SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak walczyć z kradzieżą sygnału telewizyjnego?

W dniach 12-13 czerwca br. Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał zorganizowało w Pile seminarium poświęcone kradzieży sygnału telewizyjnego.

Seminarium było skierowane do funkcjonariuszy Policji z komend wojewódzkich oraz, po raz pierwszy, kadry dydaktycznej i słuchaczy Szkoły Policji w Pile. Spotkanie poprowadzili przedstawiciele spółki CANAL+ Cyfrowy, Cyfrowego Polsatu i HBO.

Seminarium stanowiło kontynuację cyklu szkoleń, mających na celu podniesienie skuteczności walki z kradzieżą sygnału telewizyjnego oraz prezentację działań prewencyjnych podejmowanych przez stowarzyszenie Sygnał. W pierwszym dniu seminarium, adresowanym do funkcjonariuszy wydziałów do walki z przestępczością gospodarczą komend wojewódzkich Policji, w ramach paneli dyskusyjnych przeanalizowane zostały problemy, z którymi spotykają się operatorzy telewizyjni, nadawcy kanałów płatnych oraz funkcjonariusze operacyjni Policji. Dyskusja pozwoliła na wymianę doświadczeń związanych z walką z piractwem oraz ocenę, jakie działania podejmowane przez nadawców i operatorów telewizyjnych najbardziej wpływają na sukces policyjnych akcji.

Druga część seminarium, o charakterze szkoleniowym, adresowana była do słuchaczy Szkoły Policji w Pile. Podczas spotkania była mowa o technicznych aspektach piractwa, przeciwdziałaniu wandalizmowi, roli internetu w szerzeniu treści pirackich, a także o podstawach prawnych umożliwiających walkę z przestępczością naruszającą prawa nadawców i dystrybutorów programów. Omówione zostały najczęściej spotykane akty piractwa oraz możliwe kierunki rozwoju narzędzi do walki z kradzieżą sygnału telewizyjnego. „Uczniowie szkoły Policji w Pile po raz pierwszy wzięli udział w szkoleniu stowarzyszenia Sygnał. Ważne jest, aby już na etapie edukacji mieli świadomość wagi problemu, jakim jest piractwo. Tego typu dydaktyczna współpraca może mieć istotny wpływ na proces zwalczania kradzieży sygnału telewizyjnego w przyszłości.” – stwierdza Zbigniew Taraś, w-ce prezes stowarzyszenia. 

Skala kradzieży sygnału telewizyjnego na polskim rynku jest znacząca. Co roku branża nadawców i operatorów telewizji kablowych i satelitarnych ponosi z tego tytułu straty finansowe w wysokości około 60 mln zł. Piractwo telewizyjne polega na nielegalnym odbiorze programów (bez autoryzacji lub opłacania abonamentu), fałszowaniu i wprowadzaniu do obrotu nielegalnych dekoderów i filtrów, wyłudzaniu oryginalnego sprzętu, fałszowaniu kart do dekoderów. Operatorzy telewizji kablowej są narażeni na włamania do skrzynek na klatkach schodowych, podłączenia przy użyciu nielegalnych złącz, instalacje nielegalnych filtrów do odbioru płatnych kanałów. Większość tych działań wiąże się z poważną dewastacją urządzeń, skutkującą pogorszeniem jakości sygnału telewizyjnego, awariami i przerwami w odbiorze - czytamy w komunikacie prasowym.

Piractwo telewizyjne godzi w interesy dystrybutorów programów, nadawców, licencjodawców, przede wszystkim jednak widzów. Kradzież sygnału oznacza mniejsze wpływy z abonamentu, dodatkowe koszty związane z naprawą oraz kontrolą sieci i zabezpieczeń, a także mniejsze wydatki na inwestycje w ofertę programową i nowe usługi. Piractwu telewizyjnemu towarzyszy brak świadomości widzów, że jest ono naruszeniem prawa, przestępstwem.

Stowarzyszenie od 2002 r. organizuje systematyczne szkolenia oraz seminaria dla policji i prokuratury. Do tej pory przeprowadzono w sumie ponad 40 szkoleń dla policji i 18 seminariów dla prokuratury. W zeszłym roku w spotkaniach wzięło udział łącznie ponad 400 funkcjonariuszy. Efekt dotychczasowej współpracy stowarzyszenia Sygnał z policją to 137 postępowań wszczętych w 2003 r. i 133 – w 2004 r. Jednocześnie w 2003 r. zakończono 117 postępowań, a w 2004 r. – 173. W pierwszej połowie 2005, na podstawie Ustawy z 5 lipca 2002 roku o niektórych usługach świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym, wszczęto prawie 80 postępowań, a zakończono ponad 60.

Stowarzyszenie Sygnał jest pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskiej kampanii telewizyjnej i Internetowej z 2005 r. przeciwko kradzieży sygnału telewizyjnego, wykorzystującej spoty z udziałem aktora Borysa Szyca. „Naszym celem jest walka ze społecznym przyzwoleniem na piractwo telewizyjne oraz upowszechnianie wiedzy o tym, że kradzież sygnału telewizyjnego to przestępstwo karane przez prawo. Zeszłoroczna akcja spotkała się z dobrym przyjęciem i dała wymierne efekty. Dlatego planujemy kolejną edycję kampanii.” – podkreśla Marek Chmielewski, prezes stowarzyszenia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak walczyć z kradzieżą sygnału telewizyjnego?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl