SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Protest CMWP przeciw skazaniu Jana Śpiewaka. „Tłumienie krytyki, efekt mrożący”

Centrum Monitoringu Wolności Prasy wystosowało protest przeciwko wyrokowi na Jana Śpiewaka, felietonistę „Wprost” i aktywistę miejskiego. Apeluje też o prezydenta Andrzeja Dudy o jego ułaskawienie w przypadku złożenia skargi kasacyjnej.

Jan Śpiewak, fot. TV RepublikaArticle

Śpiewak został prawomocnie skazany 13 grudnia br. za zniesławienie prawniczki Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej, której trzy lata temu przypisał udział w tzw. aferze reprywatyzacyjnej. Warszawski Sąd Okręgowy podtrzymał wyrok niższej instancji, nakazujący zapłacić janowi Śpiewakowi 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki.

Zdaniem szefowej CMWP, Jolanty Hajdasz, sąd wydając prawomocny wyrok, nie wziął pod uwagę ani argumentów zawartych we wniosku apelacyjnym, ani opinii Centrum, w której domagano się uniewinnienia aktywisty.

- W ocenie CMWP SDP nie można dokonywać oceny prawnokarnej opisywanego zdarzenia  (“zniesławienia”) wyłącznie z punktu widzenia wersji przedstawionej przez oskarżenie, równocześnie abstrahując od realnej oceny działań oskarżycielki prywatnej (mec. Górnikowskiej), które stały się przyczyną skierowanej wobec niej krytyki, a także od szerszego kontekstu społecznego sprawy – pisze dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy, podkreślając jednocześnie, że opinie formułowane przez Jana Śpiewaka w należy rozumieć jako działanie nakierowane na wyjaśnienie sprawy oraz zwrócenie na nią uwagi opinii publicznej. - Wyrok skazujący w niniejszej sprawie stanowi tzw. SLAPP (strategic lawsuit against public participation), tzn. akcję procesową nakierowaną na faktyczne ograniczenie praw obywatelskich w zakresie wolności słowa, poprzez zniechęcenie zarówno Jana Śpiewaka, jak i innych społeczników lub dziennikarzy, do podejmowania tematyki nieprawidłowości przy reprywatyzacji gruntów warszawskich. Skazanie Jana Śpiewaka powoduje zatem tzw. efekt mrożący - ocenia Jolanta Hajdasz w swojej opinii.

 

Jak ocenia Centrum Monitoringu Wolności Prasy, wyrok na Jana Śpiewaka nie odpowiada międzynarodowym standardom w dziedzinie wolności słowa. - Nie służy on założonym przez ustawodawcę celom postępowania karnego, lecz tłumieniu krytyki, która stanowi niezbędny element demokratycznego państwa. Przyczynia się w ten sposób do niszczenia wolnej debaty, godząc w jeden z fundamentów porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, jakim jest wolność słowa - pisze dyrektor CMWP.

Jan Śpiewak ujawnił w poniedziałek, że będzie składał u prezydenta RP wniosek o ułaskawienie. Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej, zamierza też zwrócić się do rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro o skargę kasacyjną. Wcześniej zapowiedział, że nie zapłaci zasądzonej grzywny i nawiązki. - W ramach mojego prawa do nieposłuszeństwa obywatelskiego nie zamierzam wykonywać tego wyroku. A 10 tysięcy nawiązki na rzecz córki ministra traktuje jako splunięcie w twarz ofiarom reprywatyzacji - skomentował Śpiewak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Protest CMWP przeciw skazaniu Jana Śpiewaka. „Tłumienie krytyki, efekt mrożący”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gucio
No zaraz, ale on nie został skazany za obronę ludzi przed nieprawidłowościami związanymi z reprywatyzacją, tylko za pomówienie!!!

Co to ma być! Działać miejski to święta krowa, której wolno wszystko??!?!

Wygląda mi na to, że ten człowiek ma problemy z temperamentem. Zresztą wystarczy go czasem w mediach posłuchać!
odpowiedź
User
eli
Najpierw się mówiło niesprawdzone informacje a teraz jak trwoga to do PiS-u! Żenujące zachowanie. Może niech od razu zapisze się do partii?
odpowiedź
User
Statysta 2.0
CMWP - a to co znowu? Nad-sąd? Może by najpierw przeczytali o co chodziło w tej sprawie?
odpowiedź