SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Śpiewak znów skazany za zniesławienie ws. dzikiej reprywatyzacji. CMWP apeluje do prezydenta o uniewinnienie

Warszawski Sąd Okręgowy w postępowaniu odwoławczym utrzymał w mocy wyrok skazujący aktywistę i felietonistę Jana Śpiewaka na grzywnę i przeprosiny w jednej z ogólnopolskich telewizji za to, że przypisał jednemu z adwokatów uczestnictwo w reprywatyzacji. Wyrok krytykuje Centrum Monitoringu Wolności Prasy, apelując do prezydenta o uniewinnienie Śpiewaka.

Jan Śpiewak, fot. TV RepublikaArticle

W 2018 r. Jan Śpiewak informował w mediach, że jeden z adwokatów kandydujących wówczas do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest jego zdaniem beneficjentem „dzikiej reprywatyzacji”. Jednocześnie złożył wniosek do Komisji Weryfikacyjnej, aby zbadała „przejęcie” przez niego kamienicy na Mokotowie.

Prawnik w reakcji wystosował wobec Śpiewaka prywatny akt oskarżenia. 28 maja 2019 roku Sąd Rejonowy w Warszawie przyznał, że adwokat rzeczywiście przejął kamienicę, mimo to sędzia uznał Jana Śpiewaka winnym zniesławienia, go poprzez użycie sformułowania „dzika reprywatyzacja” i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 5 tys. zł oraz zobowiązał go do podania wyroku do publicznej wiadomości na portalu internetowym jednej z ogólnopolskich telewizji (wg publicysty jest to koszt ponad 200 tys. zł).

10 marca 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie w postępowaniu odwoławczym utrzymał wyrok skazujący. - Właśnie sąd uczynił mnie prawomocnym wyrokiem z 212 kk przestępcą za zwrot „dzika reprywatyzacja” o adwokacie kandydacie do Sądu Najwyższego, który kupił roszczenia od swoich klientów i przejął kamienice na Mokotowie. Sądy dzisiaj są największym zagrożeniem dla wolności słowa - napisał Śpiewak na Twitterze.

W obronie aktywisty stanęło Centrum Monitoringu Wolności Prasy. W swoim stanowisku stanowczo protestuje przeciwko skazaniu Śpiewaka i apeluje o jego ułaskawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę w przypadku złożenia przez niego skargi kasacyjnej.

- W ocenie CMWP SDP skazanie Jana Śpiewaka stanowi poważne naruszenie jego praw obywatelskich w zakresie wolności słowa. W ocenie CMWP SDP jest to naruszenie prawa do swobodnego wyrażania opinii w przestrzeni publicznej, co jest fundamentem funkcjonowania demokratycznego państwa. Bulwersujące jest w tej sprawie także to, iż uzasadnienie wyroku jest niejawne, tak jak i niejawny był cały proces - czytamy w opinii.

CMWP SDP zaznacza, że wystąpiło w tej sprawie w obronie Jana Śpiewaka, przesyłając swoje stanowisko do sądu. Centrum podkreśla także, iż w postępowaniu karnym nie została uwzględniona specyfika informowania opinii publicznej o ważnych dla społeczeństwa sprawach za pośrednictwem środków masowego komunikowania.

Jan Śpiewak był już skazany za zniesławienie

Jest to drugi prawomocny wyrok skazujący Jana Śpiewaka za zniesławienie. W grudniu ub.r. Sąd Okręgowy skazał go z art. 212 Kodeksu karnego za to, iż na Twitterze wyraził opinię, iż jedna z adwokatek, córka byłego ministra sprawiedliwości przejęła w 2010 r. kamienicę „metodą na kuratora”. Wówczas CMWP wyraziło krytyczne stanowisko.

CMWP podkreśla, że oba wyroki skazujące dla Jana Śpiewaka stanowią akcję procesową nakierowaną na faktyczne ograniczenie praw obywatelskich w zakresie wolności słowa, poprzez zniechęcenie zarówno Śpiewaka, jak i innych społeczników czy dziennikarzy, do podejmowania tematyki nieprawidłowości przy reprywatyzacji gruntów warszawskich. - Skazanie Jana Śpiewaka powoduje bowiem tzw. efekt mrożący. W ocenie CMWP SDP wyrok ten nie odpowiada międzynarodowym standardom w dziedzinie wolności słowa.

Jan Śpiewak od dłuższego czasu współpracuje jako felietonista z tygodnikiem „Wprost” (PMPG Polskie Media). Jesienią br. był jednym z bohaterów jego kampanii reklamowej pod hasłem „Różni nas wiele, łączy nas ‘Wprost’”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Śpiewak znów skazany za zniesławienie ws. dzikiej reprywatyzacji. CMWP apeluje do prezydenta o uniewinnienie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
art
No ale prywatyzacja była w tym przypadku dzika czy nie była? Śpiewak przedstawił dowody na jakiś przekręt czy nie? To chyba łatwo stwierdzić.
odpowiedź
User
udad
Uniewinnić górala ze wzgórz
odpowiedź
User
aster
Dziwna sprawa, nie da się skomentować tego newsa.
odpowiedź