SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak zrezygnować z umowy kredytu gotówkowego

Podjąłeś pochopną decyzję biorąc kredyt gotówkowy? Nie musisz się martwić, o ile od daty podpisania kontraktu nie minęło więcej niż dwa tygodnie. Wynika to z zapisu ustawy o kredycie konsumenckim, która pozwala każdemu kredytobiorcy na odstąpienie od zobowiązania bez podania przyczyny w terminie 14 dni od jej zawarcia. Dodatkowo za sam fakt rezygnacji z kredytu nie płaci się ani grosza.

<!-- 0.5092s -->

Jak wygląda procedura?
Podpisując umowę kredytu gotówkowego otrzymujemy od banku wiele dokumentów, wśród których znajduje się wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy – mówi Mikołaj Fidziński, analityk Comperia.pl. – To na podstawie tego dokumentu każdy kredytobiorca ma prawo do rezygnacji z umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia, bez podania przyczyny. Warto jedynie pamiętać, że oświadczenie należy złożyć pod wskazanym przez kredytodawcę adresem. Co istotne, wystarczające jest wysłanie oświadczenia przed upływem 14 dni, zatem nawet jeżeli dotrze ono do banku piętnastego dnia, nie powinien to być problem klienta.

Ile to kosztuje?
Kosztem związanym z odstąpieniem od umowy kredytowej są odsetki za okres od wypłaty kredytu do dnia jego spłaty. Na zwrot tej kwoty wraz ze wspomnianymi odsetkami klient ma 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, ale oczywiście im bardziej będzie się ociągał, tym więcej odsetek będzie musiał zwrócić, gdyż, co zrozumiałe, dniem spłaty kredytu jest dzień zwrotu bankowi pożyczonych środków.

Bank może także domagać się od klienta zwrotu kosztów opłat notarialnych, bądź opłat na rzecz organów administracji publicznej, jeśli ich uiszczenie było konieczne w procesie kredytowym. Dodatkowo, warto pamiętać, że bak nie zwraca takich kosztów kredytowych, jak na przykład prowizja za uruchomienie zobowiązania.

Dobrze jest też wiedzieć, że teoretycznie istnieje również możliwość spłacania kredytu bez odsetek
i innych kosztów należnych kredytodawcy. Innymi słowy – w ratach oddawać tylko kapitał. Stanie się tak wówczas, gdy kredytodawca naruszy pewne postanowienia ustawy o kredycie konsumenckim, m.in. w kwestii treści umowy kredytowej. Istnieje dosyć długa lista informacji i danych, które w tym dokumencie muszą zostać zawarte. Jeżeli tak się nie stanie, stanowi to podstawę do przekształcenia kredytu w tzw. kredyt darmowy. Teoretycznie jest to możliwe nawet po spłaceniu całego zobowiązania, gdyż kredytobiorca ma na znalezienie uchybienia w umowie aż rok od daty jej wykonania. Wówczas bank powinien zwrócić takiej osobie pobrane odsetki i wszystkie dodatkowe koszty.

Mikołaj Fidziński dodaje również, że tym samym zapisom ustawy o kredycie konsumenckim podlegają też m.in. SKOK-i i firmy pożyczkowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak zrezygnować z umowy kredytu gotówkowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl