SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak sprawdzić swój poziom angielskiego?

Znajomość języka angielskiego jest dziś kluczowa w wielu aspektach życia zawodowego i osobistego. Zanim jednak zdecydujesz się na dalsze kroki w nauce lub przystąpisz do egzaminu językowego, warto sprawdzić, na jakim poziomie obecnie się znajdujesz. W tym artykule przedstawimy różne metody oceny poziomu znajomości języka angielskiego, abyś mógł świadomie podjąć decyzje dotyczące dalszej nauki.

Dlaczego warto znać swój poziom angielskiego?

Znajomość własnego poziomu językowego ma wiele korzyści:

Ułatwia planowanie nauki - wiedza o poziomie językowym pozwala dostosować materiały i metody nauki do Twoich potrzeb.
Pomaga wybrać odpowiedni kurs - szkoły językowe i kursy online często oferują programy dostosowane do różnych poziomów zaawansowania.
Przygotowuje do egzaminów - rozumienie swojego poziomu pomaga wybrać odpowiedni certyfikat językowy.
Podnosi pewność siebie - Świadomość własnych umiejętności może zwiększyć pewność siebie w komunikacji w języku angielskim.

Testy online

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów sprawdzenia swojego poziomu angielskiego są testy online. Wiele z nich jest dostępnych za darmo i oferuje natychmiastowe wyniki.

Tutlo - szkoła języka angielskiego online, oferuje bezpłatny test poziomujący.
British Council - test online na stronie British Council pomaga ocenić poziom od A1 do C2.
Cambridge English - Cambridge oferuje darmowy test online, który ocenia umiejętności językowe i sugeruje odpowiedni certyfikat.
EF SET - EF Standard English Test to darmowy test online, który daje dokładne wyniki w skali CEFR (Common European Framework of Reference for Languages).

Kursy językowe

Zapisy na kurs językowy często zaczynają się od testu poziomującego. Szkoły językowe zazwyczaj przeprowadzają testy oceniające umiejętności słuchania, mówienia, czytania i pisania. Większość szkół językowych oferuje testy poziomujące. Również platformy takie jak Coursera, Udemy czy edX pozwalają skorzystać z kursów online wraz z testami poziomującymi na początku.

Egzaminy językowe

Formalne egzaminy językowe są najlepszym sposobem na dokładne sprawdzenie swojego poziomu angielskiego. Są one uznawane na całym świecie i mogą być ważnym elementem Twojego CV.

IELTS: International English Language Testing System ocenia umiejętności w skali od 1 do 9.
TOEFL: Test of English as a Foreign Language ocenia umiejętności na skali od 0 do 120 punktów.
Cambridge English Qualifications: Egzaminy takie jak FCE, CAE i CPE są szeroko uznawane i dokładnie oceniają wszystkie aspekty językowe.

Samoocena

Chociaż nie jest to najdokładniejsza metoda, samoocena może być pomocna, zwłaszcza w połączeniu z innymi metodami. Możesz skorzystać z poniższych kryteriów, aby ocenić swoje umiejętności:

Poziom A1-A2 (Podstawowy): Potrafisz porozumiewać się w prostych sytuacjach życia codziennego, rozumiesz podstawowe zwroty i potrafisz tworzyć krótkie wypowiedzi.
Poziom B1-B2 (Średniozaawansowany): Potrafisz prowadzić rozmowy na znane tematy, rozumiesz główne punkty złożonych tekstów i potrafisz pisać proste teksty.
Poziom C1-C2 (Zaawansowany): Potrafisz swobodnie i skutecznie komunikować się w języku angielskim, rozumiesz złożone teksty i potrafisz pisać skomplikowane teksty na różne tematy.

Jak interpretować wyniki?

Po przystąpieniu do testu poziomującego, ważne jest, aby odpowiednio zinterpretować wyniki:

CEFR - Skala CEFR (A1, A2, B1, B2, C1, C2) jest powszechnie uznawana w Europie i na świecie.
Punkty TOEFL/IELTS - wyniki tych testów są szeroko akceptowane przez uniwersytety i pracodawców na całym świecie.
Oceny szkół językowych - wyniki testów przeprowadzanych przez szkoły językowe często odzwierciedlają poziomy CEFR lub inne uznawane skale.

Podsumowanie

Sprawdzenie swojego poziomu angielskiego to pierwszy krok do skutecznej nauki i osiągnięcia swoich celów językowych. Niezależnie od wybranej metody – testy online, aplikacje, kursy językowe czy formalne egzaminy – ważne jest, aby regularnie oceniać swoje umiejętności i dostosowywać naukę do swoich potrzeb. Mam nadzieję, że ten przegląd pomoże Ci znaleźć odpowiednią metodę i z sukcesem rozwijać swoje umiejętności językowe.

Więcej informacji: Tutlo - poziomy angielskiego