SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN odsyła do infolinii TVP i Emitela w sprawie DVB-T2/HEVC

Już w poniedziałek część widzów z czterech województw może utracić dostęp do głównych kanałów komercyjnych. TVN wyświetla na swoich antenach tekstowy komunikat ostrzegający odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej przed taką perspektywą, odsyłający m.in. do infolinii TVP i Emitela.

28 marca br. doszło do zmiany standardu naziemnego w województwach lubuskim i dolnośląskim. Stacje z MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, Stopklatka, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24) są nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC. W starym standardzie są dostępne z kolei MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Katowice, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD),  MUX-8 (Nowa TV, Wp, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta) oraz multipleksy lokalne.

Nadawcy komercyjni protestują przeciwko ich zdaniem, uprzywilejowanej pozycji TVP, która po decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej kontynuuje emisję w starym standardzie. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że blisko 1,7 mln gospodarstw domowych posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Tym samym blisko 3-4 mln widzów może utracić dostęp do głównych stacji komercyjnych. W piątek ma odbyć się w tej sprawie spotkanie w UKE. Już w poniedziałek 25 kwietnia dojdzie natomiast do wyłączenia emisji w starym standardzie w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Etapy III i IV zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej, które obejmą pozostałe regiony przewidziano na 23 maja i 27 czerwca br.

TVN zachęca do telefonowania na infolinie

Aby uchronić się przed utratą widzów na rzecz TVP na antenach stacji TVN w dolnej części ekranu wyświetlany jest komunikat z informacjami o zmianie standardu. - Uwaga posiadacze anteny TV naziemnej w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. 25 kwietnia 2022 r. stracicie Państwo dostęp do kanałów TVN z powodu zmiany regulacji dotyczących standardu nadawania. Dowiedzcie się jak nie stracić odbioru TV i odebrać dofinansowanie do dekodera lub telewizora. Infolinia tel. 42 253 54 30 lub 22 711 77 77 - można przeczytać w komunikacie.

Pierwszy numer to infolinia Centralnego Ośrodka Informatyki, powołanego przez resort cyfryzacji. Drugi numer to uruchomiona niedawno infolinia TVP i Emitela, operatora multipleksów naziemnych. Dzwoniąc na obie infolinie można dowiedzieć się jakie powinny być parametry telewizorów i dekoderów, żeby można było na nich dalej oglądać kanały w DVB-T2/HEVC. Można wysłuchać informacji nagranych za pomocą automatycznej sekretarki, a do godziny 18 także porozmawiać z konsultantem.

Co ciekawe komunikat o zmianie standardu wyświetla się nie tylko widzom naziemnej telewizji cyfrowej, ale także osobom oglądającym TVN HD za pośrednictwem sieci kablowych, platform cyfrowych i serwisu streamingowego Player. Najprawdopodobniej nadawcy zależy na tym, żeby ostrzec przed zmianą standardu osoby starsze z otoczenia widzów, które są najbardziej zagrożone utratą sygnału.

Materiał o nowym standardzie w „Faktach”

W Wielki Piątek „Fakty” TVN wyemitowały materiał o DVB-T2/HEVC. - Jeśli wydaje się to trochę skomplikowane, to na szczęście tylko w pierwszej chwili. Chodzi o DVB-T2, nowy standard nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej stopniowo wprowadzany w całej Polsce. Jeśli mają Państwo telewizor, który ma mniej niż 7 lat, to najprawdopodobniej nic nie trzeba robić. Jeśli starszy, to z pomocą nadchodzi Maciej Mazur - zapowiedział materiał Piotr Kraśko.

W materiale zacytowano m.in. Macieja Staszaka, wiceprezesa Emitela, który ostrzegł widzów przed czarnym ekranem po zmianie standardu. Mazur wyliczył, że zmiana dotyczy mniej więcej jednej trzeciej wszystkich telewizorów. Rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski przypomniał o możliwości skorzystania z rządowego dofinansowania (100 zł na dekoder, 250 zł na telewizor). - Przejdźmy się do naszych sąsiadów, rodziców, dziadków, żeby upewnić się, że oni będą mogli bezproblemowo oglądać telewizję po zmianie standardu - zaapelował Tomaszewski w związku ze zbliżającymi się wówczas świętami. Autor materiału przypomniał, że nowy standard to lepsza jakość nadawanych kanałów.

Dołącz do dyskusji: TVN odsyła do infolinii TVP i Emitela w sprawie DVB-T2/HEVC

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
analogowy
niedawno wymieniane zostały telewizory z tv analogowej, dajcie chociaż czas z 1,5 pokolenia na przestawienie ;)
odpowiedź
User
seba
normalnie po odcięciiu od ulubionego progrtamu / serialu / filmu człowiek pójdzie i sobie kupi ten dekoder czy tv, chyba, że ma to gdzieś
odpowiedź
User
WściekłyChopin
To TVN ma jeszcze koncesję?
To badziewie partyjne i proputinowskie, już dawno powinno zniknąć z mediów w Polsce.
Mniejsza z tym. Podobno za jakiś czas nowy kodek może obowiązywać. Ciekawe, czy znowu będziemy zmieniać telewizory. Tak się robi biznes. Pieniądz, nie lubi leżeć w miejscu. Europejczyków i Polaków trzeba naciągać, doić przecież.
A tak fajnie było, jak była analogowa telewizja. Komu to przeszkadzało?
odpowiedź