
24. TVP Dokument (HD)
27. TVP Rozrywka (HD)
28. Alfa TVP (HD)
29. TVP ABC (HD)
30. TVP Kultura  (HD)
31. TVP Historia (SD)
32. TVP Sport HD
33. TVP World (HD)
34. TVP Info (HD)
35. TVP Kobieta (HD)
36. TV Belsat (HD)
38. Metro (SD)
39. Zoom TV (SD)
40. Nowa TV (SD)
41. WP (SD)
49. 4fun Kids (SD)
50. Polsat (HD)
53. Nowa TV (HD)
54. TV Republika (SD)
56. Stars TV (HD)
57. EWTN (HD)
59. TV Okazje (HD)
62. TV Regionalna.pl (SD)
88. TVP GO
89. Legia TV
92. TVP ABC 2 (HbbTV)
93. TVP Historia 2 (HbbTV)
94. TVP Kultura 2 (HbbTV)
95. UA Perszyj (HbbTV)
96. test5
97. test6
89. EmiRadio
99. EmiTV
118. Wydarzenia 24 (HD)
333. Polsat Go (HbbTV)

Dołącz do dyskusji: Szerszy zasięg MUX-6 i zmiana numeracji stacji TVP w naziemnej telewizji cyfrowej

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzesiok
Udają naszych podatków.... 2,7 miliarda na co i nic
odpowiedź
User
Seba
TVP World czyli więcej osób to tworzy niż ogląda.
odpowiedź
User
Kto
TVP
Nie oglądam błoto jajka
Wiadomości propaganda
Kłamanie i udawanie
Naszych pieniędzy
Holecka smarowanie
Wszystko Flaszki olejem
Sławomir Kajrą niedziele
Adamczyk Ogórkiem kłamstwa
Blokuj TVP cwaniactwa
odpowiedź