SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat Box i Canal+ włączą 15 stacji TVP? Kosztowałoby to do 6 mln zł rocznie

Telewizja Polska zabiega o to, żeby platformy satelitarne Polsat Box i Canal+ oferowały abonentom wszystkie 16 wersji TVP3. Paweł Piotrowski, ekspert ds. techniki satelitarnej w rozmowie z Wirtualnemedia.pl szacuje, że za wynajem transpondera na satelicie płaciłyby blisko 4-6 mln zł rocznie w zależności od efektu negocjacji z operatorem Eutelsat.

Jacek Kurski, fot. TVPJacek Kurski, fot. TVP

Obecnie drogą satelitarną abonenci platform cyfrowych Polsat Box, Canal+ i Orange mogą oglądać tylko kanał TVP3 Warszawa w jakości SD (standardowej rozdzielczości). Władze TVP chciałyby, aby operatorzy płatnej telewizji oferowali wszystkie 16 wersji TVP3 w jakości HD (wysokiej rozdzielczości). Wymagałoby to inwestycji ze strony platform w postaci wynajęcia dodatkowego transpondera satelitarnego, gdzie dodatkowe stacje mogłyby się pomieścić. Platformy nie chcą o tym słyszeć, bo razem czy oddzielnie, musiałyby ponieść dodatkowe koszty. Część klientów niechętnie patrzy na telewizję publiczną i w ogóle stacje związane z obozem rządzącym. Kilka lat temu platforma nc+ (dzisiaj Canal+)  musiała przenieść TV Republika na dalekie miejsce na liście dekoderów z powodu m.in. głosów niezadowolonych klientów.

Wysiłki zarządu TVP na rzecz zwiększenia zasięgu poszczególnych anten TVP3 poparła w uchwale rada programowa nadawcy publicznego. Wezwała Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do wyegzekwowania zasad rozporządzenia must carry, must offer. Zgodnie z nim podstawowe kanały naziemne (TVP1, TVP2, TVP3, TVN, Polsat i TV Puls) muszą znaleźć się we wszystkich pakietach płatnej telewizji. W odpowiedzi na uchwałę KRRiT zdradziła Wirtualnemedia.pl, że w przypadku TVP3 wystarczy jedna wersja tej stacji. Telewizja Polska inaczej jednak interpretuje przepisy. W środę zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych posłanka Joanna Lichocka pochwaliła się zdjęciem ze spotkania z zarządem TVP. Wspomniała, że prezes Jacek Kurski ma pomysły na temat Teatru Telewizji, które mogą rozwiązać problemy z must carry, must offer.

4-letnia dzierżawa transpondera to koszt 15-23 mln zł

Eutelsat, do którego należy pozycja orbitalna Hot Bird 13E, z której korzystają polskie platformy cyfrowe nie zdradza oczywiście stawek za wynajem transpondera. Jeśli Polsat Box i Canal+ zostałyby zmuszone do emisji wszystkich wersji TVP3 mogłyby wspólnie złożyć się na dodatkową pojemność i emitować kanały z systemami kodowania obu platform.

Tego rodzaju umowy z Eutelsatem nie zawiera się na rok, tylko zwykle na dłuższą perspektywę. Na przykład czteroletnią. Ile operatorzy zapłaciliby za dodatkową pojemność?

- Pojedynczy transponder na Hot Birdzie ma 33 lub 36 MHz szerokości, co przy parametrach transmisji SR 27500 kS/s i FEC 3/4 (DVB-S2/8PSK) daje ok. 61 Mb/s przepływności strumienia transportowego. Wystarczy na zmieszczenie pozostałych 15 lokalnych wersji TVP3 HD w kompresji wideo AVC (H.264). Wówczas średnio na jedną wersję programu przypadło by ok. 4 Mb/s (suma wideo oraz audio), co jest niestety standardem dla części kanałów HD w naszym kraju. Zapewne jakość stacji uratowałoby wykorzystanie multipleksowania statystycznego lub wykorzystanie wydajniejszego kodeka HEVC (H.265). W 2020 TVP zapłaciła ponad 7 mln 693 tys. zł za 4 lata za 36 megahercowy transponder na pozycji 33E do przekazów kontrybucyjnych. Dla pozycji orbitalnej 13E obstawiłbym, że Eutelsat zechciałby z dwa-trzy razy więcej za taką pojemność, bo to najpopularniejsza pozycja orbitalna w Polsce - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Piotrowski, ekspert ds. techniki satelitarnej, twórca serwisu sat-charts.eu.

Tym samym czteroletni wynajem kosztowałby w granicach 15,386 mln zł - 23,079 mln zł w zależności od efektu negocjacji z Eutelsatem. Platformy płaciłyby więc rocznie od 3,847 mln zł do 5,770 mln zł. 2 lata temu euro było tańsze, więc suma ta byłaby w rzeczywistości wyższa. Na korzyść operatorów płatnej telewizji w ewentualnych negocjacjach działa fakt, że wiele transponderów jest ostatnio wolnych.

Zobacz także: Kurski mówi o „świętej zasadzie” must carry. Wcześniej ją krytykował

TVP może sama wynająć transponder

Telewizja Polska może być zdeterminowana, aby zaoferować satelitarnie wszystkie wersje TVP3 przed wyborami samorządowymi i parlamentarnymi przewidzianymi na 2023 rok. Alternatywą wobec własnej interpretacji rozporządzenia must carry, must offer jest samodzielne wynajęcie transpondera. Kiedyś TVP miała taką pojemność na Astrze 19,2E. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wynajęła na Hot Birdzie. Wówczas sama musiałaby ponieść koszty. Do kanałów TVP3 można byłoby dołączyć systemy dostępu warunkowego używane przez Polsat Box, Canal+ i Orange.

Tego rodzaju praktyka jest stosowana przez nadawców publicznych w innych europejskich krajach. - TVR Rumunia sama uplinkuje swoje kanały i potem z tego transpondera sygnał pobiera rumuński Freesat. Podobna sytuacja ma miejsce z albańską RTSH. Albańska platforma DigitAlb również pobiera część stacji z pojemności satelitarnej tamtejszej telewizji publicznej - wylicza Piotrowski. Własne transpondery na Hot Birdzie mają marokański nadawca publiczny SNRT, włoski RAI (emisja głównych stacji jest niekodowana). Na Astrze 19,2E z kolei pojemność wynajmują samodzielnie m.in. niemieckie ARD i ZDF i austriacki ORF. Sygnał większości stacji jest niekodowany. Mogą z niego korzystać zarówno abonenci platform cyfrowych, jak i posiadacze indywidualnych zestawów satelitarnych.

W 2020 roku Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). Spółka osiągnęła 198 mln zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: Polsat Box i Canal+ włączą 15 stacji TVP? Kosztowałoby to do 6 mln zł rocznie

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melissa
PiS jak mateczka Rosja...jak zmusić prywatną firma aby nadawała kłamstwa pisowskie...
odpowiedź
User
Pawel
Kłamstwa peowskie już od dawna nadaje TVN.
odpowiedź
User
Gie
Jeśli PB i C+ zostałyby zmuszone do nadawania TVP3 x16 to powinny rozrzucić je po całej liście kanałów w losowo wybrane miejsca.
odpowiedź