SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Śpiewak musi ukryć posty na temat Janusza Palikota

Sąd okręgowy w ramach zabezpieczenia nakazał Janowi Śpiewakowi ukrycie jego obraźliwych - zdaniem Palikota - postów na Twitterze, Facebooku i Instagramie do czasu rozstrzygnięcia sprawy o zniesławienie. "Krytyka i obelgi to nie to samo, o czym donosiciel Śpiewak zbyt często zapomina” - komentuje Palikot. Pełnomocnik Śpiewaka w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapowiada  złożenie wniosku o zmianę postanowienia.

Jan Śpiewak (screen: YouTube/Jan Śpiewak)Article

Sąd Okręgowy w Warszawie (IV Wydział Cywilny) 23 maja wydał postanowienie w sprawie z powództwa Janusza Palikota przeciwko Janowi Śpiewakowi, udzielając Palikotowi zabezpieczenia jego roszczenia niemajątkowego o zaniechanie naruszania jego dóbr osobistych.

Jak poinformował w komunikacie Browar Tenczynek (należący do Palikota), sąd nakazał Śpiewakowi zablokowanie dostępu, do czasu prawomocnego zakończenia rozstrzygnięcia sprawy, do jego obraźliwych wobec Janusza Palikota wpisów na Twitterze, Facebooku i Instagramie. Śpiewak ma na to 24 godziny od momentu otrzymania postanowienia. Sąd zasądził ponadto od Jana Śpiewaka koszty postępowania i zwrot kosztów zastępstwa procesowego.

„Zapewne, jak zwykle w zwyczaju ma Jan Śpiewak w takich przypadkach, zarządzi zbiórkę na stronie Patronite i poprosi o pieniądze innych. Może lepiej przestać obrażać ludzi? Krytyka i obelgi to nie to samo, o czym donosiciel Śpiewak zbyt często zapomina. Czekam na ostateczny wyrok w sprawie. Liczę, że Prezydent Andrzej Duda tym razem nie ułaskawi donosiciela Jana Śpiewaka i oszczerca poniesie konsekwencje swoich haniebnych słów” - mówi cytowany w komunikacie Browaru Tenczynek Janusz Palikot.

Palikot domaga się od Śpiewaka 100 tys. zł na rzecz organizacji pożytku publicznego za zniesławienie.

Brak technicznej możliwości ukrycia postów

- Zabezpieczenie zostało udzielone na skutek zażalenia pełnomocnika Janusza Palikota i sąd tej samej instancji, okręgowy w jednoosobowym składzie, uwzględnił je częściowo. Nakazał Janowi Śpiewakowi poukrywanie części jego wpisów na Twitterze, Facebooku, Instagramie z sierpnia 2022 roku – zaznacza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl pełnomocnik Śpiewaka mec. Krzysztof Nowiński. - To nie zostanie wykonane o tyle, że nie jest możliwe do wykonania w większości przypadków. Na Twitterze i Facebooku nie ma technicznie możliwości ukrycia tych postów, jest możliwość ich usunięcia. W tym zakresie złożymy wniosek do sądu, żeby to postanowienie uległo zmianie. Niestety, z uwagi na to, że to postanowienie drugoinstancyjne, nie przysługuje Janowi Śpiewakowi zażalenie – dodaje.

- Nie mamy wątpliwości, że tezy postawione przez Janusza Palikota i jego pełnomocnika w pozwie nie ostaną się i Jan Śpiewak nie odpowie cywilnie za naruszenie dobrego imienia Janusza Palikota – podkreśla Nowiński.

Palikot, Wojewódzki i Czechowski wnieśli sprzeciw do wyroku nakazowego

Niedawno Prokuratura Rejonowa w Warszawie postawiła Januszowi Palikotowi, Kubie Wojewódzkiemu i Tomaszowi Czechowskiemu zarzuty. Według śledczych celebryci złamali prawo, reklamując napoje alkoholowe w internecie. Zawiadomienie do prokuratury złożył Śpiewak.

Niedawno zapadł wyrok nakazowy (wydany na posiedzeniu bez udziału stron) w tej sprawie. „Oskarżonego Janusza Palikota uznaje się za winnego i wymierza karę 80 tys. zł grzywny. Jakuba Wojewódzkiego uznaje się za winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny. Tomasza Czechowskiego uznaje się za winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny” - zdecydował sąd. Janusz Palikot, Kuba Wojewódzki i Tomasz Czechowski wnieśli jednak sprzeciw do wyroku nakazowego, co oznacza, że odbędzie się normalny proces w tej sprawie.

Wojewódzki, Palikot i Czechowski marki należące do ich firmy Manufaktura Piwa Wódki i Wina promują przede wszystkim na Facebooku i Instagramie. Kuba Wojewódzki na profilu facebookowym ma 925 tys. followersów, a na instagramowym - 2 mln. Janusza Palikota na tych platformach obserwuje odpowiednio 238 i 119 tys. użytkowników.

W ofercie Manufaktury Piwa Wódki i Wina jest szereg marek mocnych alkoholi, m.in. wódki Wyjebongo (jej kolejny wariant pojawił się pod koniec ub.r.), Palikot Wódka Kraftowa i Czysta Wódka Wybuhowa, a także wina R (ich ambasadorką reklamową została Magda Gessler). Tomasz Czechowicz jest prezesem wielu spółek zależnych grupy Manufaktura Piwa Wódki i Wina.
 

Dołącz do dyskusji: Jan Śpiewak musi ukryć posty na temat Janusza Palikota

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wat
"Donosiciel"? Panie Palikot, wstydu pan nie masz... Pomstując na obelgi używasz pan obelg. Szczyt hipokryzji...
odpowiedź
User
jz
"Donosiciel"? Panie Palikot, wstydu pan nie masz... Pomstując na obelgi używasz pan obelg. Szczyt hipokryzji...

Donosiciel, to ktoś, kto donosi, tak jak oskarżyciel, to ktoś, kto oskarża, dusiciel, ktoś, kto dusi, czciciel, kto, kto czci, itd. Pan Palikot nie stosuje obelgi, tylko nazywa osobę wykonującą czynność. A, że czynność sprawia Panu Ś. najwyraźniej przyjemność i wszystko wskazuje, że to jedyne, co robi poprawnie, to już Jego problem. Z wyrazami uszanowania, jz
odpowiedź
User
Krasawica
Ten rzekomy ,,donosiciel" przyłapał tego (...)a Palikota na złamaniu prawa.
Czy może (...)j Palikot chciałby coś powiedzieć/napisać więcej, np. tak, jak mówił o gwałceniu kobiet?
Co za tęgi (...)j z tego Palikota.
odpowiedź