SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP w rocznicę stanu wojennego pokaże film o Jerzym Urbanie

We wtorek, w 41. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, Telewizja Polska w dwóch stacjach wyemituje film dokumentalny „Urban: jestem złym człowiekiem” autorstwa Marcina Tulickiego.

Jerzy UrbanJerzy Urban

Marcin Tulicki zapowiedział na Twitterze, że jego dokument o Jerzym Urbanie zostanie pokazany we wtorek o godz. 20:00 w TVP Info. Zaraz potem będzie można obejrzeć debatę o tematyce przedstawionej w filmie.

O godz. 22:45 film zostanie wyemitowany w TVP1.

To trzeci w br. dokument Marcina Tulickiego pokazywany przez Telewizję Polską, poprzednie dotyczyły polityków Platformy Obywatelskiej. Pod koniec października TVP1 i TVP Info pokazały film „Pan z Chobielina”, sugerujący prorosyjską i proniemiecką politykę prowadzoną przez byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Natomiast 9 kwietnia br., w przeddzień rocznicy katastrofy smoleńskiej, w TVP1 i TVP Info równocześnie pokazano dokument „Nasz człowiek w Warszawie” w mocno krytycznym tonie opisujący politykę rządu Donalda Tuska wobec Rosji. Potem film parokrotnie powtarzano.

Marcin Tulicki pracuje nad drugą częścią dokumentu, która ma dotyczyć relacji rządu Donalda Tuska z Niemcami.

Jerzy Urban w „Polityce”, komunistycznym rządzie i „Nie”

Jerzy Urban zmarł 3 października br., w wieku 89 lat. Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie W trakcie ceremonii przed domem pogrzebowym zebrała się grupa osób, która protestowała przeciw pochowaniu Urbana na warszawskich Powązkach.

Urban urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi w rodzinie o korzeniach żydowskich, od pokoleń zasymilowanej. Jego ojciec był redaktorem "Głosu Porannego" związanego z PPS. Po wybuchu wojny uciekając przed Niemcami wraz z rodzicami przedostał się do Lwowa. Po zajęciu miasta przez Niemców w 1941 r. jego rodzina ukrywała się na tzw. aryjskich papierach. Po wojnie wróciła do Łodzi, a po kilku latach przeniosła się do Warszawy, gdzie Jerzy Urban w Liceum im. Stanisława Staszica zdał maturę.

Jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej związał się z tygodnikiem "Nowa Wieś". W 1951 r. rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, których jednak nie ukończył. W 1955 r. przeniósł się z "Nowej Wsi" do redakcji "Po prostu", gdzie pracował do 1957 r. W latach 1957-61 oraz 1964-69 objęty zakazem druku, publikował pod pseudonimami (m.in. Jan Rem, Jerzy Kibic). Od 1961 do 1981 r. kierował działem krajowym w tygodniku "Polityka". W sierpniu 1981 r. został rzecznikiem prasowym rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Funkcję tę pełnił w kolejnych gabinetach do 1989 r.

 

Od 1986 r. wspólnie ze Stanisławem Cioskiem i szefem wywiadu MSW gen. Władysławem Pożogą opracowywał dla gen. Jaruzelskiego analizy polityczne i propozycje działań. Został członkiem powołanego przez Biuro Polityczne sztabu, mającego nadzorować przygotowania do Okrągłego Stołu i jego przebieg. W trakcie obrad Okrągłego Stołu pełnił funkcję rzecznika prasowego strony koalicyjno-rządowej.

Uczestniczył również w obradach podstolika ds. środków masowego przekazu. W roku 1989 (od kwietnia do września) był przewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, następnie do maja 1990 r. dyrektorem i redaktorem naczelnym Krajowej Agencji Robotniczej. W roku 1990 wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej pozostawał bezpartyjny.

Od jesieni 1990 r. był wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika "Nie".

Jednego z ostatnich obszernych wywiadów Jerzy Urban, dotyczącego także jego życia zawodowego i prywatnego, udzielił w połowie ub.r. Monice Jaruzelskiej.

 

Dołącz do dyskusji: TVP w rocznicę stanu wojennego pokaże film o Jerzym Urbanie

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klub recenzentki
"film dokumentalny" oparty o archiwa, bez próby wcześniejszego dotarcia tzn. jeszcze za jego życia do Urbana, czy chociażby teraz do Moniki Olejnik, która jest na słynnym filmie, jak wsiada do auta Urbana...... Powinno być "film archiwalny". I jeszcze jedno - jak długo autor realizował ten materiał? Czy kilka miesięcy jak prawdziwy film, czy może kilkanaście dni, przy okazji innych fuch.....
odpowiedź
User
8 stars
Może niech nakręcą film jak to Jarek spał bohatersko do południa w dzień wprowadzenia stanu wojennego.
odpowiedź
User
lol
Urban nie mógł sobie wymarzyć, że reżimowa telewizja dwa miesiące po jego śmierci wyemituje o nim film. Śmiech zza grobu.
odpowiedź