SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od stycznia 2018 r. także mikrofirmy z obowiązkiem składania Jednolitego Pliku Kontrolnego

W 2017 r. przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) objęły małe i średnie firmy. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT będę mieli także mikroprzedsiębiorcy, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

fot. Shutterstock.comArticle

Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorstwa, czyli również samozatrudnieni, o ile są płatnikami podatku VAT, będą zobowiązani do przesyłania fiskusowi jednolitych plików kontrolnych dotyczących ewidencji VAT. Do tej pory wymóg ten dotyczył jedynie firm z sektora MŚP.

To nie koniec zmian. Od 1 lipca 2018 r., w przypadku e-kontroli urzędu skarbowego, firmy będą miały również obowiązek udostępniania pozostałych plików JPK zawierających informacje o operacjach gospodarczych za dany okres.

Pliki JPK można przekazać do urzędu skarbowego online lub na dowolnym nośniku. Aby zrobić to skutecznie, mikroprzedsiębiorcy będą musieli je odpowiednio uwierzytelnić. Dokument JPK musi być każdorazowo podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym ePUAP.

Pliki JPK_VAT będzie trzeba składać co miesiąc, a więc pierwszy z nich należy przesłać do urzędu w lutym. Dotyczy to również tych podatników, którzy rozliczają VAT kwartalnie.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to standard, w którym podatnik przekazuje księgi podatkowe i dowody księgowe w formacie XML. Celem jego zastosowania jest skrócenie czasu kontroli, zlikwidowanie barier w przekazywaniu danych elektronicznych i zniwelowanie kosztów obsługi papierowej. To wszystko ma doprowadzić do zwiększenia efektywności pracy urzędników przeprowadzających kontrole i tym samym do skuteczniejszego przeciwdziałania nieprawidłowościom, takim jak wyłudzenia VAT czy unikanie opodatkowania.

Dołącz do dyskusji: Od stycznia 2018 r. także mikrofirmy z obowiązkiem składania Jednolitego Pliku Kontrolnego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl