SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa stacja dla Ukraińców w Warszawie. Polskie Radio zastąpiło rozgłośnię Radia ZET

W poniedziałek Polskie Radio uruchomiło stację w języku ukraińskim. Można jej słuchać przez najbliższe 30 dni w Warszawie na 100,6 MHz. Wcześniej na tej częstotliwości okazjonalnie nadawało Radio ZET Ukraina.

Article

Polskie Radio dla Ukrainy wystartowało 2 maja o godz. 12.00. Stację można usłyszeć w Warszawie na częstotliwości 100,6 MHz. Publiczny nadawca zapowiada, że w programie rozgłośni znajdą się informacje na temat bieżącej sytuacji w Ukrainie, m.in. o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, oraz praktyczne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski: gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności. Stacja chce udostępniać antenę dziennikarzom i współpracownikom ukraińskiego radia publicznego UKR1, transmitować jego audycje oraz emitować specjalne programy sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

- W Polsce są już blisko trzy miliony uchodźców z Ukrainy. Potrzebują dostępu do sprawdzonych i rzetelnych informacji przekazywanych w ich ojczystym języku dotyczących bieżącej sytuacji na Ukrainie oraz wiedzy o tym, gdzie uzyskać pomoc. Polskie Radio wykorzystuje wszystkie możliwości, by w tym bardzo trudnym dla Ukrainy i Ukraińców czasie udzielać im wszelkiego możliwego wsparcia - mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

30 dni dla Radia ZET, 30 dni dla Polskiego Radia

Uruchomienie specjalnej anteny Polskiego Radia w Warszawie jest możliwe dzięki otrzymaniu z Urzędu Komunikacji Elektronicznej czasowego pozwolenia na nadawanie programu. Wcześniej na podobnej zasadzie słychać było w stolicy na tej samej częstotliwości Radio ZET Ukraina. Jego nadawca, Grupa Eurozet, ubiegał się o możliwość wydłużenia emisji programu o kolejne 30 dni. Nie dostał jednak odpowiedzi od UKE przed dniem wygaśnięcia okazjonalnej emisji. Dlatego Radio ZET Ukraina zakończyło emisję we wtorek, 26 kwietnia tuż przed północą.

Teraz Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika prasowego UKE, przyznaje, że do Urzędu wpłynął wniosek od Polskiego Radia ws czasowego nadawania w Warszawie. - Do tej pory bywało tak, że jeśli na danym terenie zgłosiło się więcej chętnych na okazjonalne nadawanie, to wydawaliśmy je na zmianę, co oznacza, że żaden nadawca nie dostawał zgody na więcej niż 30 dni - mówi nam Witold Tomaszewski. Jak przyznaje, wnioski złożyło Polskie Radio i Grupa Eurozet. - A ponieważ Radio ZET Ukraina dostało od nas już raz zgodę, to teraz tymczasowo może emitować program Polskie Radio dla Ukrainy - uzasadnia.

Stacja Polskiego Radia dla uchodźców przebywających w stolicy ma wydaną zgodę na nadawanie programu w Warszawie do 31 maja.

UKE chce uporządkować sprawę okazjonalnych emisji

Kilka dni temu Witold Tomaszewski mówił nam, że obecnie Urząd Komunikacji Elektronicznej opracowuje jasne zasady, zgodnie z którymi są wydawane zgody na emisję okazjonalnego programu. Organ chce przygotować szczegółowe wytyczne i wkrótce przekazać je nadawcom. - Widzimy potrzebę doprecyzowania warunków, które muszą być spełnione, by uruchomić czasową emisję programu radiowego, bo coraz częściej nadawcy korzystają z tej możliwości, nie zawsze realizując te założenia, które wpisano do wniosku - argumentował Tomaszewski.

W Grupie Eurozet wiązano duże nadzieje z możliwością przedłużenia o kolejne 30 dni emisji Radia ZET Ukraina w Warszawie. Tym bardziej, że ich konkurent - Grupa RMF, która jako pierwsza uruchomiła rozgłośnię dla uchodźców zza naszej wschodniej granicy -  dostał następną zgodę na emisję programu RMF Ukraina w Hrubieszowie i Przemyślu. - Tu wnioski o przedłużenie zostały rozpatrzone pozytywnie, bo obie stacje nadają przy granicy, gdzie znajdują się punkty przesiadkowe dla Ukraińców, którzy uciekają przed wojną do Polski. W takim miejscu istnienie tego typu rozgłośni jest jak najbardziej uzasadnione. Nieco inaczej wygląda to w przypadku Warszawy, która dla Ukraińców jest kolejnym przystankiem w trakcie ich wyprawy w głąb Polski - uzasadniał Tomaszewski.

Polskie Radio z serwisami dla Ukraińców

Publiczny nadawca podkreśla, że uruchomienie specjalnej anteny w języku ukraińskim na częstotliwości 100,6 MHz to kolejne działanie Polskiego Radia, które ma wspierać Ukraińców. Polskie Radio - jako pierwszy nadawca w Polsce - uruchomiło specjalne serwisy informacyjne w języku ukraińskim. Obecnie w radiowej Jedynce (na falach długich na częstotliwości 225 KHz dostępne również na dużych obszarach Ukrainy i prawie całej Europie) emitowane są trzy razy dziennie po godz. 10, 14 i 17, a w radiowej Trójce - o godz. 10:30, 14:30 i 18:30. Od ponad dwóch miesięcy, czyli od chwili napadu Rosji na Ukrainę, są one przygotowywane i realizowane przez sekcję ukraińską Polskiego Radia dla Zagranicy. Swoje serwisy w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców.

Dodatkowo na mocy porozumienia z publicznym Ukraińskim Radiem od początku marca Polskie Radio na swojej częstotliwości DAB+ stale transmituje sygnał UKR1 na terytorium Polski. Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce mogą słuchać programu Ukraińskiego Radia także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na stronie moje.polskieradio.pl.

Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne "Polskie Radio" do bezpłatnego pobrania ze sklepów internetowych Google Play i App Store. Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu w obwodach donieckim i ługańskim.

Dołącz do dyskusji: Nowa stacja dla Ukraińców w Warszawie. Polskie Radio zastąpiło rozgłośnię Radia ZET

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sympatyk
Pani prezes w Polsce są niecałe 2 mln Ukraińców. Gdyby Pani słuchała Polskiego Radia to by wiedziała.
odpowiedź
User
.
Częstotliwość nagle się znalazła...
odpowiedź
User
JoJo
Pani prezes próbuje ratować skórę. Doprowadziła do upadku PR i sprymityzwowala kulturę radiową ale uruchamia nową częstotliwość dla uchodźców.
odpowiedź