SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będą zmiany na ósmym multipleksie. Jest wniosek Emitela

Emitel złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zmianę rezerwacji na multipleksie MUX-8. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, operator planuje inwestycje i zmianę standardu nadawania tego MUX-a z DVB-T na DVB-T2. W przyszłości kanały nadawane na tym multipleksie mają przejść na emisję w HD. 

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

18 grudnia ub.r. do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynął wniosek spółki Emitel SA w sprawie zmiany rezerwacji na multipleksie MUX-8. Ma ona dotyczyć “zmiany warunków programowych oraz standardu emisji". 

- Wniosek jest na etapie konsultacji trwających 30 dni. Po tym czasie analizowane będą stanowiska i będzie wydana decyzja - przekazał nam Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Spytaliśmy Emitel, czy wniosek ma związek z wyborem stacji CTV9 do nadawania na MUX-8 w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Agnieszka Sobucka, rzeczniczka prasowa Emitela jednak zaprzecza. 

- Złożyliśmy wniosek, ale wszystkie zmiany będą uzgadniane z nadawcami MUX-8, którzy ze swojej strony też będą musieli wystąpić o odpowiednie zmiany w swoich koncesjach – powiedziała.

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, Emitel planuje inwestycję w sieć nadawczą na własny koszt. Ma to umożliwić podniesienie jakości kanałów do HD, ale ze względu na koszty operacji obecnie nie ma jeszcze planów przejścia na standard DVB-T2/HEVC, a jedynie do DVB-T2. Jak wynika z naszych informacji, zmiana nie ma wpłynąć na liczbę kanałów oferowanych na multipleksie. 

W ofercie multipleksu ósmego są obecnie stacje Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska) oraz WP (Wirtualna Polska). Wkrótce trafi tam też kanał CTV9, wybrany w konkursie. Na pozostałe dwa miejsce KRRiT planuje zorganizować kolejny konkurs (wcześniej te trzy sloty zajmowała TVP). 

MUX-8 jest krytykowany za jakość obrazu. W przeciwieństwie do pozostałych multipleksów, wszystkie stacje są nadawane w standardowej rozdzielczości. Poprawa jakości nadawania mogłaby wpłynąć pozytywnie na oglądalność obecnych tam stacji.

Od końca marca do końca czerwca 2022 roku na standard DVB-T2/HEVC przeszły multipleksy MUX-1, MUX-2 i MUX-3.

Dołącz do dyskusji: Będą zmiany na ósmym multipleksie. Jest wniosek Emitela

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tom
To nie jakość SD jest problemem mux8, a nadawanie w paśmie vhf zamiast uhf.
U mnie zbiorcza antena nie jest gotowa do odbioru vhf, więc nie mam dostępu do tych 4-5 programów.
odpowiedź
User
To Polska właśnie :-/
Urzędnicy UKE/KRRiT powinni byli za wczasu przewidzieć migrację MUX8 do DVB-T2/HEVC (razem z innymi MUXami w 2022 roku).
odpowiedź
User
Antoni
I to jest dobra decyzja
odpowiedź