SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPO chce od UKE wyjaśnień w sprawie DVB-T2/HEVC. „Zaburzenie równości”

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w programie „Fakty po Faktach” zdradził, że zwróci się o wyjaśnienia do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej, która nie objęła głównych anten TVP. - Tu chodzi o prawo dostępu do informacji - stwierdził na antenie TVN24.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek (fot. TVN24)Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek (fot. TVN24)

Kilka dni temu zakończono proces przejścia na DVB-T2/HEVC. W IV etapie objął on mieszkańców województw lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i centralnej części mazowieckiego. MUX-1, MUX-2 i MUX-4 są nadawane tylko w nowym standardzie. Dzięki tym multipleksom można oglądać większość stacji komercyjnych, m.in. TVN, Polsat, TV Puls i TV Trwam.

Pierwotnie zmianami miał być objęty także MUX-3, gdzie nadają np. TVP1, TVP2 i TVP Info, ale minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński w marcu br. zwrócił się do prezesa UKE, aby pozwolić MUX-3 na dalszą emisję w starym standardzie do końca 2023 roku. Regulator na to się zgodził. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 1,32 mln gospodarstw domowych posiada telewizory lub tunery niezgodne z DVB-T2/HEVC. Oznacza to, że ich mieszkańcy, których liczbę komercyjne stacje telewizyjne szacują na 2,5 mln, mogą teraz oglądać tylko stacje TVP i kilka niszowych kanałów z MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD i TVP Kobieta).

Stary standard w roku wyborczym?

Stacje komercyjne już w piątek poinformowały we wspólnym komunikacie, że będą domagać się rekompensat z powodu uprzywilejowanej pozycji TVP. Tracą widownię i co za tym idzie przychody reklamowe. Katarzyna Kolenda-Zaleska pytała Wiącka o to stanowisko podczas programu „Fakty po Faktach”. - O ile mi wiadomo ta sytuacja dotyczy 2,5 mln osób. To bardzo dużo. Tu chodzi o prawo dostępu do informacji. Każdy człowiek ma je zagwarantowane konstytucyjnie. Mamy do czynienia z sytuacją, w której to prawo zostało dla pewnej grupy ludzi ograniczone. Mamy do czynienia z zaburzeniem pewnej równości w tym zakresie. Zaburzenie równości jest dopuszczalne w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W związku z tym zamierzam wystąpić do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej po to, żeby wyjaśnił i uzasadnił jakie przyczyny znajdujące oparcie w ustawie przesądziły o takiej, a nie innej decyzji i dlaczego stacjom komercyjnym nie udzielono takiej możliwości - zapowiedział Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz także: Brak TVN, Polsatu i TV Puls. 500 mln zł rekompensaty dla nadawców?

Prowadząca program zwróciła uwagę, że UKE tłumaczy swoją decyzję wojną na Ukrainie. MSWiA argumentował w swoim wniosku, że MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. - Jest to bardzo syntetyczna wypowiedź. Chętnie poznałbym szczegóły. Bezpieczeństwo państwa i bezpieczeństwo publiczne jest pewną wartością. Może prowadzić do odebrania koncesji, jeżeli jest taka potrzeba. Wszystko powinno być uzasadnione. Powinno być wytłumaczone dlaczego konieczne jest takie rozstrzygnięcie. Będę oczekiwał na wyjaśnienie - mówił RPO.

Zobacz także: Część widzów tylko z TVP. „Opozycja może kwestionować wyniki wyborów”

Kolenda-Zaleska zapytała Wiącka czy będzie żądał od UKE cofnięcia korzystnej dla TVP decyzji. - Jak się zapoznam z przyczynami i ocenię te przyczyny z punktu widzenia przesłanek ustawowych i konstytucyjnych, to wtedy wystąpię z taką prośbą. Chcę podkreślić bardzo silnie, że 2023 rok to rok wyborczy. W roku wyborczym, gdy jest prowadzona kampania wyborcza, pluralizm mediów, równy dostęp do informacji, jest szczególnie istotny z punktu widzenia rzetelności wyborów. Będę chciał ustalić czy ta wrażliwość towarzyszyła wydaniu tej decyzji przez prezesa UKE. Wtedy wypowiem się na ten temat - odpowiedział Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dołącz do dyskusji: RPO chce od UKE wyjaśnień w sprawie DVB-T2/HEVC. „Zaburzenie równości”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Razor
Ale o co ten lament? Przecież TVP podobno nikt nie ogląda, a przynajmniej takie można odnieść wrażenie czytając komentarze pod artykułami na różnych stronach, zatem w czym problem?
odpowiedź
User
haha
Podobno tylko starsi ludzie nie wymienili dekoderów, a nie jest to grupa docelowa stacji komercyjnych 16-49, więc strat finansowych na reklamach nie będzie. No chyba, że nagle TVN martwi się o odbiór swojej propagandy.
odpowiedź
User
Pankracy
Kolejny shit-storm.
Całe to ograniczenie dostępu do informacji polega na tym, że niektórzy muszą kupić dekoder, za który zresztą można dostać zwrot kasy.
Odbierający MUX3 też będą musieli kupić dekodery, tylko później.
Przy okazji - jak 10 lat temu przechodziliśmy z nadawania analogowego na DVBT1, to rządzącym nawet przez myśl nie przeszło dofinansowanie zakupu dekoderów.
odpowiedź