SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Puls i Puls 2 w jakości HD na DVB-T2

Należące do Telewizji Puls kanały TV Puls i Puls 2 będą nadawać w jakości HD na nowym systemie kodowania telewizji naziemnej (DVB-T2).

Logotypy kanałów TV Puls i Puls 2Article

Stacje w jakości HD na DVB-T2 będą dostępne od razu po uruchomieniu nadajników. Przełączenie sygnału telewizyjnego z DVB-T na DVB-T2 odbywać się będzie w czterech etapach między 28 marca a 27 czerwca 2022 roku.

- Już w poniedziałek 28 marca, w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce, kanały TV Puls i Puls 2 rozpoczną nadawanie w HD - na początku w województwach lubuskim i dolnośląskim - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Mariusz Kołodziejski, p.o. chef technical officer w Telewizji Puls. - Cieszymy się, ze widzowie naziemnej telewizji cyfrowej będą mogli bezpłatnie oglądać nasze kanały w lepszej jakości. Aby móc oglądać kanały w telewizji naziemnej po zmianie standardu, konieczne jest posiadanie odbiornika (telewizor, dekoder/STB) zgodnego ze standardem DVB-T2/HEVC. Ponadto, konieczne może być ponowne wyszukanie programów na odbiorniku. Nie zapominajmy o osobach starszych i bliskich, którzy mogą potrzebować pomocy w wyszukaniu nowych kanałów czy też w instalacji nowych telewizorów lub dekoderów - dodaje.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

TV Puls i Puls 2 w DVB-T oglądać można było w jakości SD. Stacje w HD dostępne były u wybranych operatorów kablowo-satelitarnych, m.in. w Cyfrowym Polsacie i Canal+.

Udział TV Puls w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2021 roku wyniósł 3,60 proc., a Puls 2 - 1,69 proc.

Od 28 marca zmiana standardu nadawania

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci etap - od 23 maja 2022 r. - łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty, od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Osoby, których tuner lub telewizor nie obsługuje standardu DVB-T2/HEVC utracą dostęp do większości stacji telewizyjnych. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że taki los może spotkać 1,7 mln gospodarstw domowych. Mieszkają w nich głównie osoby starsze i samotne.

Dołącz do dyskusji: TV Puls i Puls 2 w jakości HD na DVB-T2

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Puls Raport
Czy poza tym zobaczymy jakiś teleturniej albo ich newsy w końcu?
odpowiedź
User
Xyz
Teleturnieje i serwisy informacyjne nie spełniają wymogów produkcji programów własnych. Ustawa medialna wymaga wspieranie produkcji filmowych, dlatego na potęgę są produkowane tanie seriale paradokumentalne. W przypadku Pulsa ich paradokumenty stoją na nieco wyższym poziomie, ale tylko za sprawą zaangażowania w projekt profesjonalnych i znanych aktorów.
odpowiedź
User
On
Nie damy sobie zakneblować ust!
odpowiedź