SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Chiny udostępniają aplikację do walki z koronawirusem. Ostrzega o kontaktach z zarażonymi

Chińskie władze udostępniły obywatelom tego kraju mobilną aplikację która pozwala sprawdzić, czy właściciel telefonu miał bliski kontakt z osobami u których potwierdzono lub podejrzewa się obecność koronawirusa. Aplikacja wykorzystuje szeroko mechanizmy śledzenia mieszkańców kraju przez rząd, jednak w tym wypadku nie wywołuje to protestów.

Article

Nowy rodzaj groźnego koronawirusa wykryto w Chinach pod koniec grudnia 2019 r. W ciągu kilku tygodni wywołał on epidemię, której centrum stanowi chińskie miasto Wuhan.

Według najnowszych danych do tej pory na skutek infekcji koronawirusem w Chinach zmarło ponad 1,1 tys. osób, a z górą 44 tys. pacjentów jest zarażonych.

Aplikacja kontra koronawirus

W ramach walki z epidemią chińskie władze udostępniły specjalną aplikację mobilną o nazwie Detektor bliskiego kontaktu, która ma informować mieszkańców kraju o możliwości kontaktu z koronawirusem.

Użytkownik nowej aplikacji po jej zainstalowaniu musi zeskanować kod QR na platformie Alipay lub w serwisie społecznościowym WeChat. Następnie użytkownicy są proszeni o podanie swojego imienia i nazwiska oraz numeru identyfikacyjnego. Każdy zarejestrowany numer telefonu może być wykorzystany do sprawdzenia stanu maksymalnie trzech numerów ID.

Po uruchomieniu Detektor bliskiego kontaktu informuje użytkowników o tym, czy znajdowali się w pobliżu osoby, u której potwierdzono lub podejrzewa się obecność koronawirusa. Osobom zidentyfikowanym jako zagrożone zaleca się pozostanie w domu i poinformowanie lokalnej służby zdrowia.

Chiński rząd definiuje „bliski kontakt" jako zbliżanie się do potwierdzonych, podejrzanych lub łagodnych przypadków koronawirusa, gdy konkretna osoba była chora, nawet jeśli nie wykazywała wtedy żadnych objawów.

Według aplikacji użytkownicy najbardziej narażeni na „bliski kontakt” to:

  • Osoby pracujące blisko siebie, dzielące klasę lub mieszkające w tym samym domu
  • Personel medyczny, członkowie rodziny lub inne osoby, które miały bliski kontakt z pacjentami i ich opiekunami
  • Pasażerowie i załoga, którzy byli w samolotach, pociągach i innych środkach transportu z osobą zakażoną

Dopuszczalna inwigilacja

Jak informuje agencja informacyjna Xinhua aplikacja została opracowana wspólnie przez chińskie instytucje rządowe rządowe oraz China Electronics Technology Group Corporation z wykorzystaniem danych z urzędów zdrowia i transportu.

„Detektor bliskiego kontaktu” używa danych z systemów geolokalizacyjnych oraz innych rozwiązań, które w Chinach są powszechnie stosowane do śledzenia i kontrolowania obywateli tego kraju.

Jednak według źródeł cytowanych przez stację BBC mieszkańcy Chin nie są zaniepokojeni tym, że nowa aplikacja może stanowić dodatkowy środek inwigilacji. Jak wyjaśniają eksperci wynika to z faktu, że Chińczycy są już pogodzeni z powszechnym wykorzystywaniem ich danych przez rząd i permanentną kontrolą, poza tym większość uważa, że w wypadku nowej aplikacji informacje o obywatelach są używane w pożytecznym celu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Chiny udostępniają aplikację do walki z koronawirusem. Ostrzega o kontaktach z zarażonymi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl