SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Janusz Schwertner z Nagrodą im. Dariusza Fikusa. Dedykował ją wyrzucanym dziennikarzom Polska Press

Janusz Schwertner z Onetu został we wtorek laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa. Nagrodzono go za tekst „Miłość w czasach zarazy”. Julia Słucka z białoruskiego Press Clubu, otrzymała Nagrodę Wolności Słowa. Nagrodę Specjalną przyznano Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Adamowi Bodnarowi oraz jego zastępcom.

W imieniu Janusza Schwertnera Nagrodę im. Dariusza Fikusa odebrał red. naczelny Onetu, Bartosz Węglarczyk Fot. Facebook/Press Club PolskaArticle

Schwertner został nagrodzony za materiał, w którym opowiada o dwóch chłopcach trafiających na podwarszawski oddział psychiatrii dziecięcej. Jeden z nich – Wiktor – popełnił samobójstwo w kwietniu 2019 r. Wcześniej padł ofiarą prześladowania rówieśniczego i transfobii. Mimo myśli samobójczych, kilkukrotnie nie został przyjęty na oddział szpitalny. Nagrodę im. Dariusza Fikusa w imieniu autora odebrał redaktor naczelny Onetu, Bartosz Węglarczyk.

Sam laureat napisał na Twitterze, że nagrodę dedykuje wszystkim, którzy „upominają się o poprawę stanu psychiatrii dziecięcej”. - A w tych szczególnych czasach także dziennikarzom, którzy w ostatnim czasie odchodzili bądź byli usuwani z Polska Press - dodał.

Nagrodę Dziennikarstwa Ekonomicznego dostał Maciej Rudke, który na łamach „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” opisywał perypetie frankowiczów. Darii Czulcowej i Kaciarynie Andrejewej z telewizji Biełsat przyznano Nagrodę Specjalną, podkreślając w uzasadnieniu, że jest to nagroda za „niezłomne wykonywanie zawodu dziennikarza w warunkach wymagających ogromnej osobistej odwagi”.

Julia Słucka, która założyła i szefuje białoruskiemu oddziałowi Press Clubu, otrzymała IAPC Freedom of Speech Award - Nagrodę Wolności Słowa. Rada Press Club Polska przyznała też Nagrodę Specjalną Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Adamowi Bodnarowi oraz jego zastępcom: Hannie Machińskiej, Stanisławowi Trociukowi i Maciejowi Taborowskiemu – za działalność na rzecz ochrony praw i swobód obywatelskich, w tym wolności słowa.

Rok temu laureatką Nagrody im. Dariusza Fikusa została Magdalena Gałczyńska (także z Onetu) za cykl publikacji „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości”.

Dołącz do dyskusji: Janusz Schwertner z Nagrodą im. Dariusza Fikusa. Dedykował ją wyrzucanym dziennikarzom Polska Press

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Irena
Chybiona dedykacja. Większość odchodzi i bierze roczna odprawę czyli po ponad 100 tysięcy zł.
odpowiedź
User
seer
Jaki dziennikarz taka dedykacja :)
odpowiedź
User
Bond
No i tak. Sponsorzy gali. Firma pożyczająca na procent wysoki i papierosy. W radzie press clubu dziennikarka Polskiego Radia. Współorganizator rejsu dziennikarzy z firmą która nie składa w krs sprawozdań a mimo to dostaje dotacje o państwowych spółek. Plus axel springer. Ale zupa. Raczej bajaderka . Przegląd tygodnia. Chociaż temat ważny. Psychiatria dzieci leży. Fakt
odpowiedź