SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej Polaków gotowych na nowy standard telewizji naziemnej

Krajowy Instytut Mediów opublikował raport ze stanu przygotowań polskich gospodarstw domowych na nowy standard odbioru telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC. Między sierpniem ub. roku a październikiem roku bieżącego liczba gospodarstw przygotowanych na tę nowość wzrosła do 93 proc. Pod koniec roku TVP jako ostatni już nadawca, przejdzie na nowy standard.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Kilka dni temu zaprezentowano wyniki badania Krajowego Instytutu Mediów, dotyczące pomiaru prowadzonego w ramach Badania Założycielskiego. Objął on 4524 gospodarstwa domowe. Okazuje się, że między sierpniem 2022 a październikiem 2023 liczba gospodarstw nieprzygotowanych na nowy standard odbioru telewizji naziemnej spadła z 990 tys. do 266 tys. A to z kolej przekłada się na to, że poziom gotowości gospodarstw przygotowanych na standard DVB-T2/HEVC wzrósł do 93 proc. KIM uruchomił ten ponowny monitoring w związku z planowanym pod koniec tego roku przejściem wszystkich już nadawców na nowy standard.

Z danych KIM wynika także, że najlepiej do odbioru w nowym standardzie dostosowane są gospodarstwa w regionie południowo-zachodnim (to 2,3 proc. wśród gospodarstw odbierających wyłącznie sygnał NTC) oraz w województwie mazowieckim (4,3 proc.) Relatywnie najniższy z kolei poziom gotowości na standard DVB-T2/HEVC odnotowany został w regionie centralnym (9,5 proc.).

                                              Źródło: Krajowy Instytut Mediów 

Kto jeszcze nie jest gotowy na  DVB-T2/HEVC?

Gospodarstwa niedostosowane do nowego standardu to nadal częściej gospodarstwa jednoosobowe, składające się z osób starszych, słabiej wykształconych i mniej zarabiających. „Są to gospodarstwa w mniejszym stopniu wyposażone infrastrukturalnie, z niższymi wskaźnikami nasycenia innymi usługami mediowymi (SmartTV, internet, telefonia komórkowa)” – podkreślono w podsumowaniu badania. Zwrócono także w nim uwagę, że mniej niż co piąte gospodarstwo w grupie niedostosowanych jest świadome planowanego przełączenia.

                                         Źródło: Krajowy Instytut Mediów 

To już drugie badanie tego typu. KIM prowadził monitoring gotowości gospodarstw domowych na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC po raz pierwszy między lipcem 2021 a sierpniem 2022 roku. Stwierdzono wówczas, że liczba gospodarstw nie mających możliwości jej odbioru spadła w tym czasie z 2,27 mln do 0,99 mln, zaś wiedza dostarczana przez Instytut pomogła m.in. w tworzeniu kampanii informacyjnej.  O badanie zabiegał związek MOC TV.

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej była związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Proces refarmingu był podzielony na cztery etapy, a ostatnie przełączenie w 2022 roku miało miejsce 27 czerwca. Jednak decyzją prezesa UKE, MUX3, w którego skład wchodzą kanały nadawcy publicznego, tylko do końca bieżącego roku może nadawać w poprzednim standardzie DVB-T/AVC.  

TVP przypomina o nowym standardzie

Za kilka tygodni MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Historia) przejdzie na standard DVB-T2 z kodekiem HEVC. Szacuje się, że starsze telewizory i tunery posiada od 200 do 500 tys. gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową. Ich mieszkańcy utracą dostęp do stacji znanych z MUX-3. Proces będzie realizowany w dwóch etapach. 

Pierwszy z nich nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj.: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. 

We wschodniej części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia.

Przełączeniu na nowy standard towarzyszy teraz kampania informacyjna w TVP, z udziałem Krzysztofa Ziemca, prowadzącego „Teleexpress” w TVP1 i Tomasza Wolnego, prezentera “Panoramy” i „Pytania na śniadanie” w TVP2. Pierwszy dziennikarz pojawia się na grafice z mapą i informacjami o nowym standardzie.

- Sprawdź czy Twój telewizor lub dekoder będzie odbierał kanały TVP. Jak sprawdzić? Przestrój swój telewizor lub dekoder i sprawdź czy odbierasz kanały TVP na tych samych pozycjach na pilocie odbiornika. Jeśli po przestrojeniu telewizora lub dekodera nie odbierasz kanałów TVP to oznacza, że musisz wymienić telewizor lub dekoder na nowy - informuje nadawca publiczny. W Polsce Zachodniej taka weryfikacja będzie możliwa 15 grudnia, a w Polsce Wschodniej 19 grudnia. 

Migracja może zbiegnąć się ze zmianami w TVP

W zeszłym roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania w wysokości do 100 zł na zakup dekodera lub 250 zł na nowy telewizor. W tym roku program nie obowiązuje. Widzowie zagrożeni utratą sygnału muszą więc sami zainwestować w sprzęt. Najtańsze tunery z DVB-T2/HEVC można nabyć za 60 zł, a telewizory za mniej niż 500 zł. 

Zmiana przyniesie pewne korzyści dla widzów, bo będą mogli oglądać TVP3 i TVP Historia w jakości HD i odzyskają dostęp do stacji z pozostałych multipleksów, które zmieniły standard w pierwszej połowie 2022 roku. TVP dostała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej czas na migrację do końca 2023 roku. Tłumaczono to wojną na Ukrainie, ale nadawcy prywatni twierdzą, że przyczyną były zbliżające się wówczas wybory parlamentarne. Miało chodzić o większy zasięg programów newsowych TVP, aniżeli TVP czy Polsatu. Nadawcy komercyjni zamierzają podliczyć potencjalnie utracone przychody reklamowe i ubiegać się o rekompensaty od Skarbu Państwa.

Ostatnio Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała nowy rozkład miejsc na multipleksach Telewizji Polskiej po zmianie standardu MUX-3 na DVB-T2/HEVC. Kanały TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleks. Z kolei do naziemnej telewizji cyfrowej powróci TVP World. Będzie dostępny za pośrednictwem MUX-6. Nadawca publiczny poinformował z kolei, że w celu zapewnienia tym widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych kanałów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło: TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. oraz TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl skrytykowali termin migracji MUX-3 do nowego standardu. To okres przed samym Bożym Narodzeniem, kiedy wiele osób jest skupionych na zakupach i innych przygotowaniach do świąt. Niedługo rozpocznie też pracę rząd Donalda Tuska, który zapowiada szybkie zmiany we władzach Telewizji Polskiej. Jej programy informacyjne emitują codziennie materiały na temat tej zapowiedzi. Nie brakuje głosów, że część widzów ze starszymi telewizorami może odebrać zniknięcie kanałów TVP jako likwidację nadawcy publicznego.

Krajowy Instytut Mediów został powołany w grudniu 2020 r. przez ówczesnego przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Podstawowym zadaniem KIM jest prowadzenie Badania Założycielskiego. 

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej Polaków gotowych na nowy standard telewizji naziemnej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NICKT
mydlą oczy ludzią siejąc propagande
odpowiedź
User
Syn marnotrawny
Napiszę jak jest tj Ja już 5 lat temu, zmieniłem TV, na nowy mniejszy, ale z DVBT2, a moja matka, za moją namową dokupiła dekoder i teraz ma w nosie wasze szlochy z TVP, a przyznaję że jak u niej jestem, to tylko 1, 2, 3, 4 i 13, a ma 70 lat.
odpowiedź
User
X
To procentowe przygotowanie Polaków do odbioru naziemnej to jakaś dziwna manipulacja. Przecież cały czas od wielu lat jest zmiana w udziale widzów tv naziemnej, kablowej, satelitarnej czy internetowej. Niech sobie prywatni obliczają odszkodowania, których i tak od Tuska nie dostaną. Są też tacy którzy świadomie wcale telewizji nie oglądają.
odpowiedź