SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Gowin usunięty z redakcji miesięcznika „Znak”, bo poparł reformę sądownictwa

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin został usunięty z zespołu redakcyjnego miesięcznika „Znak”, z którym był związany od ponad 20 lat. - Ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko „Znaku” było i pozostaje wierne - uzasadniły redakcja i wydawca pisma.

Jarosław Gowin, fot. newseriaArticle

W czwartek po południu Jarosław Gowin zagłosował za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, którą mocno krytykują środowiska opozycyjne. Zaraz po głosowaniu Gowin w przeciwieństwie do innych polityków z rządu nie okazywał radości.

Redakcja i wydawca miesięcznika „Znak”, z którym Jarosław Gowin był związany od ponad 20 lat, w komunikacie zamieszczonym w piątek poinformowała, że wykluczyła polityka ze swojego zespołu redakcyjnego.

- Ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko „Znaku” było i pozostaje wierne - uzasadniono.

Jakie to imponderabilia? - Miesięcznik „Znak” wydawany jest od ponad 70 lat. Przez dziesięciolecia na łamach pisma ścierały się różne punkty widzenia, a otwartość zawsze była cechą wyróżniającą nasze środowisko. Były w nim jednak i nadal są obecne stanowiska niezmienne. Wyrażały się one między innymi w pracy na rzecz demokratyzacji, a później w budowaniu demokracji i państwa prawa wraz z nieodłączną od nich zasadą trójpodziału władzy, w obronie praw człowieka i w zakotwiczaniu Polski we wspólnocie cywilizacji zachodniej - napisano w oświadczeniu.

- Tradycja ta, którą urzeczywistniali Józefa Hennelowa, Krzysztof Kozłowski, Hanna Malewska, Tadeusz Mazowiecki, Stanisław Stomma, Jerzy Turowicz, Jacek Woźniakowski i wielu innych, jest dla nas powodem do dumy, a także zobowiązaniem. Pragniemy, by wyrażał ją również skład Zespołu „Znaku”, do którego należą osoby zasłużone dla pisma oraz wszyscy byli, żyjący redaktorzy naczelni - wyjaśniono.

Jarosław Gowin w latach 1995–2005 był redaktorem naczelnym „Znaku”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jarosław Gowin usunięty z redakcji miesięcznika „Znak”, bo poparł reformę sądownictwa

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aa
Brawo!
odpowiedź
User
słuszna decyzja
Koniec gowinowskiego siedzenia okrakiem, wspiera Pis niech siedzi w pisie.
odpowiedź
User
umiarkowany i rozsądny
Przecież to jakieś lewicowe bagienko. Gowin mnie ni grzeje ni ziębi, ale dziwię się, że w czymś takim siedział.
odpowiedź