SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Nauka wystartuje 3 października

W poniedziałek, 3 października oficjalnie rozpocznie nadawanie nowy kanał TVP Nauka. Pierwszą transmisję stacja przeprowadzi 12 sierpnia. - To dzięki nam widzowie będą mogli na żywo uczestniczyć w ważnych wydarzeniach naukowych, prezentujących dorobek polskich i światowych naukowców - mówi Robert Szaj, dyrektor TVP Nauka.

TVP Nauka to kanał o charakterze popularno-naukowym i edukacyjnym. W ofercie będą się znajdować audycje popularno-naukowe, edukacyjne i publicystyczne, a także filmy dokumentalne skoncentrowane na treściach szeroko pojętej nauki.

- Zakres tematyczny obejmuje szerokie spektrum zagadnień: treści dotyczące przyrody, technologii (w tym kosmicznych), biologii, medycyny, astronomii, fizyki, matematyki, chemii, ekologii, ekonomii i nauk społecznych. Jednym z założeń autorów kanału jest promowanie polskiej myśli technicznej oraz dorobku i potencjału polskiej nauki - miesiąc temu informował zespół rzecznika prasowego TVP.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Stacja oficjalnie nadawać zacznie w poniedziałek, 3 października 2022 roku. Kanał będzie nadawany naziemnie i dostępny bezpłatnie. Szefem TVP Nauka będzie Robert Szaj.

Po uruchomieniu TVP Nauka, serwis Nauka.tvp.pl nie będzie wygaszany, lecz ma nadal funkcjonować, a publikowane w nim treści będą tematycznie zbieżne i kompatybilne z zagadnieniami podejmowanymi na kanale.

 

Pierwsza transmisja 12 sierpnia

W piątek, 12 sierpnia o godz. 20. - niemal dwa miesiące przed oficjalnym startem - TVP Nauka pokaże pierwszą transmisję. Będzie to audycja „Noc Perseidów”, w ramach której będzie można śledzić na żywo noc „spadających gwiazd” z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach. Relacja będzie dostępna na stronie internetowej tvp.pl.

- „Spadające gwiazdy” to potoczna nazwa zjawiska meteorów. To różnego rodzaju okruchy kosmicznej materii, które w przypadków Perseidów są najczęściej wielkości ziarenka piasku. Gdy taki okruch wejdzie w atmosferę ziemską, w wyniku tarcia z jej atomami rozgrzewa się i spala. A my widzimy przez krótką chwilę ślad po tym zjawisku w postaci błysku na ciemnym niebie - komentuje Robert Szaj, dyrektor TVP Nauka, pomysłodawca odbywającej się od lat „Nocy Perseidów” w obserwatorium w Truszczynach, który wraz z ekspertami objaśni widzom pasjonujące zjawiska, które zaobserwować można na niebie.

Jak informuje Robert Szaj, pierwsza transmisja pokaże „charakter anteny, jaką staniemy się 3 października”. - To dzięki nam widzowie będą mogli na żywo uczestniczyć w ważnych wydarzeniach naukowych, prezentujących dorobek polskich i światowych naukowców. Na telewizyjnej antenie oraz na naszej stronie w internecie przybliżać będziemy także pasjonujące zagadnienia z jakimi mierzą się badacze w dziedzinach nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, technologii, ekologii, medycyny, nauk o ziemi i nauk społecznych - mówi.

- Będziemy także aktywnymi uczestnikami debaty naukowej. Na antenie TVP Nauka znajdą się filmy dokumentalne, programy popularyzujące wiedzę, będzie też emocjonujący teleturniej naukowy. Już dziś zapraszamy do naszego serwisu nauka.tvp .pl - zapowiada.

W ramówce TVP Nauka ma się pojawić m.in. program „Giganci nauki”.

Koszt uruchomienia TVP Nauka wynosi 40 mln zł

Koszt przygotowania oferty programowej i dystrybucji TVP Nauka to 40 mln zł. W ramówce mają znaleźć się programy poświęcone naukom ścisłym, technice, ekologii, medycynie, chemii i fizyce. Wszystko ma być prezentowane w przystępny sposób, aby zainteresować młodych widzów. TVP Nauka w 2022 roku będzie kosztować 23 mln zł, a dwa lata później 40 mln zł. Nie będzie nadawać mniej niż 17 godzin na dobę. Magazyny popularnonaukowe, filmy dokumentalne, telenowele dokumentalne i poradniki obejmować będą do 63 proc. ramówki, a publicystyka nie mniej niż 7 proc.

Prezes TVP marzy o kanale motoryzacyjnym

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski zdradził, że nowości będzie więcej. - Mnie osobiście marzy się kanał motoryzacyjny i TVP Muzyka. To wszystko ludzie będą mieli za darmo dzięki nowym możliwościom po refarmingu (przyp. red. zwolnieniu pasma na rzecz 5G i przejściu na DVB-T2), ale też dzięki nowemu dekoderowi, który spozycjonuje właściwie ofertę Telewizji Polskiej. To będzie bardzo korzystna zmiana dla Polaków, ale wymaga jeszcze dużych prac i wsparcia pewnych rozwiązań przez państwo - tłumaczył Kurski.

Kanały TVP Muzyka i TVP 4K z treściami rozrywkowymi mają wystartować także jesienią 2022 roku. Wcześniej Telewizja Polska uruchomi naziemno-internetową platformę cyfrową.  W latach 1997-1998 TVP była nadawcą kanału muzycznego Tylko Muzyka z polskimi teledyskami. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała wówczas nadawanie stacji tematycznych przez TVP za nielegalne. Kanał zniknął więc z rynku. 

Dołącz do dyskusji: TVP Nauka wystartuje 3 października

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Naretta
A jakiż to mamy dorobek naukowy pod nierządnica PiSu?? Może pokażą nam swoją matematykę która mówi że polska to kraj mlekiem i miodem płynący i wszyscy nam wszystkiego zazdroszczą :D
odpowiedź
User
Paweł
Czy TVP Nauka będzie udowadniać, że nie było ewolucji bo wszystko, Ziemia jest płaska a szczepionki powodują bezpłodność, raka i wypadanie włosów? Jak nie to nie oglądam.
odpowiedź
User
seba
pomysł z nowym logo upadł?
odpowiedź