SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Ordyński chce od RPO i HFPC interwencji ws. Agaty Kasprolewicz z Polskiego Radia

Wiceprzewodniczący rady programowej Polskiego Radia Jan Ordyński napisał do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawie odsunięcia od prowadzenia audycji w Polskim Radiu dziennikarki Agaty Kasprolewicz. Poinformował o tym również Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Agata KasprolewiczArticle

W lipcu br. kierownictwo publicznego nadawcy zmieniło strukturę wewnętrzną i zlikwidowało naczelne redakcje publicystyki międzynarodowej w której pracowała Agata Kasprolewicz. Dziennikarka nie otrzymała przydziału do żadnej z anten.

Jedna z ówczesnych prowadzących „Więcej Świata” w Jedynce Polskiego Radia po raz ostatni w audycji pojawiła się na początku kwietnia br. Z dnia na dzień dyrekcja stacji zdecydowała o zakazie prowadzenia przez nią programów. Pracownicy rozgłośni stanęli w jej obronie, żądając uzasadnienia tej decyzji i przywrócenia jej na antenę, 77 radiowców napisało w jej sprawie do prezesa Polskiego Radia.

Wkrótce potem pismo od zarządu firmy z pytaniem o warunki zatrudnienia m.in. Kasprolewicz otrzymały związki zawodowe działające w Polskim Radiu. Jednak negatywnie zaopiniowały zwolnienie dwóch dziennikarek (również Sylwii Zadrożnej). Oficjalną przyczyną rozwiązania umowy miała być likwidacja stanowisk obydwu dziennikarek, co miało wywołać zdziwienie wśród związkowców.

Rada programowa Polskiego Radia wielokrotnie wystąpiła do prezesa Andrzeja Rogoyskiego oraz do szefowej Jedynki Agnieszki Kamińskiej z zapytaniem o powody odsunięcia Kasprolewicz od prowadzenia audycji. Do tej pory nie otrzymano jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie.

RPO pyta o zmianę struktury i pracowników

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który zapytał prezesa Polskiego Radia Andrzeja Rogoyskiego w sierpniu br., czy zmiany struktury Polskiego Radia będą się wiązały ze zwolnieniami dziennikarzy. RPO ocenił także, że zapytanie przez dział kadr o prawa pracownicze wskazanych dziennikarzy „może podważać deklarację władz spółki, że zmiany struktury Polskiego Radia nie będą się wiązały z ich zwolnieniami”.

Ostatnio Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do szefowej Polskiego Radia 24 Joanny Turek z prośbą o wyjaśnienia w sprawie przyczyn, dla których rozwiązano umowę z Łukaszem Warzechą (kierownictwo miało nie podać uzasadnienia tej decyzji).

- Przestrzeganie zasady pluralizmu wewnętrznego ma istotny wpływ na jakość prezentowanych informacji - napisał Bodnar.

"Bezskuteczne interwencje"

W związku z tym wiceprzewodniczący rady programowej Polskiego Radia oraz członek Towarzystwa Dziennikarskiego Jan Ordyński zdecydował się napisać do Rzecznika Praw Obywatelskich również w sprawie Agaty Kasprolewicz. - Szanowny Panie Rzeczniku. W związku z Pana interwencją w sprawie nagłego zerwania współpracy przez Polskie Radio z red. Łukaszem Warzechą, chcę poinformować, że kilka miesięcy temu pani Agnieszka Kamińska, dyrektorka radiowej Jedynki, arbitralnie odsunęła od mikrofonu, bez podania jakiejkolwiek przyczyny, red. Agatę Kasprolewicz – czytamy w liście do RPO, do którego treści dotarliśmy.

Jan Ordyński uzasadnia, że „redaktor Kasprolewicz jest etatową pracownicą Polskiego Radia, specjalizującą się w problematyce międzynarodowej. Laureatką Grand Press za reportaż radiowy, autorką tekstów w Tygodniku Powszechnym i Przekroju”.

- W sprawie red. Kasprolewicz, jako "opozycyjny" wiceprzewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia, kilkakrotnie, bezskutecznie interweniowałem podczas posiedzeń Rady u prezesa PR Andrzeja Rogoyskiego i dyrektorki Jedynki. Na tym samym forum podjąłem również problem red. Warzechy - podkreśla wiceprzewodniczący rady programowej rozgłośni, zwracając się do Adama Bodnara z prośbą o interwencję.

O sprawie poinformował też Danutę Przywarę, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Agata Kasprolewicz w kwietniu br. została bez podania powodów odsunięta od prowadzenia w Jedynce audycji „Więcej świata”, była też wydawcą „Raportu o stanie świata” w Trójce. Wcześniej prowadziła także programy o tematyce międzynarodowej w Dwójce i Polskim Radiu 24. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz „Przekrojem”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Ordyński chce od RPO i HFPC interwencji ws. Agaty Kasprolewicz z Polskiego Radia

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiSarro
Dziennikarz nie ma być dobry, dziennikarz ma być nasz, pisowski.
odpowiedź
User
Gość X
Ja wolałbym dziennikarza dobrego, bezstronnego. Wolałbym interwencję ws. Sylwii Zadrożnej i Hanny Marii-Gizy.
odpowiedź
User
B. Krzyk
Historia Agaty Kasprolewicz to jeden wielki skandal ! Jaskrawy przykład tego, co dzieje się w opanowanym przez PiS Polskim Radio.
odpowiedź