SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE analizuje przeniesienie MUX-8 do pasma MUX-5. „Wstęp do dyskusji”

UKE analizuje możliwość migracji multipleksu ósmego naziemnej telewizji cyfrowej do pasma przewidzianego dla MUX-5. Rzecznik prasowy UKE zdradza Wirtualnemedia.pl, że to dopiero wstęp do dyskusji w tej sprawie. KRRiT chce, żeby pasmo MUX-8 trafiło na potrzeby cyfryzacji radia.

W skład MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej wchodzi m.in. telewizja WPW skład MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej wchodzi m.in. telewizja WP

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski już pod koniec ub.r. zaproponował, żeby przenieść zawartość MUX-8 (Metro, Nowa TV, WP, Zoom TV, TVP kobieta, TVP Kultura i kopia TVP ABC) do MUX-5.  Zwolnione częstotliwości zostałyby wykorzystane na potrzeby cyfryzacji radia. KRRiT przymierzała się wówczas do rozpisania konkursu na miejsca w ogólnopolskim multipleksie DAB+ i konkursów na kolejne multipleksy lokalne i regionalne.

UKE sceptycznie patrzy na cyfryzację radia?

Choć szef KRRiT wysłał propozycję do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod koniec 2021 roku, to dopiero teraz regulator zaczął ją analizować. - Na prośbę KRRiT analizujemy techniczną możliwość migracji MUX-8 z pasma „radiowego” do „telewizyjnego”. Nie podajemy terminu zakończenia prac. Sama analiza jest jednak co najwyżej wstępem do dyskusji i sama w sobie nie pociąga konsekwencji - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Na ewentualne zmiany musieliby się zgodzić wszyscy nadawcy z MUX-8, a także Emitel, który dużo zainwestował w nadajniki sprawdzające się w zakresie VHF.

Gdyby doszło do przeniesienia MUX-8 do MUX-5, to przy okazji możliwa byłaby zmiana standardu nadawania stacji z tego multipleksu z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Wówczas wszystkie mogłyby nadawać w wysokiej rozdzielczości (HD). Poza tym MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF, najczęściej polaryzacji pionowej. Pozostałe multipleksy są nadawane w paśmie UHF i przeważnie w polaryzacji poziomej. Wielu widzów może potrzebować bardziej rozbudowanej anteny, żeby bez problemu odbierać MUX-8. Problem zniknąłby po przeniesieniu go do pasma MUX-5. Sęk w tym, że za rok na międzynarodowej konferencji telekomunikacyjnej może zapaść decyzja o przekazaniu dodatkowego pasma UHF operatorom telekomunikacyjnym. Po 2030 roku może więc brakować miejsca na multipleksy w UHF. Emisje w VHF nie są zagrożone.

Niedawno KRRiT zakończyła konsultacje w sprawie zakończenia emisji analogowego radia. Regulator chce, żeby do wyłączenia nadajników FM doszło między 2026 rokiem, a końcem 2030 roku, jeśli 50 proc. słuchaczy będzie korzystać z DAB+. UKE uważa, że do wyłączenia emisji analogowej powinno dojść najwcześniej pod koniec 2032 roku. Regulator dopiero pod koniec 2022 roku zacznie konsultacje w sprawie operatora multipleksu ogólnopolskiego DAB+. KRRiT zawiesiła postępowanie konkursowe dla nadawców do czasu jego wyłonienia.

Dołącz do dyskusji: UKE analizuje przeniesienie MUX-8 do pasma MUX-5. „Wstęp do dyskusji”

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Irek świrek
A co ze slotami po tvp na mux8 skoro ten nadawca uzyskał cały dodatkowy multipleks 6?
odpowiedź
User
pal secam
" Gdyby doszło do przeniesienia MUX-8 do MUX-5, to przy okazji możliwa byłaby zmiana standardu nadawania stacji z tego multipleksu z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Wówczas wszystkie mogłyby nadawać w wysokiej rozdzielczości (HD). Poza tym MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF, najczęściej polaryzacji pionowej. Pozostałe multipleksy są nadawane w paśmie UHF i przeważnie w polaryzacji poziomej. Wielu widzów może potrzebować bardziej rozbudowanej anteny, żeby bez problemu odbierać MUX-8. Problem zniknąłby po przeniesieniu go do pasma MUX-5. " .... nie gadać tylko robić. To jedyne słuszne wyjście.
odpowiedź
User
.
analizują, konsultują... od dawna wiadomo, że są problemy, ciekawe ile to potrwa
odpowiedź