SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak płacić mniejszy czynsz za mieszkanie

Koszt utrzymania metra przeciętnego mieszkania w dużym mieście wynosi w Polsce blisko 6,9 zł miesięcznie. Nawet 9 milionów Polaków może znacznie go obniżyć wydając jednorazowo niecałe 780 zł. Taka możliwość stoi przed osobami, które zdecydują się zostać członkami spółdzielni mieszkaniowych. Wraz z członkostwem wiąże się jednak także odpowiedzialność za długi spółdzielni do wysokości wpłaconego udziału.

Zgodnie z najświeższymi danymi GUS koszty użytkowania mieszkania wzrosły pomiędzy lipcem tego i zeszłego roku o 6,3%. Mocno wpłynęły na to podwyżki cen nośników energii, które w analogicznym okresie wyniosły 7,3%. Obecnie koszt utrzymania metra dwupokojowego mieszkania wynosi przeciętnie 6,9 zł za m kw. – wynika z danych Home Broker zebranych dla 13 dużych miast. Z najwyższymi kosztami muszą liczyć się mieszkańcy Warszawy, którzy za utrzymanie metra mieszkania zapłacą średnio 8,6 zł miesięcznie. W znacznie lepszej sytuacji są mieszkańcy Krakowa i Gdyni. Muszą oni zarezerwować przeciętnie mniej niż 6,2 zł na utrzymanie jednego metra.

Deklarowany przez sprzedających miesięczny koszt utrzymania metra mieszkania 2-pok.

Miasto

Przeciętny koszt utrzymania

Warszawa

8,58 zł

Wrocław

6,41 zł

Gdańsk

6,98 zł

Kraków

6,15 zł

Gdynia

6,18 zł

Łódź

6,76 zł

Szczecin

6,23 zł

Poznań

7,26 zł

Bydgoszcz

7,19 zł

Katowice

7,74 zł

Lublin

6,52 zł

Toruń

6,94 zł

Białystok

6,61 zł

Średnia

6,89 zł

Kilkanaście lat zwrotu inwestycji

Nie powinna więc dziwić popularność inwestycji w alternatywne źródła energii lub termomodernizację. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu nakłady pochłaniają znaczne kwoty, a ponadto zwracają się przeważnie w perspektywie kilku lub kilkunastu lat. 

9 milionów Polaków może mieć niższe koszty

Znacznie szybciej można za to odczuć różnicę w kosztach utrzymania mieszkania wchodząc w poczet członków spółdzielni. Aż w 74% z przebadanych przez Home Broker spółdzielni ich członkowie płacą bowiem niższe czynsze. Dotyczy to niemałej rzeszy obywateli. – W lokalach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe może mieszkać przeszło 9 milionów Polaków – szacuje Jan Sułowski, Prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie. O tym jak zmienią się comiesięczne koszty utrzymania mieszkania decyduje w dużym stopniu to czy spółdzielnia posiada w swoich zasobach nieruchomości mogące generować dochód. Szczególnie chodzi tu o lokale użytkowe wynajmowane pod różnego rodzaju działalność gospodarczą.

1,5 roku zwrotu inwestycji

Ile więc można zaoszczędzić na członkostwie? W przypadku przeciętnego mieszkania dwupokojowego o powierzchni 50 m kw. jest to około 520 zł rocznie – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Home Broker w spółdzielniach mieszkaniowych z Krakowa, Poznania, Trójmiasta, Warszawy i Wrocławia. Na najmniejszą obniżkę comiesięcznego czynszu mogą liczyć mieszkańcy stolicy województwa małopolskiego. Przeciętnie nie przekroczy ona 180 zł rocznie w przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. Na znacznie więcej mogą liczyć mieszkańcy Warszawy. W ich przypadku obniżka czynszu może przekroczyć przeciętnie 800 zł rocznie.

Aby jednak móc na członkostwie w spółdzielni skorzystać trzeba ponieść koszty. Opłaty są mocno zróżnicowane i wynoszą w przyjętym przypadku od 150 zł do przeszło 3,1 tys. zł. Przeciętnie jest to jednak niecałe 780 zł. Najwięcej w Warszawie – 1070zł, a najmniej w Poznaniu – 510 zł. W kwocie tej znaleźć też można opłatę za udział w spółdzielni. Są to pieniądze, o których zwrot można wystąpić na przykład w momencie sprzedania posiadanego mieszkania w spółdzielni. Ta zwrotna część stanowi przeważnie większą część opłaty. Przeciętnie jest to bowiem przeszło 500 zł. Najwięcej w Warszawie – niecałe 720 zł, a najmniej w Poznaniu – blisko 320 zł. 

Należy więc zauważyć, że obniżka czynszu w przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. może zrekompensować poniesioną opłatę za członkostwo w perspektywie 18 miesięcy, czyli 1,5 roku.

Koszty i profity z członkowstwa w spółdzielni mieszkaniowej w wybranych miastach

Miasto

Średnia opłata za członkostwo

Obniżka czynszu

łącznie

w tym udział:

Kraków

736 zł

455 zł

0,29 zł

Poznań

512 zł

319 zł

0,79 zł

Trójmiasto

757 zł

494 zł

0,77 zł

Warszawa

1 073 zł

718 zł

1,34 zł

Wrocław

560 zł

311 zł

0,42 zł

Średnia ważona

779 zł

502 zł

0,87 zł

Zwrotny wkład górną granicą odpowiedzialności za długi

Warto także podkreślić, ze członkowie spółdzielni mają także prawo do czynnego uczestnictwa w walnych zgromadzeniach (mogą na przykład wybierać władze spółdzielni, a także znaleźć się w ich składzie). Wraz z przedstawionymi uprawnieniami idzie także odpowiedzialność. Gdyby na przykład spółdzielnia popadła w problemy finansowe i doszło do jej upadłości przepadłby wpłacony przez członka udział. Biorąc jednak pod uwagę, że obniżka kosztu utrzymania mieszkania pokrywa opłatę za członkowstwo w perspektywie 1,5 roku, ryzyko może wydać się godne poniesienia.

Bartosz Turek, Robert Latuszek
Home Broker

Dołącz do dyskusji: Jak płacić mniejszy czynsz za mieszkanie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl