SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Maryja bierze udział w konkursie ogólnopolskim na nadawanie w DAB+

- Prowincja Warszawska Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) wzięła udział w konkursie na nadawanie na ogólnopolskim multipleksie radia cyfrowego MUX R1 - potwierdza nam o. Grzegorz Moj z Radia Maryja. Ta rozgłośnia ubiega się o rozszerzenie koncesji o emisję naziemną w standardzie DAB+.

fot. Radio MaryjaArticle

W lutym br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała konkurs na sześć miejsc w ogólnopolskim multipleksie radiowym DAB+. Pozostałe mają przypaść RMF FM, Radiu ZET, Radiu Maryja oraz Polskiemu Radiu (trzy stacje), o ile zechcą skorzystać z tej możliwości. Tym samym w multipleksie ogólnopolskim może być dostępnych 12 stacji.

Termin na składanie wniosków w tej sprawie minął 1 kwietnia. Nie wszystkie podmioty chciały wcześniej informować, czy się zgłoszą. Dopiero 4 kwietnia Grupa RMF poinformowała, że zdecydowała się wystartować w konkursie na miejsce na ogólnopolskim multipleksie radiowym, skierowanym do obecnie nadających na falach FM niepublicznych stacji ogólnopolskich, by "zabezpieczyć pozycję radia RMF FM".

Wnioski złożyły też Grupa ZPR Media i spółka Michała Winnickiego MWE Radio. Ta pierwsza chce nadawać w DAB+ stację pod nazwą Radio Eska, a druga - Mixradio. Z kolei Grupa Radiowa Agory i Eurozet nie zgłosiły się do konkursu na rozpowszechnianie programu radiowego w technologii DAB+. - To przestarzała technologia, a inwestycje w nią nie przystają do obecnej rzeczywistości i są ekonomicznie nieuzasadnione - mówił nam Maciej Strzelecki, prezes Grupy Radiowej Agory. Za to w Eurozecie usłyszeliśmy, że jej przedstawiciele od dawna krytycznie wypowiadają się na temat tego standardu nadawania i zdanie podtrzymują.

Radio Maryja: "Czy ten projekt się powiedzie?"

Przedstawiciel Radia Maryja, o. Grzegorz Moj potwierdza: - Prowincja Warszawska Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) wzięła udział w konkursie na nadawanie na ogólnopolskim multipleksie radia cyfrowego MUX R1.

Redemptoryści są właścicielem Radia Maryja. O. Moj nie kryje jednak sceptycyzmu wobec DAB+. - Pojawiają się pytania, czy ten projekt się powiedzie i rozwinie, ponieważ nie znamy kosztów nadawania na ogólnopolskim multipleksie i nie wiemy, jak długo będziemy nadawali jeszcze na UKF. Regulator nie podaje takiej informacji, co jest ważne dla tych, którzy mają podjąć decyzję, czy i jak długo nadawać w podwójnym standardzie - tłumaczy o. Moj.

Dodaje, że kolejnym problemem jest brak w polskich domach radiowych odbiorników cyfrowych. Z badania TePanel wynika, że na razie ma je mniej niż 5 proc. Polaków.

O. Grzegorz Moj przypomina, że nadawcy radiowi mają obecnie do dyspozycji trzy drogi dotarcia do słuchacza ze swoimi programami: analogową emisję w zakresie UKF (funkcjonuje od dawna), naziemną emisję cyfrową DAB+ (tego dotyczyło ogłoszenie KRRiT, o którym piszemy w tym artykule), rozpowszechnianie programu poprzez internet.

Polskie Radio inwestuje w DAB+

W styczniu 2023 r. w ramach multipleksu DAB+ miało zadebiutować Polskie Radio Literatura. Zamiast niego pojawi się Polskie Radio Hit. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przedstawicielka nadawcy publicznego tłumaczyła, że z treści dotyczących literatury łatwiej korzystać w internecie.

Obecnie w multipleksie w DAB+ Polskiego Radia są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, a także rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. W kilku miejscach w kraju działają też multipleksy testowe. W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio.

Nadawcy komercyjni od lat twierdzą, że DAB+ to przestarzały i drogi system i cyfryzacja radia powinna zostać oparta na internecie. W Paryżu drogą cyfrową jest nadawanych jednak blisko 100 stacji. DAB+ rozwija się także dynamicznie w Niemczech. Swoją stację uruchomi nawet w celach promocyjnych producent farb.

Dołącz do dyskusji: Radio Maryja bierze udział w konkursie ogólnopolskim na nadawanie w DAB+

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rychu
Stacje ojca Tadeusza słychać na 5 częstotliwościach w jednym miejscu a oni jeszcze na DAB+ się pchają. Parodia.
Co dzień płaczą na antenie że nie mają pieniędzy na tv trwam i utrzymanie nadajników na UKF. Czyli kasa jednak jest, skoro chcą nadawać w radiu cyfrowym. Co za obłuda.
odpowiedź
User
ipv66
powinni tego szubrawce wyłaczyc i dac uczciwa stacje katolicka a nie dziada któremu ciagle malo kasy przeciez rydz spi na kasie i dostaje ja za friko z naszych podatkow jak mu nie wstyd swinia jak kazdy kler im zawsze mało w to miejsce dac radio jasna góra
odpowiedź
User
Nickt
Są widać mądrzejsi od stacji komercyjnych i tych tylko w srajfonie.
odpowiedź