SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak szybko i bezpiecznie ładować baterie? OPPO przedstawia nową generację technologii ładowania Flash

OPPO, globalny producent smartfonów, zaprezentował najnowsze wyniki badań nad technologią szybkiego ładowania. Flash Charge m.in. zapewnia poprawę szybkości, wydłuża żywotność baterii, a także wprowadza bezpieczne ładowanie w bardzo niskich temperaturach.

Article

OPPO to chiński producent urządzeń mobilnych. Właśnie przedstawił nową generację technologii ładowania OPPO VOOC Flash Charge. "To nowa jakość nie tylko w ramach doświadczenia użytkownika, ale też znacząca poprawa szybkości, bezpieczeństwa i inteligencji ładowania" - opisują autorzy badań OPPO.

- Rozwój technologii OPPO VOOC Flash Charge opiera się na innowacjach w całym systemie szybkiego ładowania, który obejmuje adapter ładowania, kabel ładujący, PMIC i baterię - mówi Jeff Zhang, Chief Scientist of OPPO VOOC Flash Charge. - Niezależnie od tego, czy wybieramy ładowanie bezprzewodowe czy przewodowe, technologia VOOC Flash Charge jest teraz w stanie zaspokoić szeroki zakres potrzeb, jeśli chodzi o ładowanie urządzeń elektronicznych, nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Ulepszenia i innowacje od OPPO

By poprawić bezpieczeństwo swojej technologii, OPPO wprowadziło rozbudowany, pięcioczęściowy system ochrony. Firma zbadała, w jaki sposób nowe materiały, algorytmy sztucznej inteligencji, architektury ładowania i inne czynniki mogą być wykorzystane do tworzenia kolejnych innowacji.

Bezpiecznik systemu ochrony Flash Charge o niższej impedancji zadziała natychmiast w przypadku przeciążenia prądem elektrycznym lub innej nieprawidłowości, chroniąc akumulator poprzez fizyczne odizolowanie go od zasilania. "Ulepszona konstrukcja bezpiecznika ma niższą rezystancję wewnętrzną i lepszą wydajność, co przyczynia się do dodatkowej poprawy bezpieczeństwa systemu ładowania" - czytamy w komunikacie OPPO.

Producent po raz pierwszy wykorzystał w swoich smartfonach przełączniki azotku galu. Nie tylko są w stanie osiągnąć taką samą funkcjonalność, jak tradycyjne krzemowe przełączniki MOSFET na mniejszej powierzchni (co zmniejsza wymaganą przestrzeń), ale ich niska impedancja i działanie przy wysokim napięciu pomagają ograniczyć wytwarzanie ciepła, poprawić niezawodność i wydajność ładowania.

Konstrukcja szeregowego akumulatora dwuogniwowego umożliwia dostarczanie tej samej mocy przy jednoczesnym obniżeniu natężenia prądu elektrycznego i zmniejszeniu wytwarzania ciepła. Dwuogniwowa konstrukcja serii wewnętrznej łączy podwójne ogniwa akumulatorowe w jednej strukturze, dzięki czemu zajmują mniej miejsca, a jednocześnie zapewniają ten sam poziom bezpieczeństwa. Nowa konstrukcja pozwala na zwiększenie pojemności akumulatora o co najmniej 5 proc. przy zachowaniu tego samego rozmiaru baterii.

OPPO wprowadziło także autorskie rozwiązanie chipu bezpieczeństwa z wbudowanymi algorytmami sztucznej inteligencji, która wykrywa, czy bateria ucierpiała z powodu zewnętrznego uszkodzenia. Rozwiązanie rozpoznaje spadki napięcia w czasie rzeczywistym i na tej podstawie podejmuje odpowiednie działania. Jeśli spadek napięcia zostanie uznany za przyczynę uszkodzenia baterii, telefon ostrzeże użytkownika i zainicjuje dodatkowe środki bezpieczeństwa, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Firma opracowała także akumulator o strukturze kompozytowej wyposażony w nowy kolektor prądu. Bateria wykorzystuje materiał umieszczony pomiędzy dwoma warstwami aluminium, który zastępuje typową konstrukcję opartą wyłącznie na aluminium, najczęściej spotykaną w standardowych bateriach. Tego typu struktura jest następnie pokryta dodatkowym materiałem ochronnym, który tworzy pięciowarstwową kompozytową strukturę kolektora prądu. Poprawia to bezpieczeństwo baterii, chroniąc ją przed zwarciami spowodowanymi przez czynniki zewnętrzne. Testy w laboratorium OPPO wykazały, że nowa bateria przechodzi testy przebicia i kolizji ze 100 proc. skutecznością bez uszczerbku dla wydajności.

Optymalizacja prędkości i żywotności baterii

OPPO zaprezentowało także nową technologię inteligentnego ładowania. Zaprojektowana, aby utrzymać prędkość ładowania w możliwe najbezpieczniejszym zakresie, technologia ta dostosowuje prąd ładowania w oparciu o inteligentne wykrywanie różnych scenariuszy ładowania. Może to również pomóc w ograniczeniu występowania nietypowego starzenia się baterii.

Inteligentna technologia ładowania jest w stanie zapewnić dłuższą żywotność baterii (zapewniając prędkość 65W SuperVOOC i pełne naładowanie/rozładowanie baterii). "Technologia ta jest w stanie utrzymać pojemność baterii do 80 proc. jej pierwotnej pojemności nawet po 1500 cyklach ładowania" - piszą autorzy badań.

Prędkość ładowania może być zwiększona w zależności od konkretnych sytuacji w oparciu o chwilową maksymalną moc, którą bateria może bezpiecznie przyjąć w danym momencie. W przypadku 65W SuperVOOC, prędkość może ulec zwiększeniu o ok. 20 proc., umożliwiając w miarę potrzeb pełne naładowanie baterii 4500mAh w 30 minut.

Technologia jest w stanie w inteligentny sposób znaleźć najlepszą równowagę między optymalnym prądem ładowania i późniejszym wzrostem temperatury w różnych scenariuszach użytkowania.  

Flash Charge działa w niskich temperaturach

OPPO badało również sposoby optymalizacji technologii szybkiego ładowania w ekstremalnych sytuacjach. Na przykład ładowanie akumulatora litowo-jonowego może być trudne w bardzo niskich temperaturach, gdzie zmuszanie go do ładowania może nawet spowodować zwarcie. "Nowe rozwiązanie ładowania w bardzo niskich temperaturach wykorzystuje inteligentne algorytmy do określenia optymalnej temperatury ładowania baterii i zwiększenia temperatury przed rozpoczęciem ładowania" - piszą autorzy OPPO. Wyniki testów pokazują, że bateria jest w stanie zwiększyć swoją temperaturę z -20℃ do 10℃ w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund, co pozwala na jej normalne ładowanie.  

OPPO wprowadziło technologię VOOC Flash Charge w 2014 r. Jej prace badawczo-rozwojowe koncentrują się na poprawie bezpieczeństwa, wydajności i łatwości użytkowania w zakresie akumulatorów i technologii ładowania. OPPO zgłosiło już ponad 3 tys. patentów związanych z technologią szybkiego ładowania. Z kolei z samej technologii VOOC Flash Charge dostępnej w ponad 30 urządzeniach korzysta już ponad 195 mln ludzi na całym świecie.

OPPO zaprezentowało swojego pierwszego smartfona w 2008 r. Dziś plasuje się w pierwszej piątce pod względem wielkości udziału w globalnej sprzedaży tego typu telefonów komórkowych. Działalność firmy obejmuje ponad 40 krajów i regionów. Firma posiada sześć instytutów badawczych i cztery centra B&R oraz międzynarodowe centrum wzornictwa w Londynie.

OPPO jest obecne w Polsce od stycznia 2019 r. W ub. r. ambasadorem marki OPPO w Polsce został Marcin Prokop, dziennikarz związany z programem śniadaniowym "Dzień dobry TVN".

Dołącz do dyskusji: Jak szybko i bezpiecznie ładować baterie? OPPO przedstawia nową generację technologii ładowania Flash

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmm
Miliony Polaków korzystają z urządzeń elektroniki Chińskich telefony tablety telewizory a politycy wmawiają natomiast że Chiny są zagrożeniem dla Polski ci sami politycy mówią że USA jest przyjacielem i sojusznikiem Polski lecz to Ameryka bierze udział w konfliktach zbrojnych gdzie tutaj logika kto jest tutaj globalnym terrorystą kto finansuje AL Kaide i dlaczego najpotężniejsze mocarstwo jej nie usunie
odpowiedź