SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Janusz Janowski ma zostać dyrektorem Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. To były współpracownik TV Republika

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przekazał do związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych informację o zamiarze powołania Janusza Janowskiego na dyrektora Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie - poinformował we wtorek resort.

Janusz Janowski / youtube.com/TV Republika Article

Jak czytamy na stronie MKiDN, kadencja dotychczasowej dyrektor Zachęty Hanny Wróblewskiej upływa 31 grudnia 2021 r. "Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, dyrektora instytucji kultury powołuje organizator - w tym przypadku minister kultury - po zasięgnięciu opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję" - wyjaśniono. Resort kultury przypomniał, że Janusz Stanisław Janowski "jest malarzem, teoretykiem i historykiem sztuki, kuratorem, muzykiem jazzowym, doktorem nauk humanistycznych, członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego". "Od października 2014 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. W roku 2004 współzakładał Pomorskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Był także współtwórcą oraz współprowadzącym programu +Republika Sztuki+" - podano w komunikacie.

Dodano, że Janowski jest również "redaktorem naczelnym ukazującego się od 2017 roku kwartalnika artystycznego ArsForum, autorem publikacji z zakresu teorii i historii sztuki oraz filozofii". "W latach 2002-2014 był koordynatorem merytorycznym wszystkich projektów artystyczno-wystawienniczych Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku, w latach 2004-2006 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Artystycznej ZPAP, a w latach 2006–2014 - Prezesa Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku" - napisano.

Jak poinformowało MKiDN, Janowski "jest członkiem ogólnopolskiej Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego. W latach 2002-2014 był kuratorem gdańskiej Galerii ZPAP, kuratorem ponad stu wystaw, a także wielkich retrospektywnych wystaw laureatów Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego".

"Autor aranżacji wystaw Triennale Sztuki Pomorskiej (2013, 2016, 2019) w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Uczestniczy w Jury wielu konkursów na realizację pomników i rzeźb w przestrzeni społecznej, a także konkursów artystycznych branżowych różnego rodzaju. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. W latach 1983-2005 był aktywny również na scenie muzycznej, m.in. jako członek międzynarodowego zespołu jazzowego European Sextett" - podsumowano.

Janusz Janowski przez kilka lat był także związany z TV Republiką, w której prowadził program "Republika Sztuki".

Janowski zastąpi dotychczasową dyrektorkę Hannę Wróblewską z początkiem 2022 roku. Jej kadencja upływa 31 grudnia br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Janusz Janowski ma zostać dyrektorem Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. To były współpracownik TV Republika

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
z klasą
No i dobrze - wreszcie ktoś nowy, spoza kręgu saloniku warszawki.
1 10
odpowiedź
User
eplum
Do tej pory interesował sie rolnictwem i agrotechniką. Teraz, rzucony na odcinek sztuki, wprowadzi do Zachęty sztukę ludową!
5 0
odpowiedź
User
widz555
Czy sztuka mięsa doczeka się wreszcie wystawy?
1 0
odpowiedź