SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleks radia DAB+ w Opolu przez kolejny rok, jego operator zwiększyły wpływy i zysk

PSN Infrastruktura uzyskała od UKE zgodę na emisję lokalnego multipleksu radiowego DAB+ w Opolu przez najbliższy rok. Multipleks ma wznowić nadawanie na przełomie lipca i sierpnia. W ub.r. PSN Infrastruktura osiągnęła wzrost przychodów o 4,9 proc. do 7,89 mln zł i 585,1 tys. zł zysku netto.

Multipleks radiowy DAB+ w Opolu działał od lipca ub.r. do 1 czerwca br., nadawał przede wszystkim stacje lokalne: Disco Radio, Mega Radio, Muzyczne Radio, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Doxa, Radio Imperium, Radio Jasna Góra, Radio Nuta, Radio Park FM, Radio Profeto, Twoja Polska Stacja i Wasze Radio FM.

Emisja była prowadzona przez spółkę PSN Infrastruktura z dwóch nadajników w Opolu: Komin ECO (moc 10 kW) i Góra Św. Anny (2 kW). Została przerwana wraz z wygaśnięciem zezwolenia od Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- Oczekujemy na nowe zezwolenie umożliwiające wznowienie emisji testowej, na warunkach określonych w tym zezwoleniu - mówiła portalowi Wirtualnemedia.pl na początku czerwca Dorota Ostrowska, kierownik sprzedaży ds. usług radiodyfuzyjnych w PSN Infrastruktura.

PSN Infrastruktura wznowi multipleks DAB+ w Opolu

W zeszłym tygodniu UKE udzielił firmie zezwolenia na testową emisję multipleksu z nadajnika Komin ECO przez najbliższy rok, do 27 czerwca 2023 roku.

PSN Infrastruktura zapowiada, że multipleks wznowi nadawanie w drugiej połowie lipca lub na początku sierpnia.

Firma jest też operatorem działających od początku br. stałych multipleksów radia DAB+ w Toruniu i Rzeszowie. Na każdym emitowanych jest pięć rozgłośni.

W ub.r. PSN Infrastruktura zanotowała wzrost przychodów o 4,9 proc. do 7,89 mln zł. W sprawozdaniu podała, że ponad 80 proc. stanowiły wpływy z obsługi nadawania radia, o kilka proc. zwiększyły się przychody zarówno z emisji analogowej (chodzi o pełną usługę operatorską lub udostępnianie infrastruktury), jak też z emisji w technologii DAB+ (głównie stacji Polskiego Radia).

PSN Infrastruktura liczy, że w przetargu, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na początek lipca, przedłuży o cztery lata obsługę Polskiego Radia w zakresie emisji analogowej, co dotychczas zapewniało jej ponad 10 proc. przychodów. Firma wygrała już taki przetarg przed rokiem, ale odstąpiła od realizacji dodatkowych usług (obsługi nadawania czterech stacji w Warszawie), tłumacząc to „nieuczciwą konkurencję podmiotu blokującego uruchomienie usługi przez Spółkę, zainteresowanego rozstrzygnięciem postępowania przetargowego na jego korzyść”.

Przychody firmy z usług dotyczących naziemnej telewizji cyfrowej zmalały o prawie 40 proc. i stanowiły poniżej 10 proc. łącznych przychodów. - Większa część tego zmniejszenia wynikała z braku w 2021 roku przychodu, jaki rok wcześniej uzyskany został z odpłatnych analiz technicznych wykonanych przez Spółkę na zlecenie nadawców telewizyjnych - wyjaśniono w raporcie.

Za to wpływy z obszaru radiokomunikacji zwiększyły się o 25 proc., głównie dzięki jednorazowym opłatom czynszowym od jednego z telekomów, którym udostępnia swoje wieże nadawcze.

1,6 mln zł na inwestycje

Koszty operacyjne PSN Infrastruktury zwiększyły się w ub.r. o 4,5 proc. do 7,1 mln zł. Wydatki na usługi obce wzrosły z 3,12 do 3,38 mln zł, a na wynagrodzenia - z 1,72 do 1,8 mln zł.

Firma na inwestycje przeznaczyła w ub.r. ponad 1,6 mln zł, o 0,8 mln zł więcej niż rok wcześniej. - Składały się na nie przede wszystkim nakłady związane z projektem pozyskiwania i budowy własnej infrastruktury wieżowej Spółki (jednak bez ponoszenia w roku objętym sprawozdaniem kosztu samej budowy), uruchomieniem emisji testowej programów radiowych w technologii DAB+, a także przygotowaniem do uruchomienia emisji komercyjnej programów radiowych w technologii DAB+ (dwóch multipleksów lokalnych) oraz nowych emisji programów radiowych w technologii analogowej UKF-FM, a także wydatki związane z utrzymaniem na właściwym poziomie elementów radiowej sieci nadawczej - wyliczono w sprawozdaniu.

Zysk operacyjny spółki zwiększył się z 530,2 do 742,2 tys. zł, a zysk netto - z 409,5 do 585,1 tys. zł. Francuski koncern TDF jako jedyny udziałowiec firmy postanowił, że zeszłoroczny zysk netto zasili jej fundusz rezerwowy.

Dołącz do dyskusji: Multipleks radia DAB+ w Opolu przez kolejny rok, jego operator zwiększyły wpływy i zysk

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Opole to tylko kawałek Polski, a reszta kraju? w Opolu można a w innych regionach kiedy?
odpowiedź
User
Losza
Nie możesz się doczekać radia Bezpieczna Podróż albo innych „genialnych” stacji?
odpowiedź
User
Marcin u
A ja czekam na RMF FM w dab+
odpowiedź