SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko jedna zmiana w ramówce Jedynki od stycznia. Latem będzie ich znacznie więcej

Od stycznia w Programie Pierwszym Polskiego Radia zmieni się dzień i godzina emisji audycji muzycznej "Magia czarnego krążka". W wakacje stacja postawi przede wszystkim na promocję "Lata z Radiem" na antenie. Legendarna audycja zastąpi wiele innych programów. Tak wynika z informacji, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

fot. Polskie RadioArticle

Szefostwo radiowej Jedynki przygotowało dokument szczegółowo opisujący ramówkę stacji w 2023 r. To kontynuacja projektu planów programowo-finansowych Polskiego Radia na przyszły rok, o którym pisaliśmy pod koniec września. Zgodnie z nim Jedynka chciała w 2023 r. zawalczyć o młodszych słuchaczy, jednocześnie utrzymując przy sobie obecne audytorium. Temu miały być podporządkowane działania programowe i promocyjne. Nie widać tego jednak w dokumencie, do którego dotarliśmy. Stacja planuje bowiem wprowadzić zaledwie jedną kosmetyczną zmianę: audycja muzyczna "Magia czarnego krążka" nadawana dotąd raz w miesiącu w niedziele w godz. 17-18 ma zostać przesunięta na sobotę na godz. 21-22. Zastąpi emitowaną w tym czasie "Koncertową Jedynkę". Pozostałe pasma i programy mają być nadawane od stycznia tak jak w tym roku.

Jedynka stawia na "Lato z Radiem"

Jak już pisaliśmy, Jedynka chce dotrzeć do najmłodszej grupy odbiorców poprzez "regularne, atrakcyjne w formie i treści komunikaty przekazywane przez oficjalne profile anteny na Facebooku, Instagramie, Twitterze i TikToku". Na tej ostatniej platformie stacja zadebiutowała w kwietniu br., a sygnał "Lata z Radiem" stał się jej hitem. Na profilu Jedynki pojawiły się fragmenty występów Cleo, sanah, Maryli Rodowicz, Kayah i Krzysztofa Krawczyka z wakacyjnej trasy "Lata z Radiem". Były to jednak archiwalia, bo w tym roku stacja zrezygnowała z koncertów.

W przyszłym roku ta legendarna audycja ma być szeroko promowana na antenie. I jej szefowie chcą przywrócić koncerty w plenerze (w tym roku ich brak tłumaczono m.in. wojną w Ukrainie). Z dokumentu, do którego dotarliśmy, wynika, że kierownictwo Programu Pierwszego Polskiego Radia chce, by audycja dotycząca letniej akcji Jedynki zastąpiła część programów. Chodzi m.in. o sobotni przedpołudniowy program "Jedyne takie miejsce" (nadawany obecnie w godz. 9-12). Znów po północy w paśmie "Muzyka nocą" ma się pojawić audycja "Lato z Radiem pod gwiazdami" prowadzona przez Romana Czejarka, która zastąpi autorskie programy "Wieczór z historią" Lecha Makowieckiego (nadawany we wtorki w godz. 0-1) oraz "Mój świat dźwięków" Agaty Steczkowskiej (czwartki w godz. 0-1). Z kolei w soboty w godz. 16-18 wprowadzone zostanie nowe pasmo "Lato z Radiem Extra" w miejsce audycji "Radiogra" oraz "Moja lista przebojów".

Audycja muzyczna "Lato z Radiem Extra" ma być też nadawana w sobotnie i niedzielne wieczory (w godz. 21-22) zamiast audycji "Magia czarnego krążka" oraz słuchowiska Teatru Polskiego Radia. Zaplanowano też, że audycja "Koncert Chopinowski" zmieni nazwę na "Klasyczne Lato z Radiem", w której mają być prezentowane letnie festiwale muzyki klasycznej.

Mniej słowa na antenie?

Jedynka wciąż chce stawiać na różnorodność muzyczną i dominację polskich utworów (mają stanowić do 60 proc.). Nowości w playliście zajmą ok. 20 proc. Zapowiedziano też, że w przyszłym roku Program Pierwszy "nadal będzie" organizował koncerty.

Ze szczegółowych wyliczeń Polskiego Radia dowiadujemy się, że w przyszłym roku będzie mniejszy udział słowa na antenie Jedynki niż w tym roku. Na informację zostanie przeznaczone 18 proc. czasu antenowego (w tym roku miało być 22 proc., a po wiosennej korekcie ten udział zmniejszono do 21 proc.). Z kolei publicystyka zajmie tylko 7 proc. (w tym roku miało być 9 proc., a zwiększono pół roku temu ten udział do 10 proc.). W sumie audycje słowne mają zająć w przyszłym roku w Programie Pierwszym Polskiego Radia 50 proc. czasu antenowego (w tym roku miało to być 61 proc., a po korekcie zmniejszono ten udział do 49 proc.). Za to będzie więcej rozrywki, która zajmie 37 proc. w ramówce (wiosną wzrósł jej udział z zapowiadanych 27 proc. do 31 proc.).

Być może mają temu służyć zmiany w ramówce wprowadzane latem. Oprócz tych dotyczących większej obecności "Lata z Radiem" na antenie Jedynki, rozgłośnia planuje także zawiesić na czas wakacji poniedziałkową audycję "Historia żywa" (nadawaną w godz. 21-22), a w jej miejsce wprowadzić konkurs popularno-naukowy "WIST". Program ma mieć "dynamiczny charakter". W audycji oprócz muzyki mają być zaprezentowane ciekawostki ze świata nauki, pojawią się też telefony od słuchaczy. Z kolei w miejsce czwartkowego słuchowiska Teatru Polskiego Radia (w godz. 21-22) nadawana ma być audycja muzyczna "Magia czarnego krążka - winylowy wieczór", w której prezentowana będzie muzyka odtwarzana z płyt winylowych na gramofonie. Zawieszona ma być również niedzielna audycja "Słowoteka".

W najnowszym badaniu Radio Track (sierpień- październik 2022 r.) realizowanym przez pracownię Kantar Polska udział Jedynki pod względem słuchania w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 5 proc.

Dołącz do dyskusji: Tylko jedna zmiana w ramówce Jedynki od stycznia. Latem będzie ich znacznie więcej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Groszek
przewlaczyc na kanał radio eska i spokój
odpowiedź
User
miś społeczny
Wkurza mnie dążenie władz Polskiego Radia do "odmładzania" wszystkich możliwych anten. To dla starszych już nie ma nic być, skoro Polskie Radio chce odmładzać wszystko? Młodzieży zostawcie "Czwórkę" - jak będzie dobra, to młodzi ją znajdą, już się tak nie martwcie.
odpowiedź
User
U
Problem w tym, że tam jedynie target 75+ został, radio dziaders.
odpowiedź