SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jakie zmiany w ulgach podatkowych w rozliczeniu za 2013 rok? “Ulgi coraz bardziej okrojone”

Cztery tygodnie pozostały do rozliczenia się z fiskusem. W tym roku obowiązują nowe zasady naliczania ulgi prorodzinnej. Zyskali na tym rodzice, którzy mają troje i więcej dzieci, ale straciły osoby wychowujące jedno dziecko i mające wysokie zarobki. Zmieniły się również zasady korzystania z ulgi na internet. Podatnicy, którzy w poprzednich latach z niej korzystali, w tym roku stracili do tego prawo.

Article

– Jeśli chodzi o ulgi podatkowe, to z roku na rok są one. Pamiętamy jeszcze ulgi remontowe czy odsetkowe z tytułu kredytu zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe. Z tych ulg można co prawda cały czas korzystać, jednak jedynie na zasadzie praw nabytych – mówi Piotr Baraniak, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Od tego roku na nowych zasadach będzie obliczana ulga prorodzinna. Prawo do odliczenia będzie zależało od pozostawania w związku małżeńskim, wysokości dochodów oraz liczby wychowywanych dzieci.

– Ulgą o największym znaczeniu jest właśnie ulga z tytułu wychowania dzieci. Została ona zmieniona od 2013 roku, na skutek czego osoby, które wychowują tylko jedno dziecko i mają wysokie dochody, niestety, nie będą mogły już z tej ulgi skorzystać – mówi Piotr Baraniak.

Dotyczy to osób, które w stosunku rocznym uzyskują dochody powyżej 112 tys. zł (w przypadku małżonków) oraz 56 tys. w przypadku jednej osoby.

– Jeśli natomiast chodzi o osoby, które mają dwójkę dzieci lub więcej, kryterium dochodowe nie ma żadnego znaczenia. Jeśli ktoś wychowuje trójkę dzieci lub więcej, to będzie mógł nawet skorzystać z podwyższonej ulgi z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem – wyjaśnia ekspert.

Ulga pozwala obniżyć podatek o ponad 1,1 tys. zł na jedno dziecko. Zgodnie z nowymi zasadami rodzice, którzy mają co najmniej troje dzieci, zwiększą kwotę odliczaną na trzecie dziecko o połowę (ponad 1,6 tys. zł), a na czwarte i każde kolejne – o 100 proc. (2,2 tys. zł).

W tym roku zmianie uległy również zasady odliczania wydatków na internet. Odczują je przede wszystkim ci, którzy do tej pory już z ulgi korzystali. Od 2013 roku z tej ulgi można korzystać wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe.

– Jeśli ktoś już skorzystał wcześniej z tej ulgi, to niestety teraz go ona nie obowiązuje. Jeśli ktoś zaczął korzystać z ulgi w 2012 roku, to może z niej jeszcze skorzystać za rok 2013 – mówi Baraniak.

Bez zmian pozostaje wysokość odliczenia – 760 zł, a podstawą jest dokument potwierdzający poniesiony koszt (z danymi kupującego i sprzedawcy, kwotą zakupu i określeniem usługi).

Tak jak w poprzednim roku podatnicy będą mogli skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i ulgi na krew. Ulgi rozliczane są w załączniku PIT-0, który dołączany jest do zeznania rocznego. Termin złożenia PIT upływa 30 kwietnia.

– Wciąż najbardziej popularny jest PIT-37. Dotyczy on przede wszystkim osób, które pozostają w stosunku pracy, są zatrudnione na umowę o dzieło, zlecenie czy korzystają z praw autorskich. Co więcej, zeznanie to można złożyć z małżonkiem i skorzystać z preferencyjnego opodatkowania – wyjaśnia Piotr Baraniak.

Dużym ułatwieniem jest fakt, że na formularzu PIT-37 może podpisać się tylko jeden z małżonków. Wspólnie z małżonkiem można także złożyć zeznanie podatkowe PIT-36, czyli dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Inaczej wygląda sytuacja u osób, które prowadzą działalność gospodarczą i są opodatkowane w sposób liniowy (podatek 19-proc.). Formularz PIT-36L należy złożyć samodzielnie.

– Zeznanie PIT-38 składają osoby, które dochody uzyskują przede wszystkim z giełdy lub też sprzedają papiery wartościowe, udziały w spółkach poza giełdą. Jeżeli chodzi o osoby, które grają na giełdzie, to otrzymają one z biura maklerskiego PIT-8C i na tej podstawie mogą ustalić kwoty przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Osoby, które sprzedały nieruchomość, powinny natomiast zeznanie złożyć na formularzu PIT-39 – wymienia Piotr Baraniak.

Dołącz do dyskusji: Jakie zmiany w ulgach podatkowych w rozliczeniu za 2013 rok? “Ulgi coraz bardziej okrojone”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dariusz
Ile miałem dzieci według tej zmienionej w 2013 r. ustawy o PIT?
W 2013 r. syn ukończył studia mgr i od lipca podjął pracę, gdyż do tego przez 5 lat był przygotowywany! ustawodawca pozbawił równych praw moją rodzinę 4-roosobową, gdyż WYSTAWIŁ na pokusę podjęcia pracy w środku roku podatkowego jako, że tak od 1773r. kończą się edukacje w POLSCE! Syn w Warszawie zarabiał przez pół roku, a gdyby leżał " bykiem" na garnuszku rodziców i PAŃSTWA POLSKIEGO to byłby dzieckiem przez cały rok podatkowy! Żaden urzędnik skarbowy nie miałby obiekcji że był dzieckiem- drugim! A podejmując pracę przez pół roku po studiach " wypadł z systemu???"i rodzina była 3-yosobowa, a jedna córka POzbawiona została ulgi! Kto w tym durnym kraju decyduje o takich ustawach, gdzie urodzone 31 grudnia dziecko w 3-osobowej rodzinie robi ją 4-roosobową w 2013r., a przebywające na utrzymaniu rodziców przez 364 dni w 2013r. dziecko uczące się, które zatrudniło się w grudniu i podjęło 31 grudnia pobory które bez Zus-u przekroczyły 3091zł z rodziny 4-osobowej robi 3-yosobową? przez co urzędnicy twierdzą że przy dochodach 112tys. dziecko ( jedyne???) traci ulgę na wychowanie w 2013r.?I dlaczego nie można podać tych którzy stworzyli taką ustawę do sądów za działania przeciw narodowi polskiemu, gdyż dobrze przygotowane jednostki po uczelniach mają stawać się bezrobotnymi na co najmniej pół roku, gdyż to się po prostu kalkuluje rodzinom Polaków wychowujących abiturientów?
odpowiedź