SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za dwa miesiące zmiana standardu telewizji. „Jesteśmy na ostatniej prostej”

Za dwa miesiące dojdzie do pierwszego przełączenia nadajników na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. W RTCN Łódź Zygry Emitel zainstalował nową antenę nadawczą. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przedstawiciel spółki zapewnia, że prace nad DVB-T2/HEVC są na finiszu.

fot. Emitel Article

Operacja zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej potrwa w całym kraju do końca czerwca br.  Zmiana nie obejmie abonentów sieci kablowych i platform satelitarnych. W pierwszej kolejności emisja w starym standardzie DVB-T zakończy się w województwach lubuskim i dolnośląskim. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że ponad 2 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do telewizji. Aby tak się nie stało, wcześniej muszą kupić tuner lub telewizor kompatybilny ze standardem DVB-T2/HEVC.

Rząd planuje dofinansowanie do zakupu tunera w wysokości 100 zł. Będzie można je uzyskać m.in. po wypełnieniu formularza internetowego i zrealizować w sklepie ze sprzętem RTV zakwalifikowanym do udziału w programie do końca roku. Branża producentów telewizorów lobbuje, żeby dofinansować również zakup telewizorów. Umożliwiają one w przeciwieństwie do większości tunerów korzystanie z HbbTV. Telewizja hybrydowa to dodatkowe kanały TVP, serwisy z wideo na żądanie TVP Stream i Polsat VoD po podłączeniu telewizora do internetu. Standard DVB-T2/HEVC pozwoli na nadawanie drogą naziemną większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości. Jesienią Telewizja Polska reaktywuje stację TVP 4K z ofertą rozrywkowo-sportową. Większość stacji naziemnych będzie dostępnych w wysokiej rozdzielczości (HD).

Emitel instaluje nowe anteny

Na terenie całej Polski firma Emitel przeprowadza wymianę systemów antenowych w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. W niektórych obiektach konieczne było nawet skorzystanie ze śmigłowców. Tak było chociażby w Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym Ryki w województwie lubelskim i w RTCN Miłki koło Giżycka, o czym informowaliśmy w październiku ub.r.

Teraz Emitel pochwalił się w mediach społecznościowych operacją wymiany anteny nadawczej w RTCN Łodź Zygry. - Tak wyglądała instalacja anten TV na maszcie Emitel w okolicach Łodzi. Nasi inżynierowie pracowali na wysokości 360 metrów. To jedno z najtrudniejszych zadań w ramach projektu #refarming700MHz - napisał prezes Emitela Andrzej Kozłowski. Zamieścił nagranie wideo z operacji.

Co dokładnie robili inżynierowie pod Łodzią? - Na filmie widzimy montaż anteny nadawczej TV. Jest to tzw. system szczytowy czyli montowany na szczycie masztu. W tym wypadku montaż realizowany jest metodą tradycyjną (ostatnio publikowaliśmy film z Miłek i obiektu w Rykach, gdzie taki montaż realizowany był z wykorzystaniem helikoptera) Montowana w Zygrach antena zbudowana jest z 48 elementów: po 3 elementy rozmieszczone na 16 piętrach. Wstępnie, jeszcze na ziemi, elementy zmontowane są w cztery bloki (po 12 elementów antenowych w układzie 4x3 każdy). Prace montażowe rozpoczynają się od olinowania masztu i wciągnięcia za pomocą naziemnej wyciągarki elementów konstrukcyjnych żurawia. Zbudowany tymczasowo na szczycie masztu żuraw (na filmie jest to żółta konstrukcja) umożliwia wciągniecie na maszt ważących to 2 ton bloków z których zbudowana jest antena - informuje portal Wirtualnemedia.pl  Radosław Weiss, dyrektor biura utrzymania sieci i zarazem zastępca dyrektora pionu techniki.

„Większość prac wykonana”

Firma zapewnia, że prace nad wdrożeniem DVB-T2/HEVC dobiegają końca. - Jesteśmy na ostatniej prostej – zmiana standardu nadawania na pierwszym obszarze Polski będzie miała miejsce za dwa miesiące. Patrząc na skalę projektu zdecydowana większość prac jest już wykonana. Cześć nowo instalowanej infrastruktury, jak stacje czołowe poszczególnych multipleksów czy nowe nadajniki jest obecnie instalowana lub testowana.  Co prawda sporo prac jeszcze przed nami ale projekt realizowany jest zgodnie z zakładanym harmonogramem. Do instalacji pozostało między innymi jeszcze 14 systemów antenowych lecz już nie tak dużych jak w Zygrach - tłumaczy Weiss.

Emitel informuje, że wysokość masztu pod Łodzią to 345 metrów bez anteny. Z anteną wynosi ona 364 metrów (przy czym sama antena to 19 metrów). Zasięg nadawczy to promień 60 kilometrów. Antena zapewni sygnał naziemnej telewizji cyfrowej dla prawie 2 mln osób (MUX-3 1,959 mln). System antenowy składa się z 4 segmentów oraz podestu roboczego na szczycie. Każdy segment waży około 700 kg, cała antena to około 3,5 tony. Poszczególne segmenty anteny mają 4 metry wysokości, a cała antena 19 metrów.

Emisje testowe w DVB-T2/HEVC

Aby sprawdzić czy telewizor jest gotowy na DVB-T2/HEVC najlepiej spróbować odebrać jedną z emisji próbnych. Do 9 lutego br. mieszkańcy Trójmiasta mogą oglądać kanały z testowego multipleksu TVN Grupy Discovery (TVN HD, TVN7 HD, TTV HD, Metro HD). W ramach emisji próbnych Telewizji Polskiej dostępne są stacje: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka. W czasie Euro 2020 w ten sposób można było odbierać także TVP 4K. Sygnał dociera do 90 proc. mieszkańców Polski. W Warszawie i we Wrocławiu testy prowadzi  spółka BCAST. W skład multipleksu testowego wchodzą: Polsat HD, TV Republika, EWTN Polska, TV Okazje, TV Regionalna i Stars.TV. Firma MWE prowadzi emisje próbne w Szczecinie. Są tam dostępne kanały: Filmax, Home TV, Nuta TV, Power TV, Stars.TV, Super TV, Top Kids JR i TV Okazje. Spółka chce też uruchomić multipleksy próbne w Warszawie i Trójmieście.

Dołącz do dyskusji: Za dwa miesiące zmiana standardu telewizji. „Jesteśmy na ostatniej prostej”

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sprzedali
Emitel nie jest spółką polską w 2013 roku został przez rząd Tuska sprzedany prywatnemu funduszowi.
Jakie ma to znaczenie doskonale obrazuje sytuacja z piątku 16 grudnia 2016 roku podczas oblężenia mównicy sejmowej. Wówczas nie działał mux 3 czyli kanały państwowe TVN czy Polsat bez żadnych problemów a TVP 1,2 czy info nie działały.
Żaden problem powtórzyć podobny manewr.
odpowiedź
User
Raizo
Emitel nie jest spółką polską w 2013 roku został przez rząd Tuska sprzedany prywatnemu funduszowi.
Jakie ma to znaczenie doskonale obrazuje sytuacja z piątku 16 grudnia 2016 roku podczas oblężenia mównicy sejmowej. Wówczas nie działał mux 3 czyli kanały państwowe TVN czy Polsat bez żadnych problemów a TVP 1,2 czy info nie działały.
Żaden problem powtórzyć podobny manewr.

Oczywiście, że nie jest Polski, bo po głośnym przecież rozebraniu na części ówczesnego giganta jakim było TP S.A. infrastrukturę nadawczą sprzedano Emitelowi, natomiast działy TV, telefonii i internetu poszły do francuzów z Orange. Była przecież nawet jeszcze ostatnia reklama z Sercem i Rozumem w rolach głównych, jak to przeprowadzają się do nowego domu.
Teraz Emitela włącznie z całym dobrodziejstwem inwentarza ma kupić bodaj angielski holding. Nie ma to jak pozwalać obcym zarządzać własną infrastrukturą.
odpowiedź
User
Wok abulary
Do sprzedali; Nie było całkowitego odcięcia sygnału w całej Polsce, mieszkałem w regionie w którym obraz skramblowal się na muz1 i wiem, że TVP nie robiła transmisji bezpośredniej z sali sejmowej. Z dzisiejszych doświadczeń wiemy że pijar nie wysłał emaily ponaglających K . I ówczesnego od DziennikaTel
odpowiedź