SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przerwy w emisji Radia Wnet. Powodem czasowe pozwolenia na nadawanie

Mieszkańcy Bydgoszczy i okolic utracili dostęp do Radia Wnet. Wcześniej stacja była czasowo niedostępna w Białymstoku. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że powodem takich przerw w emisji jest występowanie przez nadawcę do Urzędu Komunikacji Elektronicznej jedynie o czasowe pozwolenia na nadawanie.

Radio Wnet w Bydgoszczy było dostępne na częstotliwości 104,4 MHz. Emisję prowadzono z obiektu Emitela przy ulicy Chodkiewicza. W połowie stycznia ją zawieszono. Na przełomie grudnia i stycznia rozgłośnia zniknęła z częstotliwości 103,9 MHz. Nadawanie z komina Ciepłowni Zachód wznowiono dopiero 9 stycznia.

Stacja niebawem może czasowo zniknąć z kolejnych miast

Z wykazu UKE wynika, że pozwolenie na nadawanie w Bydgoszczy wydane 24 lipca 2022 roku wygasło 13 stycznia 2023 roku. Emisja po tym terminie byłaby więc nielegalna. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już w 2020 roku wydała koncesję dla Radia Wnet w Bydgoszczy. Jest ważna 10 lat. Czemu więc stacja nie może nadawać? - To pytanie do nadawcy, czemu występuje o roczne pozwolenia. Mamy wniosek o kolejny rok w Bydgoszczy, innych wniosków nie mamy - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Zdecydowana większość nadawców występuje o pozwolenia na nadawanie na cały okres trwania koncesji. Unikają tym samym sytuacji, w których UKE nie zdąży wydać i dostarczyć decyzji na czas, co powoduje konieczność zawieszenia emisji. Dlaczego Radio Wnet korzysta z czasowych pozwoleń? Kiedy stacja wznowi nadawanie w Bydgoszczy? - Mamy rzeczywiście problem z nadawaniem w Bydgoszczy. Pracujemy nad tym. Prosimy o cierpliwość. Ustalenia są w trakcie. Jak tylko się czegoś dowiem to napiszę więcej - odpisuje rozgłośnia na facebookowym profilu.

Niedługo problem może dotknąć emisji Radia Wnet w innych miastach. Przedstawiciel UKE twierdzi, że do Urzędu dotarł jedynie wniosek odnośnie Bydgoszczy. Tymczasem 2 lutego 2023 roku przestanie obowiązywać pozwolenie dla Szczecina, 8 lutego dla Lublina. Zgoda dotycząca Łodzi wygasa 30 marca, decyzja odnośnie Białegostoku obowiązuje do 23 czerwca. Niezagrożone są emisje rozgłośni w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Tam pozwolenie jest ważne do 17 października 2028 roku.

2,5 roku zwlekania z rozpoczęciem emisji

Latem KRRiT zażądała wyjaśnień od Radia Wnet w związku z nierozpoczęciem emisji w Lublinie. Koncesję na nadawanie w tym mieście rozgłośni przyznano w lutym 2020 roku. KRRiT decyzję w tej sprawie wydała na początku czerwca 2021 roku. Nadawca miał czas do końca 2021 roku na rozpoczęcie emisji, ale tego nie uczynił. W stolicy województwa lubelskiego stacja pojawiła się dopiero w sierpniu 2022 roku.

W 2021 roku zarządzane przez szefa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztofa Skowrońskiego Radio Wnet osiągnęło wzrost przychodów o 41,2 proc. do 3,88 mln zł. Pomogło w tym rozszerzenie zasięgu. Wydatki operacyjne zwiększyły się jednak o 68 proc. do 5,12 mln zł, przez co stacja zanotowała 721,1 tys. zł straty netto.

Z badania Radio Track wynika, że Radio Wnet w okresie od października do grudnia 2022 roku miało 0,2 proc. udziału w rynku. W analogicznym okresie 2021 roku było to 0,1 proc.

Dołącz do dyskusji: Przerwy w emisji Radia Wnet. Powodem czasowe pozwolenia na nadawanie

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rysiek
Niepowetowana strata. Dziesięciu słuchaczy jest zrozpaczonych - czasowo.
odpowiedź
User
Karol
To w jaki sposób ta stacja wygrywała hurtem wszystkie konkursy na nowe częstotliwości?
odpowiedź
User
xXx
Na mieście mówi się, że jednak chodzi o kasę. A raczej jej brak.
odpowiedź