SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Play i UPC Polska chce uruchomić kanał w naziemnej telewizji cyfrowej

Do 23 stycznia zainteresowani nadawcy mogą zgłaszać chęć nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej we Francji. Wszystko wskazuje na to, że regulator Arcom przedłuży koncesje stacji TF1 i M6, ale dziennik „Les Échos” podaje, że o miejsce na multipleksie chce też walczyć holding NJJ Médias, który należy do Grupy Iliad, właściciela m.in. Play i UPC Polska.

Xavier Niel już wcześniej chciał kupić kanał komercyjny M6Xavier Niel już wcześniej chciał kupić kanał komercyjny M6

Ogłoszenie w sprawie nadawania naziemnego Urząd Regulacji Komunikacji Audiowizualnej i Cyfrowej (ARCOM) opublikował 7 grudnia. Dotyczy miejsca pierwszego na dekoderach i telewizorach francuskich odbiorców naziemnych, które obecnie zajmuje TF1 i miejsca 6 zajętego przez stację M6. Obie koncesje wygasają z końcem maja 2023 roku. Dwaj czołowi francuscy nadawcy komercyjni złożyli wnioski o przedłużenie licencji, dlatego lokalne media jako mało prawdopodobne oceniają nieuzyskanie przez nich zgody na dalsze nadawanie.

Xavier Niel namiesza w konkursie?

„Les Échos” poinformował, że zainteresowany zajęciem jednego z kanałów jest Xavier Niel. Od 2020 roku jest on większościowym udziałowcem sieci komórkowej Play, a od kwietnia br. także sieci kablowej UPC Polska. Po tym jak TF1 i M6 nie doszły do porozumienia w sprawie fuzji, biznesmen chciał przejąć M6 od Bertelsmanna, łącząc siły z MediaForEurope rodziny byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Niemiecki koncern nie zdecydował się jednak na sprzedanie kanału.

Pod koniec listopada w wysłuchaniu publicznym poprzedzającym konkurs Maxime Lombardini, wiceprezes Iliad i François Sureau, prawnik reprezentujący NJJ Media, mówili o braku różnorodności w obecnej ofertach naziemnej telewizji cyfrowej. Apelowali do ARCOM o przedłużenie czasu, w którym można składać wnioski koncesyjne o miesiąc dłużej, aby mogli przygotować dobrą propozycję. Regulator nie spełnił jednak tego postulatu. Oczekuje, że kandydaci zgłoszą się do 16 stycznia, a do 23 stycznia dostarczą wszystkie niezbędne dokumenty.

Nowe przepisy we Francji

Obecne wezwanie do udziału w konkursie jest pierwszym od 1986 roku. We Francji doszło bowiem do zmiany przepisów. ARCOM jest regulatorem rynku medialnego od 1 stycznia 2022 roku. Wcześniej odpowiednikiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji była Wysoka Rada Audiowizualna (CSA). Francuskie władze chcą, żeby firmy chcące uzyskać miejsce na naziemnych multipleksach zobowiązali się do działań związanych z edukacją medialną, obywatelstwem cyfrowym, ochroną środowiska i walką ze zmianami klimatycznymi.

TF1 rozpoczęła emisje testowe w 1935 roku, będąc pierwszą stacją telewizyjną w Europie. W przeszłości była częścią publicznej grupy France Télévisions, ale w 1987 roku została sprywatyzowana. Należy do firmy Bouygues, zajmującej się budownictwem, deweloperstwem i usługami telekomunikacyjnymi. Niedawno stacja prowadziła spór z Canal+ w sprawie jej dystrybucji satelitarnej. Przez kilka tygodni nie była dostępna tą drogą dla odbiorców. Ostatecznie jednak firmy doszły do porozumienia. Do firmy należą też kanały tematyczne: TMC, TFX, TF1 Séries Films i LCI.  Komercyjny kanał M6 rozpoczął nadawanie 1 marca 1987 roku. Jest nadawcą kanałów tematycznych: W9, Gulli, 6ter, Paris Première, Téva, Série Club, M6 Music, MCM, RFM TV, MCM Top, MCM Pop Canal J i TiJi.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Play i UPC Polska chce uruchomić kanał w naziemnej telewizji cyfrowej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Toro
A co mnie Francja interesuje?
odpowiedź
User
Piotr
Ciekawe czy przecietnego francuza inteteresuje ile w Polsce jest platform cyfrowych
odpowiedź