SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W24 trafi na naziemny MUX-1, ale Cyfrowy Polsat może stracić MUX-4

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że wolne miejsce w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej zajmie informacyjny kanał W24, zgłoszony przez Telewizję Polsat. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, KRRiT rekomenduje, żeby nie przedłużać decyzji rezerwacyjnej dotyczącej MUX-4. Miałyby tam trafić niekodowane kanały.

Kanał Wydarzenia 24 Kanał Wydarzenia 24

W24 to w rzeczywistości już działający kanał Wydarzenia 24. Jest dostępny jako emisja eksperymentalna w MUX-4, w sieciach kablowych, na platformach cyfrowych i w serwisie streamingowym Polsat Box Go.

KRRiT w ogłoszeniu oczekiwała  wniosków koncesyjnych dotyczących nowych stacji, a nie wniosków o rozszerzenie koncesji. Wszystko wskazuje na to, że Telewizja Polsat wystąpi o zmianę nazwy W24 na Wydarzenia 24. Telewizja Polsat nie odpowiedziała na nasze pytania w tej sprawie.

Winnicki: Jestem mocno zasmucony tym faktem

W konkursie dotyczącym MUX-1 KRRiT wybierała kanał wyspecjalizowany, czyli tematyczny. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że wnioski innych nadawców niż Polsat nie spełniały oczekiwań programowych i finansowych KRRiT. Członkowie Rady ocenili, że nie przygotowano ich starannie i nie gwarantowały one, że proponowane kanały będą w stanie utrzymać się na rynku. Takich wątpliwości nie było w przypadku Polsatu. Koncesja w MUX-1 kosztuje blisko 14 mln zł, a do tego dochodzi jeszcze ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

Poza Polsatem o nadawanie w pierwszym multipleksie starała się spółka MWE Rodzina. Zaproponowała kanały: Nasza Opoka TV (profil edukacyjno-dokumentalno-rozrywkowy), Rodzina TVC (edukacyjno-rozrywkowo-filmowy), Dzisiaj TV (edukacyjno-rozrywkowo-filmowy z elementami interaktywnymi), Edu Junior (dziecięcy).

Jak Grupa MWE komentuje decyzję KRRiT? - Jestem mocno zasmucony tym faktem. Zapoznamy się z uchwałą KRRIT w tej sprawie i wtedy będziemy mogli wydać jakiś dłuższy komentarz - mówi Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. Do 9 października zainteresowane podmioty mogą wziąć udział w konkursie dotyczącym MUX-8. Winnicki nie weźmie w nim udziału. - MUX-8 nikomu się nie opłaca - przekonuje. Ósmy multipleks jest nadawany w zakresie VHF, a nie UHF. Jego realny zasięg techniczny jest mniejszy niż MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-6, bo wielu odbiorców musi mieć bardziej rozbudowaną antenę. Przez emisję w starym standardzie DVB-T, kanały w MUX-8 są nadawane w przestarzałej standardowej rozdzielczości (SD).

W konkursie dotyczącym MUX-1 Red Carpet Media Group zaproponowała filmowo-serialowy kanał Red Carpet Plus. Nadawca Red Carpet TV i RedTop TV nie rezygnuje z udziału w konkursie dotyczącym MUX-8. - Składamy dwa wnioski, bo teraz jest otwarty konkurs na dwa miejsca. Złożymy je do końca tygodnia - informuje Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group. Konkurs pierwotnie dotyczył trzech wolnych miejsc. Wówczas Red Carpet Media Group złożyła trzy niepoprawne wnioski, a Polsat zaproponował W24. KRRiT zaczęła rozpatrywać wniosek Polsatu i opublikowała ponownie ogłoszenie. Tym razem dotyczyło dwóch miejsc. W międzyczasie Polsat zrezygnował z miejsca w ósmym multipleksie. Bardzo prawdopodobne, że regulator opublikuje trzecie ogłoszenie dotyczące miejsca w MUX-8. Decyzja w tej sprawie może zapaść w połowie października, kiedy będzie rozpatrywać wnioski dotyczące nadawania na tym multipleksie.

KRRiT chce, żeby MUX-4 oferował kanały niekodowane

Należąca do Cyfrowego Polsatu spółka Info-TV-FM zabiega o przedłużenie decyzji rezerwacyjnej dotyczącej MUX-4. Jest tam nadawany kodowany pakiet Polsat Box. Dostęp do Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, TVN24, TVN Turbo i TVN Style kosztuje 30 zł miesięcznie. Dodatkowo na multipleksie jest prowadzona emisja eksperymentalna kanału Wydarzenia 24. Zgodnie z wydaną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej kilkanaście lat temu decyzją rezerwacyjną, z jednym podmiotem może być związanych maksymalnie 50 proc. stacji telewizyjnych lub radiowych. Do Polsatu należą: Wydarzenia 24, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, a więc 6 na 11 kanałów.

We wtorek KRRiT większością głosów przyjęła rekomendację, aby nie przedłużać decyzji rezerwacyjnej i zakończyć „eksperyment”. MUX-4 powstał z myślą o nadawaniu na potrzeby telefonów komórkowych (standard DVB-H). Przejęta przez Polsat spółka Info-TV-FM uzyskała zgodę na zmianę przeznaczenia tego multipleksu i emisję w DVB-T, a następnie w DVB-T2/HEVC. Przez wiele lat Cyfrowy Polsat nie promował tej usługi. W 2022 roku, przy okazji przejścia na DVB-T2/HEVC postanowił ją „wygasić”. Została reaktywowana latem ub.r., po tym jak sprawą zainteresował się UKE. Nie wiadomo jednak jaką popularnością cieszy się płatna paczka naziemna. Podobna usługa w Czechach miała tylko setki użytkowników, dlatego została zlikwidowana.

- Rezerwacja MUX-4 była 15-letnia  i wygasa z końcem tego roku. Prezes UKE Jacek Oko, zwrócił się do przewodniczącego KRRiT o opinię dotyczącą dalszego zagospodarowania multipleksu. MUX-4 jest praktycznie cały przeznaczony na programy rozprowadzane, a nie rozpowszechniane. Decyzja należy do przewodniczącego, który wysłuchał naszych argumentów – mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.

Przedstawiciele regulatora uważają, że działalność czwartego multipleksu jest nieuczciwa wobec innych nadawców, którzy muszą słono płacić za koncesje w innych MUX-ach. Rada chce, żeby do MUX-4 trafiły niekodowane kanały telewizyjne, wyłonione w konkursach. - Nasza rekomendacja jest taka, żeby przeznaczyć go pod nadawanie telewizyjne. Co zrobią przewodniczący KRRiT i prezes UKE? Tego nie wiem - zapewnia Kowalski. Decyzję w sprawie przyszłości MUX-4 podejmie prezes UKE po konsultacjach z przewodniczącym KRRiT. Przyszłość MUX-4 nie jest przesądzona. Zdarzało się już, że prezes UKE ignorował propozycje szefa KRRiT. Pod koniec 2021 roku ówczesny przewodniczący Witold Kołodziejski zaproponował, aby MUX-8 przenieść do pasma UHF (MUX-5). Częstotliwości ósmego multipleksu przypadłyby multipleksom radiowym DAB+. Do tej pory prezes UKE nie przychylił się do tego wniosku.

Pod znakiem zapytania stoi potencjalne zainteresowanie wolnymi miejscami w MUX-4. W nieformalnych konsultacjach dotyczących MUX-8 zaproponowano 14 kanałów. W konkursie złożono oferty dotyczące jedynie 4. W związku z rosnącą popularnością serwisów streamingowych maleje znaczenie telewizji linearnej. Po usunięciu kodowanej paczki Polsat Box, Rada może mieć problem z zapełnieniem tego multipleksu. MUX-4 dociera do ponad 70 proc. mieszkańców Polski, a MUX-8 do 95 proc. populacji (o ile jej przedstawiciele mają odpowiednie anteny). Możliwe jest oczywiście zwiększenie zasięgu multipleksu lub połączenie go z MUX-8 po ewentualnym przeniesieniu z pasma VHF. 

Dołącz do dyskusji: W24 trafi na naziemny MUX-1, ale Cyfrowy Polsat może stracić MUX-4

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Wyrazy wdzięczności za pozytywny przekaz o partii miłościwie panującej w kuriozalnym konkursie. Miał być nowy program a będzie co najwyżej nowa nazwa. Bo nikt nie ma wątpliwości że W24 to Wydarzenia24 a KRRiT udaje że tego nie widzi.
odpowiedź
User
Ile
Mux 4 powinni zostawić te kanaly co tam są tylko w całości je odkodowac!!!!jak można kodowac kanaly informacyjne tylko w Polsce to jest MOŻLIWE!!!
odpowiedź
User
Marcin
Ile Polsat ma już kanałów w bezpłatnym DVB-T? Kolejna nagroda od PiSu właśnie trafiła do Polsatu. To się nazywa pruralizm w państwie PiSu. Szkoda.
odpowiedź