SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP może rozszerzyć zasięg MUX-6. „Parametry nadawcze po zawarciu umów”

Multipleks eksperymentalny TVP dociera do 90 proc. populacji kraju. Od lutego będzie  już stanowił regularny MUX-6. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że siatka jego nadajników będzie rozbudowana. - Parametry nadawcze MUX-6 będą znane po zawarciu odpowiednich umów i uruchomieniu emisji programów - informuje Centrum Informacji TVP.

W skład MUX-6 wchodzi m.in. TVP DokumentW skład MUX-6 wchodzi m.in. TVP Dokument

Telewizja Polska uruchomiła multipleks eksperymentalny w standardzie DVB-T2/HEVC we wrześniu 2020 roku. Wówczas zajmował on pasmo przewidziane do MUX-5.

Wiosną 2022 przeniesiono go do MUX-6. Nadawca publiczny wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rezerwację tego pasma. UKE wydał taką zgodę. Zacznie ona obowiązywać od lutego 2023 roku.

- Decyzja rezerwacyjna MUX6 dla TVP została podpisana przez Prezesa UKE 21 września. TVP może korzystać z częstotliwości od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2033 r. Od pierwszego dnia TVP będzie zobowiązana do wnoszenia rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości, które w wypadku rezerwacji ogólnopolskiej wynoszą dla każdego z multipleksów telewizyjnych około 8 mln zł. Innych wniosków od TVP nie ma. W MUX6 może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w Karcie Powinności - informował w październiku Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Kiedy zwiększenie zasięgu szóstego multipleksu?

Obecnie w skład multipleksu wchodzą: TVP Nauka, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP World, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Po tym jak TVP Kultura i TVP Kobieta opuściły MUX-8, część widzów skarży się na brak tych kanałów. Multipleks ósmy dociera do 97 proc. populacji, MUX-1 i 2 do 98,8 proc.,  a MUX-3 do 99,5 proc. - TVP korzysta obecnie z multipleksu testowego, który obejmuje swoim zasięgiem nadawczym 90 proc. populacji kraju - informuje Centrum Informacji TVP.

Czy jest planowane poszerzenie zasięgu tego multipleksu? - W dniu 21 września 2022 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokonał na rzecz Telewizji Polskiej rezerwacji częstotliwości z zakresu 470-694 MHz wykorzystywanych w służbie radiodyfuzyjnej na terenie całego kraju. Są one przeznaczone do rozpowszechniania (w sposób cyfrowy, drogą rozsiewczą naziemną) programów telewizyjnych objętych kartą powinności, tworzących w całości multipleks MUX-6, w standardzie DVB-T2. TVP jest uprawniona do wykorzystywania częstotliwości objętych rezerwacją przez okres 10 lat od dnia 1 lutego 2023 r. Parametry nadawcze MUX-6 będą znane po zawarciu odpowiednich umów i uruchomieniu emisji programów - tłumaczy Centrum Informacji TVP.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że już wiosną zasięg MUX-6 może zostać poszerzony poprzez zwiększenie mocy nadajników, z których jest dostępny i dodanie nowych obiektów nadawczych.

Wówczas multipleks będzie docierał do prawie 99 proc. mieszkańców Polski. Aby stało się możliwe, konieczne jest jednak zawarcie stosownych umów przez TVP i Emitel. Kiedy to nastąpi, problemy z odbiorem kanałów z MUX-6 w niektórych lokalizacjach, powinny się zakończyć.

Kilka dni temu informowaliśmy, że TVP dla widzów, którzy mają problem z odbiorem TVP Kultura i TVP Kobieta uruchomiła specjalną infolinię (+48 601-600-143).

Dołącz do dyskusji: TVP może rozszerzyć zasięg MUX-6. „Parametry nadawcze po zawarciu umów”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmmm
Pierwszy przykład z brzegu: Lublin / Piaski (MUX-1: 100 kW, MUX-2: 100 kW, MUX-3: 110 kW, MUX-6.... 50 kW). Nie wierzę w ten deklarowany zasięg na poziomie 90%.
odpowiedź
User
lexi
Identyczne moce są w Poznań / Śrem. Pogorszenie pogody powoduje mniejszy zasięg, pikselację obrazu.
MUX 6 musi mieć zwiększona moc nadawania!
Z pozostałymi MUX nie ma problemów.
odpowiedź
User
Gosc
Żadnego zwiększania mocy, to tylko powoduje zakłócenia . Już wystarczy, że nadajnik muxa2 Kalisz Mikstat zakłóca czeską telewizję na k. 31. Kiedy dotrze do zakutych łbów, że w pasie conajmniej 200km od granicy nie wolno eksploatować kanałów 26,28 i 31.
odpowiedź