SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wdowa po Jerzym Urbanie odziedziczyła tygodnik „Nie”, nowym prezesem Marta Miecińska

Po śmierci Jerzego Urbana należące do niego 100 proc. udziałów spółki Urma wydającej tygodnik „Nie” odziedziczyła jego żona Małgorzata Daniszewska, natomiast stanowisko prezesa firmy objęła Marta Miecińska.

Jerzy Urban i Małgorzata Daniszewska, fot. youtube / tygodnik "Nie"Jerzy Urban i Małgorzata Daniszewska, fot. youtube / tygodnik

Spółka Urma w obecnej formule została założona w połowie 2001 roku. Od początku właścicielem 100 proc. jej udziałów oraz prezesem i jedynym członkiem zarządu był Jerzy Urban, równocześnie redaktor naczelny „Nie”.

W KRS zarejestrowano już zmiany wynikające z śmierci Jerzego Urbana na początku października ub.r. Udziały Urmy odziedziczyła Małgorzata Daniszewska - trzecia żona Urbana, związana z nim przez ponad 30 lat.

Natomiast stanowisko prezesa spółki objęła Marta Miecińska, od lat dziennikarka tygodnika „Nie”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jak już informowaliśmy, Jerzy Urban formalnie nadal będzie pełnił stanowisko redaktora naczelnego „Nie”. - Zasięgnąłem języka u prawników i spełniamy wymóg posiadania przez każdą redakcję naczelnego, ponieważ zastępcy są tak zwanym substytutem pełnym. Natomiast miłym gestem, sugerowanym nawet przez czytelników, jest pozostawienie Jerzego Urbana jako naczelnego z zaświatów, w które ja nie wierzę. W ramce ciągle będzie jego nazwisko jako redaktora naczelnego. Prawo na to zezwala i będzie to swego rodzaju hołd dla niego z naszej strony - powiedział nam Przemysław Ćwikliński, wicenaczelny tygodnika.

W 2021 roku przychody spółki Urma wyniosły 3,87 mln zł netto, z czego zdecydowana większość (3,85 mln zł) pochodziła z działalności wydawniczej. Nakład „Nie” w roku ubiegłym wynosił 2,95 mln egzemplarzy, sprzedaż w ujęciu rocznym - 1,11 mln egz. Strata netto firmy pogłębiła się z 584,4 do 619,2 tys. zł.

Jerzy Urban był publicystą i rzecznikiem PRL-owskiego rządu

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi w rodzinie o korzeniach żydowskich, od pokoleń zasymilowanej. Jego ojciec był redaktorem "Głosu Porannego" związanego z PPS. Po wybuchu wojny uciekając przed Niemcami wraz z rodzicami przedostał się do Lwowa. Po zajęciu miasta przez Niemców w 1941 r. jego rodzina ukrywała się na tzw. aryjskich papierach. Po wojnie wróciła do Łodzi, a po kilku latach przeniosła się do Warszawy, gdzie Jerzy Urban w Liceum im. Stanisława Staszica zdał maturę.

Jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej związał się z tygodnikiem "Nowa Wieś". W 1951 r. rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, których jednak nie ukończył. W 1955 r. przeniósł się z "Nowej Wsi" do redakcji "Po prostu", gdzie pracował do 1957 r. W latach 1957-61 oraz 1964-69 objęty zakazem druku, publikował pod pseudonimami (m.in. Jan Rem, Jerzy Kibic). Od 1961 do 1981 r. kierował działem krajowym w tygodniku "Polityka". W sierpniu 1981 r. został rzecznikiem prasowym rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Funkcję tę pełnił w kolejnych gabinetach do 1989 r.

 

Od 1986 r. wspólnie ze Stanisławem Cioskiem i szefem wywiadu MSW gen. Władysławem Pożogą opracowywał dla gen. Jaruzelskiego analizy polityczne i propozycje działań. Został członkiem powołanego przez Biuro Polityczne sztabu, mającego nadzorować przygotowania do Okrągłego Stołu i jego przebieg. W trakcie obrad Okrągłego Stołu pełnił funkcję rzecznika prasowego strony koalicyjno-rządowej.

Uczestniczył również w obradach podstolika ds. środków masowego przekazu. W roku 1989 (od kwietnia do września) był przewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, następnie do maja 1990 r. dyrektorem i redaktorem naczelnym Krajowej Agencji Robotniczej. W roku 1990 wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej pozostawał bezpartyjny.

Od jesieni 1990 r. był wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika "Nie".

Jednego z ostatnich obszernych wywiadów Jerzy Urban, dotyczącego także jego życia zawodowego i prywatnego, udzielił w połowie ub.r. Monice Jaruzelskiej.

 

Dołącz do dyskusji: Wdowa po Jerzym Urbanie odziedziczyła tygodnik „Nie”, nowym prezesem Marta Miecińska

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jancio
Ubecki tygodnik, kto to jeszcze czyta? Janusze jacys chyba
odpowiedź
User
podstawówka
Z śmierci? Ale cringe...
odpowiedź
User
Zorientowany
A może by wypadało wspomnieć, że Marta Miecińska to córka Małgorzaty Daniszewskiej...?
odpowiedź