SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd przyznał Radosławowi Sikorskiemu ponad 700 tys. zł na koszty przeprosin. Zapłacić ma Jarosław Kaczyński

Warszawski sąd pierwszej instancji przyznał Radosławowi Sikorskiemu ponad 708 tys. zł od Jarosława Kaczyńskiego na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin w Onecie. Chodzi o prawomocny wyrok, w którym orzeczono, że prezes PiS ma przeprosić Sikorskiego za nazwanie go „zdrajcą konstytucyjnym". Kaczyński przeprosin nie zamieszcza, więc - po wyegzekwowaniu odpowiedniej kwoty - zrobi to za niego Sikorski.

Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24

Jarosław Kaczyński wciąż nie opublikował przeprosin za wypowiedzi z rozmowy w 2016 roku z portalem Onet.pl (Ringier Axel Springer Polska). Wówczas prezes PiS, mówiąc o sytuacji zaraz po katastrofie smoleńskiej, stwierdził, że Radosław Sikorski zablokował działania MSZ mające na celu wyłączenie terenu katastrofy z jurysdykcji rosyjskiej. - To było posunięcie wykonane na polecenie Radosława Sikorskiego, ale czy bez wiedzy Tuska? Tu już jest bardzo poważny przepis kodeksu karnego: zdrada dyplomatyczna - ocenił wówczas szef PiS.

Niemal natychmiast Sikorski wytoczył mu proces cywilny: wygrał go prawomocnie w lipcu 2020 roku. W pozwie były szef MSZ domagał się przeprosin oraz 30 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz Fundacji dla Polski, jednak sąd zadecydował, że Jarosław Kaczyński musi „jedynie” zamieścić przeprosiny na portalu Onet.pl. Prezes Prawa i Sprawiedliwości złożył zażalenie, ale warszawski Sąd Rejonowy w grudniu 2021 roku odrzucił je, co otworzyło drogę Sikorskiemu do wszczęcia procedury tzw. egzekucji zastępowalnej. W uproszczeniu: polega ona na publikacji przeprosin na koszt Kaczyńskiego, a następnie ściągnięciu kosztów z jego majątku, pensji lub konta. Wówczas Radosław Sikorski wycenił koszt całej operacji na 46 tys. zł.

Koszt przeprosin: ponad 700 tys. zł

Okazuje się jednak, że chodzi o kwotę znacznie wyższą. Jak poinformował w czwartek reprezentujący Sikorskiego mec. Jacek Dubois, chodzi o „708.480 zł na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin w serwisie Onet”. Wyrok jest nieprawomocny i pełnomocnicy mogą się od niego odwołać.

Zdaniem mec. Dubois, można spodziewać się apelacji prawników Jarosława Kaczyńskiego od tak niekorzystnego wyroku.

W sierpniu 2020 roku Ringier Axel Springer Polska przegrał prawomocnie inny proces z Radosławem Sikorskim. Sąd Najwyższy odmówił wówczas przyjęcia skargi kasacyjnej wydawcy na wyrok dotyczący antysemickich komentarzy o Sikorskim, zamieszczonych na portalu Fakt.pl.

Jak wynika z badania Mediapanel, w październiku strona główna Onet przyciągnęła 9,07 mln internautów (30,41 proc. zasięgu), którzy spędzali tam średnio 52 minuty i 27 sekund. Cały Onet.pl odwiedziło 17,5 mln użytkowników (58,53 proc. zasięgu), którzy przeciętnie korzystali z portalu przez 1 godzinę, 43 minuty i 48 sekund.

Dołącz do dyskusji: Sąd przyznał Radosławowi Sikorskiemu ponad 700 tys. zł na koszty przeprosin. Zapłacić ma Jarosław Kaczyński

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wolne sondy
A Sikorskiemu wolno mówić jeszcze dorżniemy watahy obrażać głowę państwa że jest na proszkach obrażać posłankę od tłustych łbów
odpowiedź
User
Hiwd
Podać imię nazwisko „sędziego” ! Wolne sady ! 🤮
odpowiedź
User
Wkrw
Może Duda go ułaskawi... lub niekonstytucyjna Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN ;-)

A jak nie to może chociaż SKOK przyzna mu chwilówkę ;-)
odpowiedź