SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE zgodził się na zmiany w MUX-8. „Spodziewamy się ciekawych propozycji programowych”

UKE zmienił decyzję rezerwacyjną MUX-8. Pozwoli to KRRiT przeprowadzić konkurs dotyczący 3 miejsc na tym multipleksie. - Czekamy na ogłoszenie konkursu przez KRRIT. Zakładamy że powinno się ono pojawić lada dzień - informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, p.o. dyrektora biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

W listopadzie operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8.

Zakładał on, że w przypadku opuszczenia tego multipleksu przez kanały Telewizji Polskiej, możliwe będzie przeprowadzenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkursu, w którym wyłonione zostaną nowe składniki MUX-u.

W styczniu TVP Kultura HD i TVP kobieta opuściły ósmy multipleks. Drogą naziemną są obecnie nadawane jedynie za pośrednictwem MUX-6.

W ostatnich miesiącach postępowanie było kilkukrotnie przedłużane. Emitel zmodyfikował swój wniosek, a decyzja podlegała konsultacjom UKE i KRRiT. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji czekała też na ostateczną deklarację TVP w sprawie rezygnacji z miejsc w MUX-8.

- Decyzję UKE otrzymaliśmy 12 kwietnia 2023 r. i jest ona zgodna z wnioskiem złożonym przez Emitel. Decyzja otwiera możliwość zaoferowania miejsc na multipleksie obecnym i nowym nadawcom. Czekamy na ogłoszenie konkursu przez KRRIT, zakładamy że  powinno się ono pojawić lada dzień. Otrzymujemy liczne zapytania ze strony nadawców zainteresowanych miejscami na multipleksie, spodziewamy się więc ciekawych propozycji programowych - mówi Wirtualnemedia.pl Sobucka z Emitela.

Emitel: Spółka poniosła i ponosi znaczne nakłady finansowe

UKE już opublikował zmodyfikowaną decyzję rezerwacyjną.

- Określam, że Emitel jest zobowiązana do: podjęcia zobowiązania, iż na audiowizualne składniki multipleksu MUX-8 składać się będzie 7 programów telewizyjnych w standardzie DVB-T, rozpowszechnianych w systemie standardowej rozdzielczości, na których rozpowszechnianie w multipleksie MUX-8 Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udzielił lub udzieli koncesji; uporządkowania w multipleksie MUX8 programów telewizyjnych w kolejności odpowiadającej dacie udzielenia koncesji przez Przewodniczącego Krajowej Rady  Radiofonii i Telewizji – można przeczytać w dokumencie.

W listopadowym piśmie Emitel przekonywał, że za zmianą decyzji rezerwacyjnej przemawia interes społeczny. – „Dzięki zmianie Rezerwacji istnieje szansa na utrzymanie szerokiej oferty programowej. W konsekwencji użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do większej liczby programów telewizyjnych” – argumentował operator multipleksów.

Ponadto firma zwróciła uwagę na swój interes. - „Spółka poniosła i ponosi znaczne nakłady finansowe na pozyskanie rezerwacji, a także rozwój i utrzymanie sieci multipleksu MUX8, co uzasadnia podejmowanie działań przeciwdziałających utracie przychodów z powodu pozostawania części multipleksu bez zagospodarowania przez nadmiernie długi czas” – uzasadniał Emitel.

Duże zainteresowanie konsultacjami

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski już na początku lutego wezwał podmioty zainteresowane nadawaniem w ramach MUX-8 do określenia profilów stacji, które chcieliby umieścić na multipleksie. Zgłoszono 14 propozycji kanałów telewizyjnych. Aż trzy zgłoszenia dotyczą kanałów filmowo-serialowych. Pierwsza z takich stacji miałaby mieć charakter „filmowo-rozrywkowy, skierowany do grupy wiekowej 12-59”. Inny projekt ma być „serialowo - filmowy”. W jego ofercie mają znaleźć się „filmy fabularne polskie i zagraniczne, seriale zagraniczne, edukacja o sztuce filmowej”. Wpłynęła też propozycja na „kanał filmowo-serialowy, skierowany do grupy wiekowej 45-65+”.

Zaproponowano także kanały: „uniwersalny - rozrywkowy pop kulturowy - z możliwością modyfikacji nadawanego programu”, „wyspecjalizowany – poświęcony wartościom chrześcijańskim, rodzinnym, wspierający przywiązanie do tradycji i historii”, „rozrywkowy, z uwzględnieniem tematyki regionów i oczekiwań generacji 50+”, „lifestylowy – poświęcony zdrowemu trybowi życia”, „dla dzieci 3-6 lat – prezentujący mądre i bezpieczne seriale i edukacja”, „muzyczny – prezentujący tzw. złote przeboje i muzykę klasyczną”, „ogólnorozrywkowy – „historie prawdziwych ludzi”, skierowany do grupy wiekowej 45-65+” i „pop-up – rozrywkowy – kanał o tematyce „sezonowej”, skierowany do grupy wiekowej 4+”.

KRRiT gotowa do konkursu

Grupa MWE zaproponowała 3 kanały tematyczne, a nadawca Red Carpet TV i Red Top TV jeden istniejący kanał i jedną nową stację filmowo-serialową. Pozostali uczestnicy konsultacji nie ujawniają się. Nadawaniem w MUX-8 są zainteresowane jednak TV MN (stacja części środowiska narodowców, która obecnie czeka na koncesję kablową) oraz informacyjno-publicystyczna TV Republika. W konkursie raczej nie wezmą udziału: Stars.TV, wPolsce.pl i Telewizja Puls.

Na początku kwietnia KRRiT ustaliła treść ogłoszenia, które ukaże się na dniach. - Chodzi o treść ogłoszenia w konkursie na zagospodarowanie multipleksu ósmego trzema kanałami wyspecjalizowanymi. My oczekujemy propozycji od rynku. Nie jest określony charakter programów wyspecjalizowanych. Muszą być po prostu wyspecjalizowane, a nie uniwersalne. Sami nadawcy mogą decydować o jakiej tematyce treści chcą nadawać - mówił Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, opozycyjny członek KRRiT. Od momentu publikacji zainteresowane podmioty będą miały prawdopodobnie 45 dni na złożenie swoich ofert.

Dołącz do dyskusji: UKE zgodził się na zmiany w MUX-8. „Spodziewamy się ciekawych propozycji programowych”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
deeedx
Czyli dadzą BBC, FOX i AXN ?
odpowiedź
User
Antek
Już ja widzę te ciekawe programy, to bardziej ciekawe pieniądze dla Emitela, który na tym opieszałym działaniu urzędów traci opłaty za emisję. 😉
odpowiedź
User
HD
Dalsze utrzymywanie w 2023 roku MUXu w DVB-T1 i jakości SD (gdzie cała konkurencja przeszła na HD) to porażka UKE i KRRiT.
odpowiedź