SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Ordyński w radzie nadzorczej Altus TFI

Publicysta Jan Ordyński został powołany do rady nadzorczej firmy inwestycyjnej Altus. Ordyński poza pracą w mediach ponad dekadę temu doradzał prezesowi PZU.

Jan OrdyńskiArticle

Jan Ordyński został też członkiem komitetu audytu działającego w ramach rady nadzorczej Altus TFI. W radzie i komitecie audytu zastąpił Mirosława Starucha, który złożył rezygnację pod koniec października.

W komitecie audytu Altusa są jeszcze Dariusz Daniluk (jako przewodniczący, w radzie nadzorczej jest od połowy br.) i Łukasz Adamczyk (od kwietnia br.), a pozostałymi członkami rady nadzorczej są Piotr Kamiński (od kwietnia br.) i Sylwia Zarzecka (od połowu 2018 roku).

Z początkiem marca br. zmienił się skład zarządu Altusa: prezesem został Piotr Góralewski, a członkiem zarządu Violetta Błaszkowska

Altus stracił na aferze GetBacku

Działalność biznesowa Altusa załamała się w 2018 roku po wybuchu afery firmy windykacyjnej GetBack, która wiosną 2018 roku ogłosiła niewypłacalność, a wcześniej sprzedała, głównie inwestorom indywidualnym, niezabezpieczone obligacje za ok. 2,5 mld zł. Zatrzymano w tej sprawie kilkadziesiąt osób, m.in. menedżerów GetBacku i sprzedającego dużą część jego obligacji Idea Banku.

Co ma z tym związanego Altus? W 2017 roku sprzedał GetBackowi spółkę windykacyjną EGB Investment za 207 mln zł, natomiast według prokuratorów jej wartość nie przekraczała 47 mln zł. Zarzuty w tej sprawie usłyszeli główny akcjonariusz i były prezes Altusa Piotr Osiecki oraz były członek zarządu firmy Jakub Ryba. Osiecki trzykrotnie trafiał do aresztu, bo sądy najpierw przychylały się do wniosków aresztowych prokuratury, a potem nie zgadzały się na jego przedłużenie.

Wielu inwestorów zdecydowało się wycofać środki z funduszy zarządzanych przez Altusa, współpracę z funduszem zerwał też Norges Bank, który wcześniej oddał mu w zarządzanie aktywa o wartości ok. 850 mln dolarów. Altus, żeby spełnić ich roszczenia, musiał sprzedawać posiadane akcje spółek giełdowych, przykładowo na początku ub.r. zbył spółce zależnej Mediacapu za 9,23 mln zł 79 proc. udziałów sieci partnerskiej LifeTube.

Na początku br. Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła Altusowi zezwolenie na wykonywanie działalności jako TFI, a za liczne naruszenia przepisów nałożyła dwie kary o łącznej wartości 7 mln zł.

W 2018 roku Altus zanotował 287,82 mln zł przychodów sprzedażowych i 52,24 mln zł zysku netto, a w czterech ostatnich kwartałach (do września br.) już tylko 69,24 mln zł przychodów i 1,95 mln zł zysku netto. Kurs giełdowy firmy zmalał z ok. 13 zł na początku 2018 roku do ok. 2 zł jesienią 2018 roku, a obecnie wynosi 0,8 zł.

Ordyński w radzie programowej Polskiego Radia

Jan Ordyński z mediami jest związany od początku lat 80. Przez ponad 20 lat, do 2006 roku, był związany z „Rzeczpospolitą”. Współpracował też, jako komentator oraz autor programów publicystycznych, z Telewizją Polską, Polskim Radiem i TOK FM.

W latach 2007-2008 Ordyński był doradcą prezesa PZU, a w latach 2009-2010 konsultantem prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Jest wiceprezesem Towarzystwa Dziennikarskiego (na kolejną kadencję został wybrany we wrześniu br.) oraz członkiem Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a od dwóch lat członkiem rady programowej Polskiego Radia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Ordyński w radzie nadzorczej Altus TFI

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl