SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jarosław Gowin usunięty z redakcji miesięcznika „Znak”, bo poparł reformę sądownictwa

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin został usunięty z zespołu redakcyjnego miesięcznika „Znak”, z którym był związany od ponad 20 lat. - Ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko „Znaku” było i pozostaje wierne - uzasadniły redakcja i wydawca pisma.

Jarosław Gowin, fot. newseria Article

W czwartek po południu Jarosław Gowin zagłosował za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, którą mocno krytykują środowiska opozycyjne. Zaraz po głosowaniu Gowin w przeciwieństwie do innych polityków z rządu nie okazywał radości.

Redakcja i wydawca miesięcznika „Znak”, z którym Jarosław Gowin był związany od ponad 20 lat, w komunikacie zamieszczonym w piątek poinformowała, że wykluczyła polityka ze swojego zespołu redakcyjnego.

- Ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko „Znaku” było i pozostaje wierne - uzasadniono.

Jakie to imponderabilia? - Miesięcznik „Znak” wydawany jest od ponad 70 lat. Przez dziesięciolecia na łamach pisma ścierały się różne punkty widzenia, a otwartość zawsze była cechą wyróżniającą nasze środowisko. Były w nim jednak i nadal są obecne stanowiska niezmienne. Wyrażały się one między innymi w pracy na rzecz demokratyzacji, a później w budowaniu demokracji i państwa prawa wraz z nieodłączną od nich zasadą trójpodziału władzy, w obronie praw człowieka i w zakotwiczaniu Polski we wspólnocie cywilizacji zachodniej - napisano w oświadczeniu.

- Tradycja ta, którą urzeczywistniali Józefa Hennelowa, Krzysztof Kozłowski, Hanna Malewska, Tadeusz Mazowiecki, Stanisław Stomma, Jerzy Turowicz, Jacek Woźniakowski i wielu innych, jest dla nas powodem do dumy, a także zobowiązaniem. Pragniemy, by wyrażał ją również skład Zespołu „Znaku”, do którego należą osoby zasłużone dla pisma oraz wszyscy byli, żyjący redaktorzy naczelni - wyjaśniono.

Jarosław Gowin w latach 1995–2005 był redaktorem naczelnym „Znaku”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jarosław Gowin usunięty z redakcji miesięcznika „Znak”, bo poparł reformę sądownictwa

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aa
Brawo!
42 55
odpowiedź
User
słuszna decyzja
Koniec gowinowskiego siedzenia okrakiem, wspiera Pis niech siedzi w pisie.
44 58
odpowiedź
User
umiarkowany i rozsądny
Przecież to jakieś lewicowe bagienko. Gowin mnie ni grzeje ni ziębi, ale dziwię się, że w czymś takim siedział.
15 41
odpowiedź
User
dereck
To się nazywa demokracja (na którą powołują się sami znakowcy") i pluralizm.
22 38
odpowiedź
User
????
To się nazywa demokracja (na którą powołują się sami znakowcy") i pluralizm.


Ohydy postępowania pana Gowina nie widzisz? To do okulisty!
38 19
odpowiedź