SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jakub Dymek wygrał w sądzie z dziennikarkami, które zarzuciły mu gwałt i molestowanie

Po 6-letnim procesie Jakub Dymek wygrał przed sądem pierwszej instancji sprawę o naruszenie dóbr osobistych przez autorki tekstu, który w 2017 r. ukazał się w serwisie Codziennik Feministyczny. Publicyście zarzucano m.in. gwałt i molestowanie. W myśl wyroku dziennikarki mają przeprosić Dymka na dwóch portalach, a także zapłacić zadośćuczynienie. Dziennikarki zapowiadają apelację, wyrok jest nieprawomocny.

Jakub Dymek, fot. TwitterArticle

Pod koniec listopada 2017 r. na serwisie CodziennikFeministyczny.pl pojawił się tekst autorstwa siedmiu kobiet, w którym zarzucono Jakubowi Dymkowi (współpracującemu wówczas m.in. z „Krytyką Polityczną”) i Michałowi Wybieralskiemu (wówczas: Wyborcza.pl) wielokrotny mobbing i molestowanie kobiet w sytuacjach związanych z pracą i życiem prywatnym. Opisano też sytuację, w której Dymek miał m.in. zgwałcić jedną z autorek. Publicysta zdecydowanie i szybko zaprzeczył temu, zaznaczając, że jedna z autorek publikacji była przez ponad rok jego partnerką życiową. Jednak w następstwie tej publikacji współpracę z Jakubem Dymkiem zerwała "Krytyka Polityczna". Jego tekstów nie publikowały także inne portale i periodyki.

Na początku grudnia 2017 r.. dziennikarz wysłał do Codziennika Feministycznego wezwanie przedsądowe, domagając się przeprosin w tej witrynie oraz na Krytykapolityczna.pl i Gazeta.pl, a także usunięcia z artykułu opisu gwałtu. Z tekstu szybko zniknął ten fragment, natomiast nie zamieszczono przeprosin. Wobec tego publicysta po kilku dniach skierował sprawę do sądu, domagając się w pozwie przeprosin i zadośćuczynienia finansowego.

Sąd nakazuje przeprosiny, będzie apelacja

W maju 2019 roku jedna z autorek – Agnieszka Ziółkowska przeprosiła Michała Wybieralskiego za formułowane pod jego adresem zarzuty. Wcześniej – w styczniu tego samego roku – prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie Jakuba Dymka i domniemanego wykorzystania seksualnego oraz mobbingu wobec ośmiu dziennikarek, które opublikowały informację o tym w „Codzienniku Feministycznym”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Teraz z kolei Dymek informuje, że po sześciu latach wygrał przed sądem pierwszej instancji z czterema autorkami tekstu, pozwanymi w 2017 roku. Sąd nakazał im publikację przeprosin w „Krytyce Politycznej” i na serwisie Codziennik Feministyczny. Mają także zapłacić zadośćuczynienie finansowe, jednak zapytany przez nas dziennikarz nie zdradził, w jakiej wysokości. Wyrok pierwszej instancji jest nieprawomocny i strony mogą się od niego odwołać.

Jak się dowiadujemy - dziennikarki będą składały apelację od niego. - To nie jest wyrok w sprawie fałszywych oskarżeń, tylko naruszenia dóbr osobistych. Nigdy nie liczyłyśmy, że uda się udowodnić w sądzie przemoc sprzed wielu lat. W tej jednej sprawie miałyśmy tylko słowa. W przytłaczającej większości spraw dotyczących przemocy seksualnej nie udaje się jej udowodnić w sądzie. Zdecydowałyśmy się o tym opowiedzieć mając świadomość, że zaszkodzimy przede wszystkim sobie – by chronić innych - przekazała nam w imieniu dziennikarek Kamila Kuryło.

"Wyrok nie odda straconych lat"

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jakub Dymek podkreśla, że sąd potwierdził wyrokiem to, co powtarza on od 2017 roku: - Zostałem pomówiony o przestępstwo, oskarżenia były fałszywe, a dziś należą mi się za to przeprosiny i zadośćuczynienie. Niestety, choć cieszę się z tego rozstrzygnięcia, to jest pewna rzecz, która trzeba powiedzieć przy tej okazji głośno. Korzystny wyrok sądu nie jest w stanie oddać straconych lat, a finansowe zadośćuczynienie nie cofnie krzywdy, stresu i płaczu moich bliskich. To jest moment, w którym myślę na przykład o moich rodzicach i przyjaciołach, którzy tylko za to, że mi od początku wierzyli, musieli czytać o sobie i słuchać okrutnych słów.

To już druga z rzędu sprawa w ciągu ostatnich miesięcy, którą Dymek wygrywa. We wrześniu 2022 roku wygrał z Pudelkiem; dziennikarz domagał się od serwisu 150 tys. złotych zadośćuczynienia, przeprosin na stronie i usunięcia wszystkich tekstów związanych z zarzutami dotyczącymi gwałtu i molestowania.

Dołącz do dyskusji: Jakub Dymek wygrał w sądzie z dziennikarkami, które zarzuciły mu gwałt i molestowanie

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
równaj!
Przerażające środowisko...
odpowiedź
User
324ewrfd
nie pamiętały kto je bolcował
odpowiedź
User
jooj
Zaszczucie na 6 lat. Ofiara tego zaszczucia latami będzie się ubiegać o sprawiedliwość.
odpowiedź